Domov Návody Oplatí sa prechod na iPhone 14 Pro zo staršieho zariadenia?

Oplatí sa prechod na iPhone 14 Pro zo staršieho zariadenia?

Zdielať

Áno, či nie? Oplatí sa prechod na najnovší iPhone ak vlastním iPhone 11 alebo starší?

Vo svete jablčných smartfónov, zvlášť v prípade základných modelov, už niekoľko rokov platí, že medzigeneračný posun je malý a v zásade sa neoplatí kupovať o generáciu novšie zariadenie. Platí to aj v prípade iPhonu 14 Pro a iPhonu 13 Pro – rozdiel je tam hlavne vo fotoaparáte a pri natáčaní videí, čiže v zásade nič revolučné, i keď niekoho môže potešiť always-on displej. Oproti iPhonu 12 Pro je už rozdielov trochu viac, asi najvýraznejší z nich je 120 Hz ProMotion displej, ale opäť nič, čo by bolo tak revolučné že by upgrade z „dvanástky“ na najnovší model dával zmysel. Čo však v prípade, ak vlastním iPhone 11 Pro, prípadne jeho klasickú základnú verziu (iPhone 11) alebo dokonca staršie zariadenie?

Má zmysel upgradovať zo zariadenia z roku 2019 či dokonca staršieho? Autor bol vlastníkom základného iPhonu 11 s kapacitou úložiska 128GB a prešiel na iPhone 14 Pro Max s dvojnásobnou kapacitou a preto sa teraz budeme venovať primárne prechodu z tohto iPhonu. Rovnako je na mieste aj otázka, či sa oplatí upgrade, ak vlastní používateľ síce novší iPhone, typicky iPhone 12 a 13, ale v základnej verzii a chce prejsť na sériu Pro. Čo rozhodne neodporúčame je kúpa iPhonu 14: jeho cena v Európe je pomerne vysoká a za veľmi podobnú cenu sa dá kúpiť oveľa viac vybavený iPhone 13 Pro, ktorý ma dokonca aj rovnaký procesor.

iPhony 11 a 14 Pro Max máme oba u seba a používal som ich popri sebe. 14 Pro Max je samozrejme väčší a ťažší, je to dané väčšou obrazovkou a batériou. Komu veľkosť a hmotnosť nevyhovujú, tak siahne po verzii 14 Pro, ktorá má rovnakú uhlopriečku ako iPhone 11. Rozdiel v dizajne nie je až taký veľký, iPhone 11 je zaoblený, pričom najnovší model má rovné hrany. Držanie zariadenia v ruke je len o zvyku, na 14 Pro Max sme si zvykol veľmi rýchlo, prakticky už v prvý deň. Na zadnej strane má iPhone 14 Pro Max už ikonickú „trojplatničku“, staršej „jedenástke“ chýba telephoto objektív, čo je dané tým že ide o základnú verziu. iPhone 11 Pro (Max) samozrejme telephoto objektív má. Predná strana už zmeny má: 11-tka používa klasický výrez (notch) známy už od iPhonu X z roku 2017, pričom 14 Pro Max má miesto výrezu tzv. Dynamic Island, malá horizontálna „pilulka“ v hornej časti displeja, ktorá ukrýva prednú TrueDepth kameru a časť senzorov pre Face ID (zvyšok senzorov je pod Dynamic Islandom priamo pod úrovňou displeja). Tento nový typ výrezu dynamicky mení tvar a rozmery podľa toho, aká činnosť sa na telefóne vykonáva. Odteraz tak vo výreze môže svietiť malý náhľad artworku aktuálne prehrávanej hudby či odpočítavač. Zvlášť efektné je to pri Face ID: vtedy má výrez na sekundu-dve tvar štvorca. Notch v iPhone 11 neposkytuje žiadnu pridanú hodnotu, obsahuje len hardvérové senzory a TrueDepth kameru.

Na iPhone 14 Pro Max nás upútal displej. A niet sa čomu diviť. Staršia 11-tka mala IPS LCD panel s marketingovým označením Liquid Retina Display s obnovovacou frekvenciou 60 Hz a maximálnym jasom 625 nitov. Na priamom slnku toho nebolo veľa vidieť, ale dal sa ešte používať. Nová 14-tka Pro Max má OLED displej s adaptívnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz a na priamom slnku jas vytiahne až na 2000 nitov. A samozrejme je tu podpora HDR obsahu. Keď sme porovnávali HDR obsah z YouTube na oboch iPhonoch, displej 11-tky nám pripadal vyblednutý, zatiaľ čo farby na OLED displeji 14-tky priam žiarili a bola radosť sa na to pozerať. To ale neznamená že 11-tka má zlý displej: HDR obsah na SDR zobrazovadle všeobecne vyzerá horšie ako SDR obsah na tom istom zariadení. Zaujala nás aj funkcia always-on display. Spolu s nabíjacím dockom s podporou MagSafe to vyzerá efektne a je to zároveň aj praktické vďaka novým widgetom na zamknutej obrazovke, ktoré prišli s iOS 16. O batériu by sme sa nebáli, displej v always-on móde má obnovovaciu frekvenciu 1 Hz a stlmený jas. O technických detailoch always-on displeja napíšeme v samostatnej recenzii iPhonu.

