Domov Recenzie Recenzia: Infinix Zero 30

Recenzia: Infinix Zero 30

Zdielať

Otestovali sme smartfón zameraný najmä na selfie. Prináša veľmi zaujímavú výbavu za dostupnú cenu.

Poteší moderný dizajn, príjemné zakrivenie displeja na bokoch a zaujímavá zlatá farba. Mierne hrubšie horné a dolné rámčeky displeja naznačujú, že patrí do strednej triedy. Zadná strana má symetrické zakrivenie. Predná aj zadná strana je vyrobená zo skla Corning Gorilla Glass 5 a má lesklú, takmer kovovú povrchovú úpravu. Je však príjemná na dotyk a eliminuje možné zachytávanie nečistôt a odtlačkov prstov.

Zadná strana má veľký ostrovček fotoaparátu, páčia sa nám zvýraznené farebné krúžky okolo snímačov. Konštrukčné spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, pôsobí robustne a kvalitne. Prakticky sa neprehýba a nikde nie je cítiť dutosť. Príjemným prekvapením je obmedzené krytie IP53, takže dážď by nemal spôsobiť problémy. Stávkou na istotu je predaj cenovo dostupných produktov s čo najlepším pomerom cena/výkon. To sa výrobcovi darí s jeho najnovším modelom Zero 30. Nebojí ísť proti prúdu a snaží sa ponúknuť zákazníkom to najlepšie.

Telefón sa dodáva v štýlovej tyrkysovej škatuľke a obsahuje 68W adaptér, kábel, základné slúchadlá s USB-C portom, priehľadné plastové puzdro, ochranné sklo a taktiež aj ochranný kryt displeja. Na displeji je nalepená ochranná fólia, ktorú možno vymeniť za ochranné sklo priamo z balenia bez nákupu príslušenstva. Bohaté balenie teda rozhodne oceňujeme a pri cene telefónu 370-380 eur ide o zaujímavú ponuku.

Na trhu sú tri farebné verzie – fialová, zelená a nami testovaná zlatá, ktorá je spomedzi všetkých farieb rozhodne najzaujímavejšia. Podľa uhla dopadu svetla totiž prechádza z jemnej zlatej farby do jemného ružového odtieňa s nádychom oranžovej. Ide o veľmi zaujímavý efekt, ktorý sa nám páči. Rámčeky sú mäkké, plastové, čo je v tejto cenovej kategórii bežné. Používatelia môžu mať výčitku ku obdĺžnikovej časti okolo fotoaparátu, keďže vystupuje nad hranu.

Priložené puzdro túto oblasť zvýrazňuje a tiež dopomáha zarovnaniu voči vystupujúcim objektívom. Zaoblenie na stranách je síce oveľa výraznejšie ako by sme očakávali, ale po chvíli sa na to dá zvyknúť. Navyše, vďaka tomu sa veľmi dobre drží v ruke. Páčia sa nám praktické rozmery 165×75×8 mm, a tiež príjemná hmotnosť 185 gramov.

Na hornej strane je logo výrobcu spolu s mikrofónom a reproduktorom. Sú tu tradičné ovládacie prvky – regulácia hlasitosti a vypínač na pravej strane. Hoci sú tenké, ich nahmatanie a stláčanie je jednoduché, sú dobre umiestnené. Čítačka odtlačkov prstov je priamo v displeji a funguje bezproblémovo. Odomknutie je veľmi rýchle, na svoju triedu je výborné a trvá iba zlomok sekundy. K dispozícii je taktiež aj odomykanie rozpoznaním tváre, čo smartfón umožňuje.

Vďaka netradične vysokému, až 50 MPx selfie snímaču je aj odomykanie rozpoznaním tváre rýchle a efektívne. Azda jedinou nevýhodou je blesk pri slabom svetle (v šere a tme), ktorý oslepí používateľa. V prípade potreby možno vypnúť blesk obrazovky pri slabom svetle, a v šere a prítmí používať odomykanie pomocou odtlačku prstov. Na spodnej strane je šuplík na dve SIM karty, USB-C a mikrofón s reproduktorom. 3,5 mm audio jack chýba.

O zobrazenie sa stará 6,78“ AMOLED panel s rozlíšením 2400×1080 pixelov, ktorý má v strede kruhový výrez na predný selfie fotoaparát. Má pomer strán 20:9 a 388 ppi. Panel má veľmi dobrý maximálny jas aj reprodukciu farieb. Displeju nechýba jas ani na slnku a pre používateľov, ktorí ho chcú ešte vyšší, je k dispozícii možnosť nastaviť si špeciálny režim vysokého jasu. Rozhodne ale veľmi oceňujeme aj režim zníženého jasu (označený je ako „extra tlmené“), čo padne vhod najmä večer, pre nižšiu záťaž očí v prítmí.

