Domov Periférie Recenzia: Strong 5G Router AX3000

Recenzia: Strong 5G Router AX3000

Zdielať

Pri rýchlom vývoji prenosných routrov a zvyšovaní rýchlosti mobilného dátového internetu sa mnohí pýtajú, či už nastal čas, aby sa vo svojich domácnostiach a firmách zbavili káblového internetu.

V dobe rastúceho trendu mobilných pripojení, rastúcej potrebe dátovania a dostatočne veľkého pokrytia 5G sietí sa prispôsobujú aj výrobcovia a predstavujú svoje riešenia. Navyše v oblastiach, kde nie je dostupná optika, začali dvaja operátori (Orange a O2 SK) poskytovať internet cez 5G sieť. Ich riešenie je iné, s pomocou vnútornej alebo vonkajšej antény. Dá sa na to ísť aj jednoduchšie s WiFi routrom, ktorý má zabudované antény.

Otestovali sme 4G/5G Wi-Fi router, ktorý ponúka tiež možnosť tradičného pripojenia. Novinka slúži ako domáci alebo mobilný Wi-Fi router pre množstvo zariadení naraz. K internetu sa pripája cez najnovšiu mobilnú 5G sieť s maximálnou rýchlosťou 3,2 Gbps. Po prvom zapnutí sa všetko nastavilo automaticky a následne sa router pripojil k mobilnému internetu. Nemali sme žiadny problém s pripojením, pričom hneď nato sme si zmenili základné prístupové heslá k routru aj heslo do Wi-Fi siete. Tento postup odporúčame každému.

Modem sme testovali s viac SIM kartami a všetky fungovali bez problémov. Dokonca aj výmena jednej za druhú (pri zmene operátora) sa automaticky nastavila bez nutnosti reštartu. Celý proces nastavenia trval do jednej až dvoch minút. Lokalizácia prostredia do slovenčiny poteší, hoci samotné prostredie nastavenia je pomerne jednoduché a bez grafických prvkov. Pri použití zariadenia na pevný internet nie je k dispozícii rozhranie a nemožno nastaviť detaily siete.

Nastavenie Wi-Fi routra priamo v administrácii. Kliknutím na fotku zobrazíte plný náhľad

Zapnutie alebo vypnutie sa realizuje pomocou tlačidla, ktoré sa nachádza na zadnej strane. Pri ňom je tiež konektor USB 3.0 (typu A), dva porty RJ45 (jeden štandardu 1 Gbps, druhý s až 2,5 Gbps), doplnený o RJ11 pre pripojenie telefónu a napájací port. Predná strana má tri LED diódy – dostupná 5G, dostupná 4G a aktívna Wi-Fi sieť. Zariadenie sa automaticky prihlasuje do najrýchlejšej dostupnej siete (v prípade, ak je 5G nedostupné, automaticky sa prihlási do 4G siete). Používateľ podľa LED diód vie, do ktorej siete je zariadenie pripojené, ako aj ich intenzitu. Zelená pri plnom signáli, oranžová keď je sieť slabšia.

AX3000 je jednoduchý Wi-Fi router, ktorý prijíma signál z mobilných sietí, predstavujúcich zdroj internetu a ten následne prenáša cez Wi-Fi sieť alebo cez kábel. Kvalita a stabilita signálu je veľmi dobrá, oceňujeme prítomnosť najnovšieho štandardu Wi-Fi 802.11ax. Rozmery sú prijateľné, avšak v porovnaní s podobnými riešeniami, medzi ktoré patrí napríklad vreckový 5G modem, má domáci Wi-Fi router väčšie rozmery. Keďže nemá integrovanú batériu, musí byť (podobne ako iné domáce routre) pripojený do elektrickej siete.

Pokiaľ ide o kvalitu a stabilitu signálu, zariadenia sme testovali spolu s viacerými operátormi. Pri našich meraniach rýchlostí a stability sme nezaznamenali nižšie ako očakávané rýchlosti (v priamom porovnaní so smartfónom) v danej lokalite. V priamom porovnaní s niektorými 5G smartfónmi sme zaznamenali iba nižšiu citlivosť signálu. Ak bola v telefónoch slabšia 5G sieť, AX3000 zachytil iba plnú 4G sieť; pri plnej 5G v mobiloch ukazoval router čiastočnú 5G sieť).

Pohľad na predný a zadný panel Wi-Fi routra AX3000

Podľa kompatibility pripojených zariadení si možno zvoliť dve pásma (2,4 GHz alebo menej rušené pásmo 5 GHz pre Wi-Fi), ku ktorému sa zariadenia pripoja. Výhodou je aj tlačidlo „WPS“ vďaka ktorému možno pripojiť mobilné zariadenie bez nutnosti zadávať heslo. Mnoho používateľov má pomalé internetové pripojenie doma alebo v práci (ADSL alebo DSL) a vďaka slotu na nanoSIM karty zo spodnej strany možno sprevádzkovať domáci alebo pracovný internet z mobilnej 5G/4G siete. Pri používaní treba mať však na pamäti, že dáta v mobilnej siete sú často dosť obmedzené, ale pri vhodnom paušále možno dátovať neobmedzené.

Strong 5G Router AX3000 je zaujímavý model, ktorý funguje veľmi dobre. Ide o domáci 5G Wi-Fi router, ktorého cena sa pohybuje okolo 270 eur. To je pomerne vysoká cena, za ktorú možno kúpiť oveľa lepší štandardný Wi-Fi router, avšak bez funkcionality mobilných sietí čo je hlavný prínos testovaného modelu. Páči sa nám jednoduchý dizajn, prehľadné menu a automatické nastavenie siete. Pre profesionálov môže byť obmedzením jednoduchšie webové prostredie a absencia mobilnej samoobslužnej aplikácie. Poteší možnosť použiť router aj pre domáce káblové pripojenie a mobilné dáta mať pritom v zálohe.

Zapožičal: Strong