Domov Periférie Recenzia: Corsair K55 Core

Recenzia: Corsair K55 Core

Zdielať

Zaujať na trhu herných klávesníc, ktorý je priam presýtený širokou ponukou, nie je jednoduché. Jednu z nich sme testovali.

Pri hľadaní hráčskej klávesnice je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ktoré ovplyvnia používateľský zážitok pri hraní. Od reakčnej doby cez typ klávesových spínačov až po ergonómiu a prispôsobiteľné podsvietenie. V tejto recenzii sa pozrieme na hernú klávesnicu Corsair K55 Core, ktorá má predpoklady na to, aby poskytla všetko, čo vášnivý hráč potrebuje za prijateľnú cenu. Testovaný produkt stojí zhruba 50 eur, čím môže rozvíriť stojaté vody drahších zariadení konkurencie.

Výrobca vytvoril cenovo dostupný model, ktorý používa gumové kopulovité spínače a ponúka výhody prémiového herného zariadenia. K55 Core umožňuje hráčom upraviť takmer každý kláves podľa potrieb. Vďaka RGB podsvieteniu je atraktívnym a cenovo prístupným doplnkom pre herný stôl. Klávesnica je navrhnutá tak, aby nezaberala zbytočne veľa miesta. Oceňujeme minimalizmus aj úzke rámčeky, ale opierka chýba. Vyhradené tlačidlá na ovládanie médií sú nad numerickou časťou, doplnené o štyri LED diódy indikujúce Num lock, Caps lock a Scroll lock. Dve tlačidlá vedľa zabezpečia zablokovanie tlačidla Windows a tiež zmenu farebnej schémy podsvietenia klávesnice.

Vďaka jedinému konektoru USB 2.0 „typu A“ môžu hráči začať používať K55 Core v priebehu niekoľkých sekúnd. 1,8 metrový kábel nie je opletený ako je to bežné pri drahších modeloch, pri vedení káblu treba dbať na vyššiu opatrnosť. Klávesnica má vstavanú pamäť pre jeden profil osvetlenia RGB, ale veľká časť jej makro funkcií a ďalších nastavení sa spolieha na softvér iCUE. K dispozícii je celkovo 110 kláves a okolo vonkajšej strany klávesov je minimum nevyužitého priestoru, čo vedie k pomerne kompaktnému profilu klávesnice s numerickým blokom.

Z bočného uhla nie je klávesnica nízkoprofilová, ale jej plastový kryt je menej mohutný ako pri niektorých mechanických herných klávesniciach. RGB podsvietenie je výborné a hoci je obmedzené na 10 zón, a nie na jednotlivé klávesy, pre cieľovú skupinu hráčov to nemusí byť problém. Podsvietenie je veľmi jasné a viditeľné cez klávesy aj medzi nimi. ABS kryty kláves sú hladké, ale nie tak lesklé, aby priťahovali prebytočné odtlačky prstov. Písmená a číslice sú vytlačené zreteľne a na okrajoch zošikmené, aby sa zabránilo skĺznutiu prstov. Má anglické rozloženie podobne ako ostatné hráčske modely, hoci by sme ocenili lokalizovaný layout.

Softvér na nastavovanie klávesnice – Corsair iCUE

Konštrukcia je veľmi dobrá, aj keď badať, že ide o lacnejšiu klávesnicu bez hliníkových alebo oceľových plátov. Pri vyššom tlaku je na nej zjavné ohýbanie a vŕzganie. Napriek tomu jej hmotnosť 752 gramov poskytuje pevný základ na rýchle písanie a pocit, že je dostatočne odolná na pracovnom stole. Je to tiež solídna voľba pre kupujúcich, ktorí požadujú plnohodnotné rozloženie klávesov, ale nemajú priestor na nadrozmerné herné zariadenie.

Klávesnica neponúka „vychytávky“ ako USB passthrough (teda USB rozbočovač, ktorý ponúkajú väčšinou drahšie modely), ale zameriava sa na poskytovanie uspokojivého zážitku pri písaní a tiež hraní za rozumnú cenu. Dokonca aj v porovnaní s najtichšími mechanickými modelmi je úľavou pre hráčov, ktorých obťažujú hlasné zvuky. Keďže ide o membránovú klávesnicu, odozva na stlačenie klávesov je mäkká a neposkytne výraznú spätnú väzbu ako prémiové alternatívy.

Najvyšší záťažový test každej hernej klávesnice príde pri akčných hrách, ktoré si vyžadujú rýchle stlačenia klávesov. Vo výsledku ale K55 Core obstála veľmi dobre. Na bežnú produktivitu je produkt vhodný, teda najmä v pokojnom pracovnom prostredí. Používatelia majú k dispozícii celú škálu klávesov, s ktorými môžu pracovať, vrátane klávesov so šípkami a numerického bloku, ktoré pri 60% klávesníc chýbajú (berúc do úvahy populárne „TKL“ modely). Malé, ale zároveň funkčné multimediálne klávesy sú praktickým doplnkom.

Ďalšou oblasťou, v ktorej sa snaží odlíšiť od svojej konkurencie, je výkonná softvérová integrácia. Corsair iCUE je pokročilý softvér navrhnutý pre personalizáciu a ovládanie herného príslušenstva. Používateľom umožňuje prispôsobiť RGB podsvietenie, vďaka čomu možno vytvoriť dynamické efekty, ktoré odrážajú akciu v hre, alebo vytvoriť si jednotvárne a menej rušivé podsvietenie pre prácu. Takisto umožňuje prispôsobenie klávesových skratiek a makier.

Detailný pohľad na ovládanie multimédií (nad numerickým blokom klávesnice)

Corsair K55 Core ponúka cenovo dostupný produkt pre bežných používateľov a tiež aj hráčov pri množstve funkcií. Ide o membránovú klávesnicu, ktorá vyžaduje len malú silu pri stlačení kláves, ktorá je nevyhnutná pri intenzívnom hraní. Môže sa pochváliť aj zaujímavým dizajnom a kompaktnými rozmermi, s nastaviteľným desaťzónovým RGB podsvietením. V porovnaní s inými cenovo dostupnými modelmi ponúka používateľom pokročilé funkcie pre nastavenie makier v aplikácii iCUE. Okrem toho je odolná voči poliatiu do 300 ml, čo zabraňuje nechceným nehodám na pracovnom stole.

Zapožičal: Corsair