Tí, ktorí radi sledujú na telefóne videá, budú nadšení, veľký displej je na to priam určený. Hoci treba dodať, že rýchly až 144 Hz panel očarí najmä hráčov. Aj vďaka takto extrémne rýchlemu displeju pôsobí mobil v porovnaní s ostatnými oveľa svižnejšie pri všetkých činnostiach. Je vhodný aj na hranie hier a pohyb v systéme je plynulý a bezchybný. Telefón je veľmi rýchly, a keď si v nastaveniach používateľ vypne animácie, je ešte rýchlejší.

V nastaveniach sú samozrejme k dispozícii ďalšie možnosti prispôsobenia displeja, ako napríklad tmavý režim, veľkosť písma alebo ochrana očí. Z dostupných možností obnovovacej frekvencie (60, 120 a 144 Hz) odporúčame zvoliť automatickú zmenu podľa scén. Takto si frekvenciu mení automaticky telefón podľa situácie a tým aj šetrí energiu batérie. Počas nášho testovania sme ale pre čo najlepší efekt manuálne nastavili najvyššiu, 144 Hz frekvenciu. Je tu je aj režim AoD, v ktorom sa obsah zobrazí len na chvíľu po dotyku obrazovky.

K dispozícii je množstvo nastavení a vhodných animácií. Rozhodne nás mrzí absencia podpory pre HDR10, ktorá nájde využitie napríklad pri Netflixe a ďalších streamovacích platformách pre lepší pocit zo sledovania. Vďaka technológii OLED má panel dokonalú čiernu a technicky nekonečný kontrast. K dispozícii sú dva režimy zobrazenia. Jeden sa volá „pôvodný“, zatiaľ čo druhý je „jasný“. Oba sú zamerané na farebný priestor DCI-P3 a odvádzajú celkom slušnú prácu.

O výkon sa stará procesor MediaTek Dimensity 8020. Je to tradičný zástupca strednej triedy s grafikou Mali-G77 MC9. Výbavu dopĺňa veľkorysá operačná pamäť 12GB a 256GB vnútorná pamäť, ktorú nemožno rozšíriť pomocou pamäťových kariet. To môže byť pre časť používateľov limitujúce, treba s tým počítať, že 256GB je maximom. Tak ako pri ostatných mobiloch značky, aj Zero 30 umožňuje virtuálne rozšírenie RAM najviac na 20GB pridaním virtuálnych 8GB RAM. Čiastočne sa tak úložisko zmenší, ale nie o veľa.

Možnosť odporúčame najmä používateľom, ktorí majú na pozadí spustené extrémne množstvo aplikácií a veľká 12GB pamäť im nestačí. Na základe nášho dlhodobého testovania konštatujeme, že 12GB reálnej pamäte je viac než dosť a dodatočné navýšenie nie je potrebné. Počas testu sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou, ani spúšťanie aplikácii nie je spomalené. Mobil je rýchly a svižný, pri dlhšej práci alebo hraní hier sme nezaznamenali jeho zahrievanie. K dispozícii je aj herný režim, ktorý zlepší herný zážitok.

Výrobca predinštaloval minuloročný, nie najnovší systém Android 13 s nadstavbou XOS 13, ktorý sa zameriava na používateľskú prívetivosť a bezpečnosť. Vo výbave je aj Google Play Protect, ochrana proti krádeži a zámok aplikácií. Pre používateľov je k dispozícii aj rodičovská kontrola, pripojenie k PC, klonovanie systému, štýl tapety, dlhá výdrž batérie, jednoduché a intuitívne gestá. Výrobca deklaruje podporu iba pre jednu systémovú aktualizáciu a nič viac. To je rozhodne škoda.

Navyše počas mesačného testovania nebola k dispozícii žiadna aktualizácia. Hoci je prostredie plynulé a rýchle, sú aj tu predinštalované duplicitné aplikácie (Hi Browser, AI Gallery, Boomplay a MOL – voči tradičným Google aplikáciám Chrome, Fotky a Prekladač). Oceňujeme, že mnohé z nich možno zakázať, ale nedajú sa žiaľ odinštalovať. Napriek tomu, že telefón má plnohodnotný Google Play Store, výrobca predinštaloval aj ďalšiu duplicitnú aplikáciu Palm Store – alternatívny obchod od Infinix.

Kapacita batérie je 5000 mAh a výrobca priamo v balení pribalil rýchlonabíjačku, ktorá umožňuje dobíjanie s výkonom 68W. Hoci už sú na trhu aj rýchlejšie možnosti nabíjania, poteší, že z nuly na 80% sa mobil nabije za 30 minút. Naplno sa dobije za 40 minút. To považujeme za perfektné. Pri intenzívnom používaní telefón vydrží 1,5 dňa, čo je veľmi dobrý výsledok. A to sme testovali pri 144 Hz frekvencii. Vzhľadom ku veľkosti displeja a rozlíšeniu ide o perfektnú výdrž.

