Domov Recenzie Recenzia: Infinix Hot 40 Pro

Recenzia: Infinix Hot 40 Pro

Zdielať

Smartfón prichádza na trh ako najnovší prírastok do stále rozširujúcej sa rodiny Infinix.

Novinka patrí výbavou do pomyselného stredu ponuky značky, je medzi základnými modelmi série Smart a výkonnejšími modelmi Note. Telefón má celoplastovú konštrukciu, ktorú dopĺňa predný panel s predpripravenou ochranou displeja. Výzorovo nie je výnimočný, ale na zadnej strane má výrazný dizajnový prvok v štýle iPhonu – ostrovček s fotoaparátom. Už na prvý pohľad badať výrazne vystupujúce tri snímače fotoaparátu nad hranu zariadenia. Vo vyvýšenej ploche je umiestnený aj kruhový LED blesk.

Stávkou na istotu je častokrát predaj cenovo dostupných produktov s čo najlepším pomerom cena/výkon. To sa výrobcovi darí s jeho najnovším modelom Hot 40 Pro. Nebojí sa ísť proti prúdu a snaží sa ponúknuť zákazníkom to najlepšie. Telefón sa dodáva v štýlovej tyrkysovej škatuľke a obsahuje 68W adaptér, kábel, základné slúchadlá s USB-C portom a priehľadné plastové puzdro. Bohaté balenie rozhodne oceňujeme, a to aj vzhľadom ku cene 180 až 200 eur, čo pre mnohých používateľov predstavuje zaujímavú ponuku.

Zadný panel je matný, lesklá je iba vyvýšená plocha fotoaparátov. Brúsený plast imituje hliník, povrch je príjemný na dotyk, odtlačky prstov a nečistoty na ňom nie sú vidieť. Telefón je dostupný v čiernej a nami testovanej štýlovej zelenej farbe. Vďaka príjemnému zaobleniu je držanie telefónu pohodlné. Jeho rozmery sú 169×77×8 mm a má hmotnosť 199 gramov.

V spodnej časti je 3,5 mm audio konektor, USB-C a mriežka reproduktora. Napravo je tlačidlo napájania (v ktorom je integrovaná čítačka odtlačkov prstov) a kolíska hlasitosti, obe sú v dosahu palca. Tlačidlá sú pohodlné a veľmi dobre umiestnené. Naľavo je slot na dve nanoSIM karty a pamäťovú microSD kartu. Rozhodne oceňujeme, že nejde o tzv. hybridný slot (kedy si používateľ musí vybrať medzi dvomi SIM kartami, alebo jednou SIM kartou a pamäťovou kartou).

O zobrazenie sa stará veľký 6,78“ displej s pomerne hrubými rámčekmi a ešte hrubšou bradou. Ide o IPS LCD panel so štandardným rozlíšením 2460×1080 px a podporou 120 Hz obnovovacej frekvencie. Výbavou neoslní, ale používateľovi ponúkne funkcie, ktoré v danej cenovej kategórii možno očakávať. Displej ponúka jas v manuálnom režime 450 nitov, v automatickom režime 534 nitov. To je viac než dostatočné v interiéri a pri bežnej práci, ale v lete na priamom slnku to môže byť občas obmedzujúce. Kontrast je vysoký, čo umožňuje zobrazenie pomerne hlbokej čiernej.

Hardvérovým základom je procesor MediaTek Helio G99. Je to zástupca strednej triedy s grafikou Mali-G57 MC2 vyrobený 6 nm výrobným procesom s konfiguráciou 2+6 jadier CPU (2×2,2 GHz Cortex-A76 a 2×2,0 GHz Cortex-A55). Výbavu dopĺňa operačná pamäť 8GB a 256GB vnútorná pamäť. Možno ju takisto rozšíriť na virtuálnych 16GB RAM. Výkon je veľmi dobrý a aj pri dlhodobej záťaži funguje telefón výborne. Vnútorné a vonkajšie teploty boli ideálne a nedošlo k žiadnym náhlym poklesom výkonu.

Konektivita je na úrovni nižšej strednej triedy. Absentuje najnovšia podpora pre Wi-Fi 6 (ax), je tu ale stále veľmi rýchly Wi-Fi 802.11ac (Wi-Fi 5) štandard, Bluetooth v5.1, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Azda jedinou chybou krásy je absencia podpory 5G siete, používatelia sa tak musia uspokojiť iba so 4G LTE sieťou. Mobil ponúka dvojicu reproduktorov, čo je v tejto cenovej kategórii vzácne, a podľa očakávania ide o hybridnú zostavu. Spodný reproduktor je plnohodnotný, zatiaľ čo horný slúži aj ako slúchadlo.