Obrovský rozdiel je vo fotoaparáte, hlavne v prípade fotografovania v zhoršených svetelných podmienok. Krásne to vidno na ultraširokouhlom objektíve: v situáciách, keď 11-tka mala viditeľný šum, ktorý kazil celú fotografiu, 14-tka Pro Max mala krásny čistý záber. O hlavnom objektíve to platí dvojnásobne, ktorý vďaka 48 MPx snímaču „spája“ 4 pixely do jedného a umožní tak lepšie svetelné a farebné podanie. Rovnako k tomu pomáhajú aj väčšie fyzické pixely snímača a nový Photonic Engine. A samozrejme, pokiaľ chcete, dá sa fotiť aj v plnej 48 MPx kvalite, stačí zapnúť v Nastaveniach možnosť ProRAW, alebo si stiahnuť aplikáciu typu Halide Mark II. Na iPhone 11 nám chýbal telephoto objektív, ktorého verzia v iPhone 14 Pro Max poskytuje 3-násobný zoom (ohnisková vzdialenosť 77 mm). Novinkou, ktorú nemajú ani iPhony 13 Pro, je telephoto mód s 2× zoomom, čo nie je nič iné ako výrez zo stredných pixelov 48 MPx snímača.

Novinkou pri natáčaní videí je akčný mód, ktorý natáča v rozlíšení 2.8K a dramaticky znižuje otrasy v rýchlych a dynamických scénach vďaka orezom zo 4K záznamu. Testovali sme aplikáciu FiLMiC Pro, čo je aplikácia na profesionálne točenie videí (a je dostupná aj pre pár modelov s operačným systémom Android). V prípade iPhonu 11 sme mohli nahrávať videá len v 8-bitovej hĺbke, zatiaľ čo 14 Pro Max nám ponúkal aj 10-bitovú hĺbku, Dolby Vision HDR a samozrejme formát ProRes.

Ďalšie rozdiely sú vo verzii Bluetooth. Apple sa pomerne dlho drží verzie 5.0, v prípade iPhonov série 14 ale prešiel na verziu 5.3. Kľúčové to bude hlavne v prípade bezdrôtových slúchadiel, nakoľko tento štandard umožní lepšie kodeky a teda aj lepší zvuk. Obzvlášť zaujímavé to bude v prípade druhej generácie AirPods Max, ktorej dátum vydania však stále nie je známy a všetko čo sa o nich vie sú len leaky od ľudí z brandže. iPhone 11 nemá 5G, jeho podpora začína až od série iPhonov 12, rovnako ako podpora technológie MagSafe a rozličného príslušenstva k nej. Ďalšou výhodou v prípade Pro rady 14-tkovej série iPhonov je presnejšie GPS, ktoré podporuje obe pásma. Rovnako je to aj v prípade Apple Watch Ultra.

Či už sa rozhodujete pre najnovší iPhone 14 Pro (Max) alebo starší budgetový iPhone 11, v oboch prípadoch nesklame výkon. A13 Bionic je pri bežnom používaní z používateľského pohľadu rovnako rýchly ako A16 Bionic a rozdiel je vidieť v podstate len pri náročných hrách. Podobne je to aj s pamäťou RAM: 4 B RAM v iPhone 11 je plne postačujúcich. Výhodu rýchlejšej RAM s väčšou kapacitou v prípade iPhonu 14 Pro pri bežnom používaní pocítite hlavne pri veľkom množstve otvorených tabov v prehliadači či viacerých aplikáciách otvorených naraz: budú sa držať dlhšie v pamäti a bude dochádzať menej k nepríjemnému znovunačítaniu z dôvodu plnej pamäte. Čoho by sme sa báli viac v prípade iPhonu 11 je podpora iOS: aktuálna verzia 16 podporuje najstaršie iPhony z roku 2017 a iPhone 11 je model z roku 2019. Podporu iPhonu 11 odhadujeme od vydania iOS 16 na ďalšie dva-tri roky.

Výdrž batérie v prípade iPhonu 14 Pro Max je úžasná. iPhone 11 sa nám po celodennom poriadnom používaní podarilo dostať pod 15% baterky, rekord v prípade 14 Pro Max je 59%. Treba však vziať do úvahy aj fakt, že staršia 11-tka má horšie zdravie batérie a preto sa aj rýchlejšie vybíja.

Pokiaľ máte iPhone 11 alebo starší, upgrade sa rozhodne oplatí. Trochu by sme váhali pri iPhone 11 Pro: predsalen oproti základnej 11-tke má Super Retina XDR displej a teleobjektív, pokiaľ však veľa fotíte či nahrávate videá, prípadne chcete 5G alebo potrebujete už väčšiu kapacitu interného úložiska, upgrade má zmysel. V prípade iPhonu 12 Pro už upgrade nemá veľký zmysel, je nezmysel si priplácať toľký peniaz kvôli 120 Hz displeju a lepším snímačom. Trochu iná situácia je v prípade upgradu zo základných modelov iPhonov 12 a 13: ak používateľa presvedčia nové funkcie, ktoré získate vďaka rade Pro, choďte do toho. Upgrade na iPhone 14 Pro (Max) či starší a lacnejší iPhone 13 Pro (Max) dáva zmysel. Rozdiel oproti iPhonu 11 a 12, resp. 13, je hlavne v podpore 5G, v lepšom OLED displeji a fotoaparáte, podpore MagSafe príslušenstva a vyššej odolnosti. Základné modely spoločnosť veľmi neinovuje, a preto upgrade zo staršieho modelu základnej série na radu 13 Pro/14 Pro dáva zmysel, ak ste ochotní si priplatiť.