Domov Recenzie Recenzia: Honor Magic 6 Lite

Recenzia: Honor Magic 6 Lite

Zdielať

Otestovali sme zástupcu strednej triedy smartfónov – model Magic 6 Lite. Medzi jeho zaujímavé črty patrí nielen veľký displej či kapacita batérie s dlhou výdržou, ale tiež pekný dizajn.

Prekvapením je, že v balení chýba nabíjačka a puzdro. Obe boli doteraz súčasťou balenia všetkých produktov spoločnosti, zmenilo sa to však minulý rok. Okrem telefónu je tu len kábel USB-A na USB-C, ktorý slúži na nabíjanie a prenos dát. Telefón má podobný dizajn ako predchodca. Má 6,78“ displej a je o niečo ťažší (185 gramov vs. 175 gramov pri predchodcovi). V ruke sa príjemne drží počas celého dňa. Šasi je celé z plastu a zadný panel imituje kožu. Testovaný model bol v oranžovej farbe, ktorá vyzerá na prvý pohľad efektne a pútavo.

Displej je zakrivený do strán a zlepšuje celkové držanie, zároveň pôsobí príjemnejšie. Zakrivenia na zadnom a prednom paneli vyzerajú identicky a plynule prechádzajú do tenkého bočného rámu. Medzi najvýraznejšie prvky na zadnom paneli patria vystupujúce šošovky fotoaparátov tvoriace tenký kruhový pásik. Bočný rámik je ako obvykle. Na ľavej a pravej strane je naozaj tenký, zatiaľ čo horná a spodná časť sú takmer ploché.

V spodnej časti je USB-C konektor spolu s mriežkou reproduktora a šachtou na SIM kartu, na hornom konci rámu sa nachádza infračervený port. Tlačidlo napájania a kolíska hlasitosti sú umiestnené na pravej strane a obe sú v dosahu palca. Sú pohodlné a veľmi dobre umiestnené. Čítačka odtlačkov prstov pod displejom je podľa nás umiestnená nižšie, dosť blízko spodného okraja displeja a ocenili by sme ju vyššie. Potešila ale presnosť a rýchlosť odomykania.

O zobrazenie sa stará 6,78“ veľký OLED displej s rozlíšením 2652×1220 pixelov, s 10-bitovou farebnou hĺbkou a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Displej má tiež zakrivené boky a extrémne tenké rámčeky. Chválime výborné podanie farieb, ktoré sú na úrovni vlajkovej lode. Presnosť farieb nie je v predvolenom farebnom režime „Vivid“ najlepšia, odporúčame ju prepnúť na predvoľbu „Prirodzené farby“, ktorá používateľom ponúka oveľa lepšie zobrazenie. Ku kvalite displeja nemáme výhrady a je priam radosť sa naň pozerať.

Ďalšie možnosti prispôsobenia možno zmeniť v nastaveniach podľa preferencie (na studenú, teplú). Takisto sa dá prispôsobiť si obnovovaciu frekvenciu. Na výber sú: „Dynamický“ (telefón si manažuje frekvenciu), alebo možnosť nastaviť si 120 Hz alebo 60 Hz. Je vhodný aj na hranie hier, nakoľko pohyb v systéme je plynulý a bezchybný. Telefón je veľmi rýchly, a keď si v nastavenia použiť používateľ vypne animácie, je ešte rýchlejší. V nastaveniach sú samozrejme k dispozícii ďalšie možnosti prispôsobenia displeja, ako napríklad tmavý režim, veľkosť písma alebo ochrana očí.

Počas nášho testovania sme ale pre čo najlepší efekt manuálne nastavili najvyššiu, 120 Hz frekvenciu. Je tu možnosť aj režim AoD, ktorý možno personalizovať podľa chuti. K dispozícii je množstvo nastavení a vhodných animácií. Rozhodne nás mrzí absencia podpory pre HDR10, ktorá nájde využitie napríklad pri Netflixe a ďalších streamovacích platformách pre lepší pocit zo sledovania. Vďaka technológii OLED má panel dokonalú čiernu a technicky nekonečný kontrast.

Hardvérovým základom je procesor Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1, doplnený o 8GB RAM a vnútornú pamäť 256GB, ktorú nemožno rozšíriť pamäťovými kartami. Použitý SoC znamená veľmi dobrý výkon pri úlohách náročných na procesor aj grafiku. Poteší podpora 5G sietí, ktorú možno použiť pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Zariadenie používa Android 13 s nadstavbou Magic UI od Huawei. V roku 2024 by sme očakávali Android 14 už priamo z výroby. Používateľské rozhranie je ale rovnaké ako predtým, takže sa pri prechode zo staršej verzie nič nemení.

Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Vyskúšali sme tiež už klasický záťažový test, čo znamená, že máme naraz spustené desiatky appiek a kariet, pričom medzi nimi prepíname. Zaujímavá je funkcia RAM Turbo, s ktorou možno získať 8+8GB. Tá dynamicky rozširuje dostupnú pamäť pridelením časti interného úložiska a komprimuje apky pre lepší multitasking. Čiastočne sa tak úložisko zmenší, ale nie o veľa.

Na základe nášho testovania konštatujeme, že 8GB reálnej pamäte je viac než dosť a dodatočné navýšenie nie je potrebné. Túto možnosť odporúčame najmä používateľom, ktorí majú na pozadí spustené extrémne množstvo aplikácií. Nezaznamenali sme ani nepríjemné povrchové teploty. Telefón bol počas celého testu v normálnych medziach teplôt.

Smartfón má 5300 mAh batériu a jej výdrž na jedno nabitie hodnotíme ako excelentnú. Počas náročných dní sme dokázali na jedno nabitie dosiahnuť až 11 hodín SOT (teda screen on time – počet hodín zapnutého displeja) pri fixnom nastavení 120 Hz panelu v polovičnej úrovni jasu displeja. V porovnaní so svojimi konkurentmi vychádza mobil ako jeden z najlepších vo svojej triede, čo sa týka výdrže. Je príjemným prekvapením, keď telefón dokáže na plné nabitie fungovať tri dni.

Aj pri používaní náročných aplikácií, vydrží batéria dva dni, čo je veľmi dobrý výsledok. Telefón sa nabije na 52% v priebehu pol hodiny, nabitie na 100% trvá približne 78 minút, čo je stále slušné. Aktuálny model podporuje 35W nabíjanie (predchodca však podporoval 40W). Konektivita ponúka výbavu strednej triedy. Absentuje najnovšia podpora pre Wi-Fi 6 (ax), je tu ale stále veľmi rýchly Wi-Fi 802.11ac (Wi-Fi 5) štandard, Bluetooth v5.1, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom.

Sú tu aj navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Telefón je vybavený jedným reproduktorom zospodu, určite by sme ocenili stereo. Kvalita reprodukcie je slabšia, piesne znejú plocho bez basov, pri vyšších hlasitostiach badať aj isté skreslenie. Na dlhodobejšie počúvanie, ale najmä pre audiofilov odporúčame siahnuť po slúchadlách alebo externých reproduktoroch.

Hlavný fotoaparát ponúka 108 MPx snímač s clonou f/1.8, pričom kvalita fotiek je veľmi dobrá. Farby sú verné a ostré, za dobrého svetla nemáme žiadne výčitky. S poklesom svetla sa prejavuje aj šum a kvalita snímok sa znižuje. Poteší tiež nočný režim na zachytenie detailov v tme. Ultraširokouhlý objektív je novinkou, má 5 MPx s clonou f/2.2, ale v porovnaní s hlavným fotoaparátom trpí nižším rozlíšením a ostrosťou. Makrosnímač má 2 MPx, čo je na bežné používanie dostatočné, ale niekedy je jeho použitie diskutabilné.

Selfie fotoaparát má 16 MPx so svetelnosťou f/2.5, výsledkami sa zaraďuje skôr do priemeru a pri slabšom svetle sa viac prejavuje šum. Selfie snímač umožňuje záznam videa vo Full HD, takisto aj zadný snímač podporuje najviac 1080p pri 30 fps. Podpora pre 4K nahrávanie videa chýba.

Honor Magic 6 Lite je rozhodne zaujímavý smartfón strednej triedy, ktorý ponúka veľmi zaujímavú výbavu, hoci pri kúpe treba počítať s niektorými limitmi. Medzi ne patrí jeden reproduktor, nabíjanie väčšej batérie s nižšou rýchlosťou, a nahrávanie vo Full HD. Prekvapením je absencia nabíjačky aj zadného krytu v balení, čo je zrejme tradícia aj pre čínsku značku a treba to očakávať aj pri ďalších modeloch.

Najviac sa nám páči dizajn telefónu, ktorý svojimi príjemnými a zaoblenými rámami pôsobí už na prvý pohľad elegantne, moderne a veľmi dobre sa ovláda. Vďaka nízkej hmotnosti sa drží pohodlne v ruke a telefón disponuje výborným OLED displejom. Výdrž batérie na jedno nabitie je hlavnou prednosťou telefónu, vďaka čomu sa nám aj pri náročných úlohách podarilo dosiahnuť úctyhodných 11 hodín zapnutého displeja (SOT) pri fixne nastavenej 120 Hz obnovovacej frekvencii. Čerešničkou na torte je však imitácia kože, ktorá pôsobí už na prvý pohľad elegantne a zaujímavo. Cena modelu je na úrovni 350 až 400 eur.

Zapožičal: Honor