Domov Periférie Recenzia: Patriot Transporter SSD 1TB

Recenzia: Patriot Transporter SSD 1TB

Zdielať

Otestovali sme malý kompaktný externý disk, ktorý používa rozhranie USB-C a zároveň si zachováva kompatibilitu s klasickým USB 3.0 portom.

V predaji sú štyri verzie – 4TB, 2TB, nami testovaný 1TB a 500GB. Šasi je z hliníka, konštrukčné spracovanie je na výbornej úrovni, nemáme k nemu žiadne pripomienky. V predaji je iba v čiernej farbe. Rozmery sú miniatúrne – 100×39×9 mm, hmotnosť má iba 43 gramov. Dizajn je jednoduchý: z prednej strany je iba logo výrobcu, na zadnej strane označenie produktu s kapacitou. Pre používateľa je k dispozícii pribalený 25 cm prepojovací kábel (USB-C – USB-C) a zároveň dodávaná redukcia USB-C – USB-A. Testovaný variant je v predaji za cenu okolo 80 eur. Výrobca ponúka na disk záruku tri roky, životnosť TBW neuvádza.

Externý disk sme na začiatku testovania naformátovali najprv na exFAT a overili sme si funkčnosť v praxi s mobilnými zariadeniami. Totiž práve vďaka USB-C konektoru na oboch stranách ho možno použiť ako externú pamäť pre smartfóny. Pri testovaní cez smartfón bol disk okamžite prístupný so zobrazovaním jeho obsahu. Pracovalo sa s ním veľmi pohodlne, pričom sme ho testovali s mobilom Infinix Zero 30. V prípade iných mobilov ako je Realme 12 Pro+ a C67 ako aj Oppo A79 sa obsah, ani disk, žiaľ vôbec nenačítal. Kompatibilita je dôležitá najmä v dnešnej dobe rýchleho technologického rozvoja a neustáleho dopytu po efektívnom a bezpečnom ukladaní dát, keď sa na trh dostávajú rôzne riešenia pre prenosné úložiská.

Výrobca deklaruje vysoké rýchlosti 1000 MB/s pri čítaní aj  zápise, čo sme chceli otestovať v praxi. V teste externého SSD, pripojeného cez dodávaný USB kábel do USB-C portu notebooku, sme pri benchmarku tieto rýchlosti prekonali. Dosiahli sme 1065 MB/s pri čítaní a 1015 MB/s pri zápise, čo je výborný výsledok. Rozhodne oceňujeme, že výrobca má na trhu malý, kompaktný a štýlový rýchly disk pre náročných. Navyše v elegantnej čiernej farbe vyzerá veľmi zaujímavo. Okrem rýchlostí oceňujeme výhody USB-C a zároveň to, že si zachováva kompatibilitu s klasickým USB 3.0 portom.

Disk má výhodu v celokovovom konštrukčnom spracovaní. Jeho cena je síce vyššia ako interné SSD, ale treba si uvedomiť, že ide o malý a kompaktný disk s technológiou NVMe, ktorá ponúka oveľa vyššie prenosové rýchlosti. Svoje uplatnenie si nájde pri prenose dát ako napríklad záloha fotografií a videí z rôznych zariadení, zálohe dát notebookov či PC. Potešia vysoké prenosové rýchlosti a nízka latencia, ktoré umožnia pohodlné prenášanie dát. Odporúčame však použiť aj šifrovanie, aby v prípade straty disku neprišlo k odcudzeniu dát.

Patriot Transporter Portable SSD 1TB je malý, ľahký a najmä kompaktný externý SSD. Je vhodný pre fotografov, ktorí chcú rýchly prenos veľkých súborov, ako sú RAW fotky alebo 4K videá. Je vhodný pre hráčov na ukladanie množstva dát a rýchle načítavanie rozsiahlych hier. Cestovatelia disk môžu použiť pre bezpečné ukladanie fotografií a videí z dovoleniek. Pre efektívne zálohovanie dôležitých dát a dokumentov môže byť vhodnou voľbou aj pre podnikateľov. Odporúčame.

Výsledky benchmarkov – testov:

Zapožičal: Patriot