Domov Recenzie Recenzia: Realme C67

Recenzia: Realme C67

Zdielať

Pokiaľ ide o cenovo dostupné a dobre vybavené smartfóny, čínske značky ponúkajú solídny výber.

Realme patrí medzi výrobcov, ktorí majú v portfóliu zaujímavé modely. C67 nie je výnimkou. Zadný panel má žiarivý dizajn, ktorý mení farby v závislosti od toho, ako naň dopadá svetlo. Hoci je spracovaný z plastu, má matný povrch a nebadať na ňom odtlačky prstov ani nečistoty. V predaji je v čiernej a nami testovanej zelenej farbe. Jednou z vecí, ktorou telefón zaujme, sú jeho rozmery. Je tenký a má príjemnú hmotnosť 185 gramov.

V ľavom hornom rohu zadnej strany sú dva vystupujúce fotoaparáty. Na spodnej strane je USB-C spolu s 3,5 mm audio konektorom, mikrofónom a reproduktorom. Tlačidlá hlasitosti a vypínača sú už typicky na pravej strane, zatiaľ čo slot na dve SIM karty a pamäťové karty sú na ľavej strane. Prekvapivo sú tu aj stereo reproduktory, ktoré sú príjemným spestrením.

O zobrazenie sa stará 6,72“ displej. Ide o IPS LCD panel so štandardným rozlíšením 2400×1080 px. Na sledovanie videí alebo hranie hier je viac ako dostačujúci, aj keď má obnovovaciu frekvenciu len 90 Hz. Po celom obvode sú tenké okraje, ktoré vytvárajú pocit výnimočnosti v porovnaní s hrubými okrajmi bežných lacných smartfónov. S používaním sme nemali problém ani na priamom slnku, keďže telefón má maximálny jas 800 nitov.

Predný fotoaparát je umiestnený vo výreze v strede nad displejom. Zaujímavosťou je však „nový prvok“ ktorú výrobca nazýva Mini Capsule 2.0, čo je podobné ako Dynamic Island z iPhonov. Funguje s niekoľkými funkciami a intuitívnymi notifikáciami na používateľskom rozhraní. Svoje použitie nájde pri hudbe, zobrazovaní počasia alebo nabíjania. Funkciu možno zapnúť alebo vypnúť priamo v nastaveniach.

Hardvérovým základom C67 je relatívne zastaralý čipset Qualcomm Snapdragon 685 s grafikou Adreno 610. Dopĺňa ju 8GB RAM (s možnosťou virtuálneho rozšírenia o ďalších 8GB) a 256GB úložiska. Výbava stačí na bežné činnosti pre menej náročných používateľov. Pri menej náročnom multitaskingu sa s telefónom pracuje dobre. Používanie mobilu na sociálne siete, sledovanie videí na YouTube a Disney+ je bezproblémové. Na náročnejší multitasking, ako je hranie hier, telefón nie je vhodný.

Softvérovým základom je najnovší systém Android 14 s používateľským rozhraním Realme UI. Je to relatívne jednoduchá nadstavba a vyzerá takmer identicky ako základný systém Android. Podľa očakávania sa dodáva s bloatvérom (množstvom predinštalovaných nepotrebných aplikácií). Niektoré z nich sú užitočné, ale väčšinu z nich sme na začiatku testovania zakázali alebo odinštalovali. Okrem Google Play je k dispozícii aj aplikácia App Market, ktorá umožňuje inštaláciu navrhovaných aplikácií.

Zadný duálny fotoaparát je vybavený 108 MPx hlavným snímačom v kombinácii s 2 MPx hĺbkovým snímačom. Pokiaľ ide o predný fotoaparát, ten má 8 MPx snímač. Hlavný fotoaparát ponúka v dobre osvetlenom prostredí prekvapivo ostré snímky. Aj farby sú pomerne živé a verné. Stačí nechať pracovať automatické HDR telefónu. V noci kvalita fotografií síce klesá, ale to sa dá očakávať.

Nahrávanie videa hlavným snímačom je v maximálnom rozlíšení Full HD pri 30 fps. K dispozícii je stabilizácia, ktorá má svoje limity a nie je dokonalá. Podobne ako pri fotografiách, aj pri nočnom snímaní kvalita klesá, taktiež sa znižuje ostrosť a detaily. O napájanie sa stará 5000 mAh batéria, ktorá pri bežnom používaní dosahuje výdrž dva dni. Pri striedmosti aj tri, keďže je procesor energicky menej náročný a výkonný. Nabíjanie podporuje najviac 33W.

Realme C67 je zaujímavý mobil najmä pre používateľov, ktorí sú zameraní na cenu. Vo výbave má funkcie ako Mini Capsule 2.0 (ktorá sa výrazne inšpirovala dobre známou funkciou Dynamic Island z iPhonov). V tejto cene ponúka príjemné spracovanie, menšiu hmotnosť a pomerne veľký displej. Poteší najnovší Android priamo vo výbave, ako aj fotoaparát; zamrzí starší a nie výkonný procesor a veľa bloatvéru. Cena je na úrovni 180 až 200 eur.

Zapožičal: Realme