Domov Periférie Recenzia: iiyama G-Master GB2745HSU

Recenzia: iiyama G-Master GB2745HSU

Zdielať

Na trhu je množstvo herných monitorov, otestovali sme zaujímavý 27“ model s IPS panelom a 100 Hz frekvenciou.

Pri výbere používatelia obyčajne zohľadňujú viaceré faktory. Treba uprednostniť displej s veľmi vysokou obnovovacou frekvenciou, viac sa zamerať na kvalitu obrazu a vernosť farieb, alebo je dôležitejšia veľkosť uhlopriečky? Kombinácia IPS panelu s vysokou obnovovacou frekvenciou môže zaujať množstvo používateľov. Navyše priaznivá je aj cena na úrovni 155 až 190 eur.

Často je nutné kvôli vysokým cenám či obmedzenému priestoru robiť kompromisy.  Ako vhodné riešenie možno vnímať napríklad nami testovaný 27“ monitor od spoločnosti iiyama. Najnovší model ponúka niekoľko funkcií, ktoré z neho urobia skvelý štartovací základ pre hranie hier, hoci sa treba uspokojiť len s Full HD rozlíšením, teda 1920×1080px, čo môže byť pre časť používateľov limitom.

Monitor umožňuje aj pohodlnú prácu na výšku, ak si to situácia vyžaduje

Na ploche 27“ displeja je slušná hustota pixelov. Poteší aj rýchla 100 Hz obnovovacia frekvencia a voči štandardným 60 Hz badať rozdiel. Monitor disponuje panelom IPS, ktorý umožňuje podľa výrobcu „realistické a presné farby“. Páči sa nám jednoduchý a jasný dizajn bez zbytočných výstrelkov, v tradičnom hernom štýle. Je ladený v čiernej farbe vychádzajúc z modelovej série výrobcu Black Hawk, do ktorej testovaný model patrí.

Rámček na hornej, ľavej a pravej strane je mimoriadne tenký, a v súlade s dnešnými trendami, čo rozhodne vítame. Je to veľmi dobré aj pre tých, ktorí používajú viac monitorov. Spodný rámik je tiež pomerne tenký, akurát pre umiestnenie loga výrobcu. Na spodnej strane je aj celý rad ovládacích tlačidiel; ide o skutočné tlačidlá, nie o dotykové ovládanie. Monitor je kompatibilný so štandardom VESA a dodáva sa s rýchloupínacím držiakom na priloženom stojane. Bez problémov je možné ho pripevniť na stenu alebo použiť vlastný stojan.

Portová výbava monitora iiyama G-Master GB2745HSU

Hoci rozlíšenie Full HD je oproti 4K výrazne menšie a 27“ už v súčasnosti nie je veľa, testovaný model pôsobí dobre. Ak používateľ prechádza z väčšieho monitora je príjemné zistiť, že má viac miesta na stole. Ku práci s monitorom, ako je surfovanie po internete či kancelárska práca, nemáme zásadnejšie pripomienky. Aj nekonečné scrollovanie sociálnych sietí je pri 100 Hz celkom príjemné a zábavné. Oproti väčším monitorom je výhodou aj nízka hmotnosť a ľahká montáž.

Montáž trojdielnej základne k ramenu monitora je jednoduchá, stačí utiahnuť jednu skrutku. Jeho premyslená konštrukcia vyžaduje na stole hĺbku 25 cm a zabezpečuje dobrú stabilitu. Matný čierny povrch efektívne skrýva odtlačky prstov. Stojan umožňuje nastavenie výšky do 150 mm, čo je dostatočné na to, aby bolo možné používať režim na výšku pri najvyššom nastavení. Štandardom je 23° náklon smerom nahor a 5° smerom nadol, pričom stojan zostáva pevne fixovaný.

OSD monitora na personalizáciu nastavení. Kliknutím na fotku zobrazíte plný náhľad

Portová výbava na zabezpečenie konektivity sa nachádza na zadnej strane, čím sa minimalizuje riziko miešania a križovania káblov navzájom. Je tu štandardný napájací konektor pre monitory, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, 2× USB 2.0 „typu A“ s jedným USB-B na pripojenie od počítača pre funkciu rozbočovača. V dnešnej dobe by sme očakávali minimálne USB 3.0, takže tieto sú naozaj užitočné len na pripojenie klávesnice a myši.

Na hornej zadnej strane je dvojica 2W reproduktorov smerujúcich dozadu. Ich kvalita reprodukcie nie je ničím výnimočná, majú trochu plechový zvuk, basy úplne absentujú a ide skôr o nutný základ. Treba však uviesť, že väčšina hráčov uprednostňuje zvukový výstup cez slúchadlá. Pre tento účel je vo výbave 3,5 mm audio jack konektor, možno sem pripojiť externé audio (napríklad reproduktory k počítaču).

Ovládanie OSD je k dispozícii prostredníctvom piatich tlačidiel na pravej prednej strane a možno nimi personalizovať nastavenia monitora. Prostredie je základné, ale  s viac než dostatočnými možnosťami na individuálne prispôsobenie. Azda jediným rušivým prvkom je výrazná modrá LED dióda, ktorá sa dá vypnúť aj prostredníctvom OSD. Oceňujeme aj možnosť deaktivovať úvodné logo, ako aj ďalšie prispôsobenia v tomto rozhraní.

Kvalitu zobrazovania farieb hodnotíme veľmi dobre. Sú vyvážené a dobrú úroveň má čierna farba, čo je ideálne pri práci s fotografiami alebo platformami ako YouTube. Hoci aj pri Full HD možno mať vedľa seba dve otvorené dve okná, je potrebné určité zmenšenie alebo zväčšenie. Testovaný monitor je však určený najmä na hranie a preto má 1 ms dobu odozvy, FreeSync a obnovovaciu frekvenciu 100 Hz. Čistota a rýchlosť zobrazenia sú výborné a vďaka tomu sa zlepšili aj reakčné časy.

OSD monitora na personalizáciu nastavení. Kliknutím na fotku zobrazíte plný náhľad

Maximálny jas dosahuje 250 nitov, rozsah farieb je 98% sRGB a 82% DCI-P3, čo predurčuje monitor na hranie hier aj kancelársku prácu. Panel podporuje FreeSync technológiu, ktorá sa prispôsobuje v rozsahu 48-100 Hz pri HDMI aj DisplayPort vstupe. Veľa hier podporuje vysokú obnovovaciu frekvenciu a pri Full HD možno dosiahnuť vyššie fps bez potrebných najvýkonnejších grafických kariet. Celkovo však pekné úrovne čiernej, dobré farby a plynulý pohyb z neho robia skvelý monitor na všetky druhy každodenného používania.

iiyama G-Master GB2745HSU je zaujímavý monitor pre používateľov, ktorí požadujú vyššiu obnovovaciu frekvenciu za dostupnú cenu a s rozumnými rozmermi na pracovnom stole. Za negatíva považujeme výraznú modrú LED diódu a iba základné nastavenia v OSD. Vďaka presným farbám a technológii IPS je vhodný aj ako každodenný pracovný nástroj pre produktívnu prácu, ak používateľ akceptuje nižšie rozlíšenie. Rýchla odozva, synchronizačné technológie a vysoká obnovovacia frekvencia spolu vytvára veľmi dobrý herný zážitok a zvyšuje používateľský výkon. Na náročnejšiu prácu by sme uvítali vyššie rozlíšenie, avšak na väčšinu každodenných činností postačuje. Odporúčame.

Zapožičal: iiyama