Pri menej aktívnom používaní, a prípadne automatickej obnovovacej frekvencii, možno počítať aj s dvoma dňami. Telefón sme tak nemuseli nabíjať každý deň. Konektivita ponúka výbavu top modelov. K dispozícii je najnovšia podpora pre Wi-Fi 6 (ax) a tiež Bluetooth v5.3, ktorý dopĺňa systém NFC aj navigačný GPS. Poteší tiež podpora 5G sietí, ktorú možno použiť pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka).

Fotozostavu tvoria tri fotoaparáty – hlavný snímač so 108 MPx s clonou f/1.7 a PDAF zaostrovaním, ktorým možno realizovať 12 MPx snímky (9 subpixelov do jedného tzv. „binning“). Dopĺňa ho 13 MPx ultraširokouhlý snímač a 2 MPx snímač pre bokeh efekt. Hlavný snímač si pri fotografovaní zachováva detaily počas dňa aj v prítmí, pri horšom svetle však snímkam chýba sýtosť a vernosť farieb. Problém mu robia rýchle zábery, fotky rýchlo sa pohybujúcich detí či zvierat sú častokrát rozmazané.

Celkovo ho teda aj vzhľadom k cene hodnotíme ako priemerný, resp. priamo úmerný cene a zameraniu. Pri pohľade na fotografie na veľkom monitore vidieť výraznejší šum. Pri niektorých scénach chýba kontrast a živé farby a badať tu isté rezervy. Snímač umožňuje trojnásobný zoom. V rozhraní aplikácie je prepínač trojnásobného priblíženia a fotoaparát vytvára pomerne detailné a čisté fotografie s dobrými farbami. V noci odporúčame používať tzv. „super nočný režim“.

Táto funkcia zvýrazní farby a pomôže používateľom zhotoviť naozaj dobré fotografie pri slabom osvetlení. Ale aj bez nej dokáže objektív zachytiť veľa svetla. Aplikácia fotoaparátu ponúka viac režimov: normálny, 108 MPx (bez binningu), krása, panoráma, portrét, časozberné snímanie, spomalené zábery, snímanie dokumentov. A štandardne aj nočný režim a pomerne veľa nastavení. Mobil umožňuje samozrejme aj záznam videa v maximálnom rozlíšení 2K (1440p) pri 30 fps.

Druhý 13 MPx ultraširokouhlý snímač realizuje dobré fotografie. Úroveň detailov je primeraná a šum je príjemne nízky. Farby sú pomerne dobre prispôsobené farbám hlavného fotoaparátu, možno s trochu sýtejším vzhľadom. Dynamický rozsah je pochopiteľne trochu užší ako na hlavnom fotoaparáte, ale celkovo nie je zlý. Selfie fotoaparát je jednou z hlavných predností modelu Zero 30. Najmä prekvapí až 50 MPx rozlíšením. V predvolenom nastavení, rovnako ako hlavný fotoaparát, využíva spájanie pixelov a zachytáva fotografie s rozlíšením niečo vyše 12 MPx.

Aj tie vyzerajú skvele s vynikajúcou detailnosťou. Podobne ako hlavný fotoaparát, aj selfie snímač môže zachytávať fotografie v plnom rozlíšení – teda v rozlíšení až 50 MPx. Zdá sa, že tieto zábery neponúkajú žiadny prínos z hľadiska detailov, opäť odporúčame vyhnúť sa režimu v plnom rozlíšení (podobne ako pri hlavnom zadnom snímači keď v úložisku fotky zaberajú viac miesta). Selfie portréty sú v poriadku s veľmi dobrým oddelením objektov a dobre aplikovaným rozostrením pozadia. Vysoké rozlíšenie tak má rozhodne prínos a telefón je priamo určený pre selfie maniakov a vlogerov, ktorí chcú využiť plný potenciál selfie snímača.

Infinix Zero 30 je rozhodne zaujímavý smartfón strednej triedy, ktorý ponúka veľmi zaujímavú výbavu, hoci pri kúpe treba počítať s niektorými limitmi. Medzi ne patrí dosť veľa predinštalovaných aplikácii a tiež iba jednoročná podpora softvéru. Prekvapením je bohaté balenie, ktoré ocení každý používateľ, ako aj výborné a najmä rýchle 68W rýchlonabíjanie. Veľmi milo sme boli prekvapení z veľmi rýchlych reakcii a taktiež aj možností 144 Hz panelu AMOLED displeja, na ktorý je radosť pozerať.

Páči sa nám aj dizajn telefónu a kvalitné konštrukčné spracovanie. Svojimi príjemnými a hoci výrazne zaoblenými rámikmi pôsobí už na prvý pohľad elegantne, moderne a veľmi dobre sa ovláda. Vďaka rozumným rozmerom sa drží pohodlne v ruke. Plusom je aj dobrá kvalita fotiek a to vzhľadom k cene telefónu a zameraniu. Odporúčame.

Zapožičal: Infinix