Domov Počítače Recenzia: Eurocom Raptor X17

Recenzia: Eurocom Raptor X17

Zdielať

Otestovali sme notebook, ktorý sa vyznačuje výkonnými komponentami, osadenými v tenkom šasi.

Raptor X17 je pravdepodobne najelegantnejší notebook, aký sme od výrobcu videli. Síce tenké, ale žiaľ stále plastové šasi kontrastuje so staršími a hrubšími konštrukciami od rovnakej spoločnosti. Tuhosť je výborná aj vďaka minimálnemu prehýbaniu pozdĺž základne a vonkajšieho veka, čo zaručuje solídny prvý dojem. S hmotnosťou 3,5 kg je jedným z najťažších herných notebookov vo svojej veľkostnej triede. Celkové rozmery zariadenia sú 396×278×25 mm. Azda najslabším aspektom šasi je pánt, keďže displej sa pri nastavovaní uhlov trochu prehýba. Stred klávesnice sa pri tlaku prstom mierne prehýbal, čo ovplyvňuje spätnú väzbu klávesov počas písania. V čase, keď požiadavky na výkon neustále rastú, sú uvádzané čoraz výkonnejšie modely. Hoci doteraz boli notebooky od Eurocomu vybavené desktopovými procesormi, teraz vsadil výrobca na mobilný procesor.

Poteší široká konektivita. Naľavo sú dva USB 3.2 s dvomi audio konektormi, napravo sa nachádzajú dva USB-C konektory. Portovú výbavu dopĺňa miniDisplayPort 1.4, HDMI 2.0, 2,5 Gbps RJ-45 LAN konektor, sieťový adaptér a zámok Kensington na zadnej strane. Výduchy chladenia sú na pravej aj ľavej strane nad konektormi (ďalej od používateľa) a tiež dva zo zadnej strany notebooku. Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše, avšak bez lokalizácie layoutu (je tu anglické rozloženie kláves) s možnosťou nalepenia popiskov. Oceňujeme podsvietenie, čo je ale v tejto cene už samozrejmosťou. Na klávesnici sa píše dobre, je tichá a napriek väčšiemu displeju má aj X17 rovnakú membránovú klávesnicu ako menší model X15. Touchpad je typu clickpad a v porovnaní s bežnými modelmi je extrémne veľký – má až 150×90 mm. Kĺzanie je plynulé, avšak počas testovania sme narazili na problém. Ani cez nastavenie Windows, cez aplikáciu Control Center od výrobcu, ani cez klávesovú skratku nebolo možné touchpad deaktivovať a počas používania s myšou sme si tak stále nechcene klikali na touchpad.

Na zobrazovanie slúži 17,3“ 4K Ultra HD IPS displej. Jeho farby sú verné a jasné, počas testovania sme sa nestretli s odleskami. Displej sa vyznačuje perfektným obrazom a širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali, i keď určite by bolo prínosom použitie OLED panelu. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely a tiež aj pre herných maniakov – a to najmä vďaka frekvencii panelu, ktorý je až 144 Hz. Výrobca umožňuje vybrať si z dvoch variant – Quad HD 240 Hz a testovaný 4K Ultra HD 144 Hz. Oba sú s IPS panelmi a majú 100% pokrytie farieb DCI-P3 a podporujú technológiu NVIDIA G-Sync. Displej nie je predkalibrovaný, a výrobca si účtuje extra príplatok za kalibráciu, čo nepovažujeme za vhodné vzhľadom na vysoko nastavenú cenu. Viditeľnosť vonku je typická pre väčšinu herných notebookov, 300 nitov je v tejto kategórii priemer a vzhľadom na zameranie to nepovažujeme za nevýhodu.

Hardvérový základ tvorí mobilný, ale výkonný, až 24-jadrový procesor Intel Core i9-13900HX, taktovaný na 1,6 GHz. V prípade potreby sa vie automaticky pretaktovať až na 5,4 GHz vďaka TurboBoostu. Má 36 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je (stále) 10 nm procesom a maximálna spotreba je až priam neuveriteľných 157W. Počas testovania sme realizovali náročný multitasking, spracovanie a konvertovanie Full HD videí, a to aj niekoľko paralelne spracovávaných videí naraz. Výkonný notebook si so všetkými úlohami poradil veľmi dobre, výkonu má viac než dostatok a vieme si predstaviť tento model ako náhradu za desktopový počítač. Operačná pamäť má až 64GB (ide o 2× 32GB pamäťové moduly). K dispozícii sú celkovo dva sloty, ktoré ponúkajú možnosť do notebooku vložiť najviac 32GB modul do jedného slotu. V testovanej konfigurácii je to teda maximum, čo umožňuje výrobca. Kvalita reprodukcie zvuku je pri tak drahom zariadení taktiež jedna z podstatných vecí. Hoci sa starajú o zvuk reproduktory Sound Blaster, ich reprodukcia je podpriemerná. Basy úplne absentujú, stredy sú veľmi slabé a najviac počuteľné sú iba výšky. Pri počúvaní ide iba o akýsi základ a boli sme z nich sklamaní. Externé audio tak určite bude viac-menej nutnosť, či už externé reproduktory alebo slúchadlá.