Výrobca predinštaloval minuloročný, nie najnovší systém Android 13 s nadstavbou XOS 13. Výrobca deklaruje podporu iba pre jednu systémovú aktualizáciu a dva roky bezpečnostných záplat, nič viac. To je rozhodne škoda. Navyše počas mesačného testovania nebola k dispozícii žiadna aktualizácia. Hoci je prostredie plynulé a rýchle, sú aj tu predinštalované duplicitné aplikácie voči tradičným Google aplikáciám. Oceňujeme, že mnohé z nich možno zakázať, ale nedajú sa žiaľ odinštalovať.

Kapacita batérie je 5000 mAh a výrobca v balení pribalil nabíjačku, ktorá umožňuje dobíjanie s výkonom 33W. To je v  porovnaní s drahšími modelmi oveľa pomalšie, ale stále viac, ako pri drahom iPhone. Za prvých 30 minút sa telefón nabije z nuly na 50%, doplna za 1 hodinu a 25 minút. To je vzhľadom k  cene veľmi dobrá rýchlosť nabíjania. Pri intenzívnom používaní telefón vydrží 1,5 dňa, čo je veľmi dobrý výsledok. A to sme testovali pri trvalo nastavenej 120 Hz frekvencii. Pri premenlivej sa dá dostať aj na celé dva dni. Vzhľadom ku veľkosti displeja a rozlíšeniu ide o perfektnú výdrž.

Fotozostavu tvoria tri fotoaparáty. Hlavný so 108 MPx a svetelnosťou f/1.8 je viac, než by sme pri tejto cene očakávali. Ide o pomerne schopný snímač, ktorým možno realizovať veľmi dobré fotky s dostatočnou ostrosťou a množstvom detailov. Dynamický rozsah nie je najlepší, ale reprodukcia farieb je väčšinou presná. Pri fotení vonku, najmä počas jasného slnečného dňa, je ťažké spozorovať šum a v interiéri sú zábery takisto dobré. Pri fotení takisto možno použiť režim plnohodnotného 108 MPx snímača (bez binningu pri 12 MPx) ale pri väčšom dátovom objeme a s väčším šumom.

Na rozdiel od väčšiny konkurentov dokáže nahrávať videá v rozlíšení 1440p namiesto maximálneho rozlíšenia 1080p. Snímková frekvencia je vždy 30 fps. Pre používateľa je k dispozícii 1440p pri 30 fps, resp. 1080p pri 30 fps. Video v 1440p neoslní, rozhodne tu odporúčame nastaviť o niečo nižšie 1080p. Ďalšie dva snímače fotoaparátu nemajú zmysel. Makro snímač má 2 MPx so svetelnosťou f/2.4 a pomocný objektív má len 0,08 MPx. Selfie snímač má 32 MPx a f/2.2, výsledky sú detailné, ale farby majú rezervu.

Infinix Hot 40 Pro je dobre vybavený a ponúka dokonca niekoľko výnimočných funkcií, ako napríklad 108 MPx hlavný fotoaparát, veľký displej, 33W nabíjanie a dvojicu stereo reproduktorov. Vyniká hlavným fotoaparátom s peknými fotografiami vo dne aj v noci, 8GB RAM a dlhou výdržou batérie. Hoci displej má svoje rezervy a operačný systém ponúka neaktualizovanú starú verziu len s jednou aktualizáciou, je plynulý a nemáme k nemu vážnejšie výhrady.

Ako lacnejšiu alternatívu k nemu výrobca ponúka takisto dobre vybavený model Hot 40i. Oproti modelu Hot 40 Pro sa odlišuje 90 Hz panelom, menším displejom (6,56“ s rozlíšením 1612×720 px), ako aj procesorom Unisoc T606. Takisto podporuje 4G LTE siete ako najrýchlejší štandard (bez 5G), má 50 MPx fotoaparát, pomalšie a 18W nabíjanie. Testovali sme ho vo verzii s 8GB RAM a 256GB úložiskom. Jeho cena je 140 až 150 eur.

Najlacnejší z nedávno predstavených modelov predsavuje „lowend“ – ide o model Smart 8. Takisto má 90 Hz panel, 6,6“ displej s rovnakým rozlíšením (1612×720 px) a taktiež procesor Unisoc T606. Veľká 5000 mAh batéria ostala zachovaná, ale žiaľ, iba s 10W nabíjaním. Základom je 13 MPx snímač, ako aj vnútorná pamäť 64GB spolu s 3GB RAM (ktorú možno virtuálne doplniť o ďalších 3GB a získať 6GB RAM). Cena telefónu je 80 až 90 eur. Oba lacnejšie mobily ponúkajú Bluetooth 5.0 aj Wi-Fi 5 (802.11 ac).

Zapožičal: Infinix