Viac odporúčame slúchadlá, vďaka ktorým nebude používateľ pri náročnom zaťažení zariadenia počuť hlučné chladenie, ktoré je na úrovni až 62 dB(A), čo je rozhodne dosť veľa. Ventilátory sú totiž vždy aktívne bez ohľadu na nastavenie výkonu alebo zaťaženie, a aj pri nastavení tichého režimu bola minimálna hlučnosť ventilátorov 33 dB(A). Táto úroveň je vyššia ako pri väčšine iných herných notebookov a je počuteľná v kancelárskom prostredí. Ak bol nastavený režim Výkon alebo Zábava, ventilátory pravidelne pulzovali (zvyšovali a znižovali svoj výkon) aj pri obyčajnom prehliadaní alebo streamovaní videa. Toto je vec, ktorú by výrobca mohol do budúcna zlepšiť vydaním firmvéru. Povrchové teploty sú najteplejšie smerom k stredu klávesnice, pretože CPU aj GPU sú priamo pod ňou. Horúce miesta môžu v tejto oblasti dosiahnuť viac ako 56 °C; avšak oblasti opierky dlaní, klávesov WASD a numpadu nie sú také teplé a to najmä preto, aby sa používateľ pri hraní hier cítili pohodlne.

V prípade herných notebookov je tiež veľmi dôležitá grafická karta. V tomto modeli (v nami testovanej konfigurácii) je NVIDIA GeForce RTX 4090 16GB GDDR6. Karta zvládne akékoľvek hry, aj z tých najnáročnejších, ako je F1 22, Returnal alebo Cyberpunk 2077. Mobilná RTX 4090 je vhodná pri hrách v Quad HD (1440p) pri 120 fps alebo 4K pri 60 fps pri vysokých až ultra nastaveniach. Ide teda o výkonnú kartu a počas testu sme sa nestretli so žiadnym problémom. Ďalšou prednosťou notebooku je rýchly disk v RAIDe. V našej konfigurácii sme mali k dispozícii kapacitu až 6TB, pričom RAID pole tvorili 3× 2TB disky Samsung 990 Pro, kde výrobca deklaruje prenosové rýchlosti 7450/6900 MB/s. My sme v praxi dosiahli – pri tomto spojení troch diskov neuveriteľnú rýchlosť – až 21288 MB/s (21,2 GB/s) pri čítaní a 18823 MB/s (18,8 GB/s). To sú famózne výsledky a rýchlosť načítavania ako aj odozva operačného systému Microsoft Windows 11 Pro bola bleskurýchla aj pri náročnom multitaskingu. Keďže na disky sú tri sloty, najvyššia možná kapacita je 3× 8TB (24TB v RAIDe).

Spotreba pri nečinnosti sa pohybuje od 13W do 43W v závislosti od profilu napájania, nastavenia GPU a jasu displeja. Priemerná spotreba energie pri hraní hier je veľmi vysoká a dosahuje 304W. Trojica SSD, rýchla obnovovacia frekvencia, kapacita RAM a mierne vyšší odber GPU prispievajú k vyššej spotrebe. Z veľkého 330W sieťového adaptéra sme pri 100% vyťažení CPU aj GPU zaznamenali maximálny odber 320W. Výdrž na batériu je veľmi dobrá vzhľadom na to, aké výkonné komponenty notebook používa. V praxi sme pri profile vyváženého napájania s aktívnym iGPU dokázali zaznamenať necelých 5 hodín surfovania po kábli. Nabíjanie z nuly na 100% pomocou dodávaného adaptéra je však pomalé a trvá 2 až 2,5 hodiny. Nabíjanie cez USB-C nabíjačkami tretích strán síce je podporované, ale funguje len na jednom z dvoch portov.

Eurocom Raptor X17 je zaujímavý a výkonný herný multimediálny notebook, vhodný pre rôzne činnosti, na ktoré si používateľ spomenie. Ponúka tenký profil, výkonný mobilný CPU a GPU, vysokú obnovovaciu frekvenciu a najmä podporu troch SSD. Daňou za to je extrémne vysoká cena a vysoká hmotnosť. Nevýhodou je plastové spracovanie aj pri tejto extrémnej cene, stále aktívne ventilátory, ktoré sú hlučné, povrchové teploty sa pri záťaži zvyšujú na vysokú úroveň, a v našom prípade sme zaznamenali aj menší problém s touchpadom. To je všetko cena za vtesnanie výkonných komponentov do vnútra zariadenia. Milo prekvapení sme boli z dlhej výdrže batérie. Hľadáte výkonný notebook, ktorý nahradí výkonný stolový počítač? Možno ste ho už našli, avšak treba sa pripraviť na poriadne vysokú sumu. Nami testovaná konfigurácia stojí 5500 eur.  Napriek tomu notebook odporúčame a má čo ponúknuť.

Výsledky rýchlosti diskov:

Zapožičal: Goldmax

1 komentár

  1. Ten Eurocom Raptor X17 mi v niektorých ohľadoch pripomína M2 Max MacBook nemôžem si pomôcť 😀 a nielen cenovkou tých 5500 € za model s 64 GB RAM a diskami, M2 Max s 64 GB RAM a 4TB SSD stojí podobný peniaz. V niečom bude lepší Raptor X17 (výkonnejší CPU, GPU bude na hry lepšia – a to ešte nerátam absenciu hier na macOS), MacBook by to vyhral pri strihu videa (aj vďaka dvom akcelerátorom HEVC, H.264 a ProRes), čo je celkovo doména vyšších Apple Silicon Macov. Raptor jednoznačne vyhrá v modularite, MacBook v hmotnosti, hrúbke, hlučnosti. Mac má síce 3xThunderbolt porty, Raptor zas Ethernet a iné. Aj keď sú to dosť odlišné notebooky s inou cieľovkou, zaujímalo by ma ich priame porovnanie 😉 jednoznačne zaujímavý hi-end, asi ma zaujalo to že Raptor aj MacBook M2 Max môžu nahradiť výkonovo desktop, pričom jeden z nich to robí v štýle PC sveta a druhý v štýle Mac sveta.