Domov Periférie Recenzia: iiyama G-Master GCB3480WQSU

Recenzia: iiyama G-Master GCB3480WQSU

Zdielať

Otestovali sme 34“ širokouhlý monitor s pomerom strán 21:9, ktorý cieli nielen hráčov, ale aj používateľov zameraných na vysokú produktivitu.

Model je vybavený 180 Hz panelom a jeho cena 370 až 400 eur. Už podľa parametrov deklarovaných výrobcom vyzerá monitor veľmi zaujímavo. Pri dennom používaní počas celého mesiaca na rôzne činnosti sme zistili, ako sa pracuje na takejto veľkej ploche. Jeho rozmery sú 808×442×256 mm (Š×V×H) a hmotnosť 7,6 kg. Je to ideálny kandidát na pracovný stôl pre používateľov, ktorí považujú 27“ panel za malý. Rozhodne oceňujeme technológie Flicker-free, Flicker Less, ako aj filter modrého svetla pre pohodlnejšiu prácu.

Spracovanie monitora je celoplastové, doplnené o kovové výstuhy. Kovový stojan v tvare trojuholníka je pevný a stabilný, ale monitor má vzhľadom k veľkej ploche tendenciu mierne sa hýbať po silnom zatlačení. Testovaný model je atraktívny vďaka zakrivenej obrazovke a modernému vzhľadu. Čierna farba je decentná a nepôsobí rušivo. Rozhodne poteší aj jednoduchá inštalácia. Monitor možno takisto zavesiť na stenu alebo použiť držiak na monitory so systémom VESA 100×100 mm. Potešia takisto malé rámy okolo displeja – z hornej, pravej aj ľavej strany – majú iba 7 mm. Rám zo spodnej strany má 19 mm, v strede je logo spoločnosti „iiyama“. Konštrukčné spracovanie monitora je na veľmi dobrej úrovni a nemáme k nemu výčitky.

G-Master GCB3480WQSU má zakrivený panel VA 1500R, ktorý sa môže pochváliť statickým kontrastným pomerom 4000:1, 178°/178° pozorovacími uhlami a 8-bitovou farebnou hĺbkou. Nastavenia možno ovládať pomocou OSD (On Screen Display). Na to neslúži tlačidlo, ale joystick. Podobný, aký je štandardom pri smart TV. Posunmi do strán sa používateľ pohybuje v menu monitora a prispôsobuje si nastavenie podľa vlastných predstáv. Priamo v tlačidle joysticku je LED dióda. Možno ju vypnúť počas prevádzky, pri vypnutom počítači svieti na červeno, nedá sa vypnúť, no nepôsobí rušivo.

Konektorová výbava zahŕňa napájanie, dva HDMI, dva DisplayPorty, dva porty USB 3.0 a jeden 3,5 mm audio jack konektor (pre výstup). K dispozícii sú aj vstavané reproduktory 2x 3W. Počas testovania sme použili pripojený notebook cez redukciu (USB-C na DisplayPort) pri nastavenej frekvencii 180 Hz, aby sme využili jeho plný potenciál. Notebook síce disponuje HDMI portom, maximum cez dodávaný kábel je iba 60 Hz. Hoci nie je k dispozícii pripojenie USB-C s funkciou dokovacej stanice, ktorú by sme ocenili, je tu malý rozbočovač USB. Potešil by tiež organizér káblov.

Portová výbava monitora iiyama G-Master GCB3480WQSU

Zakrivený 34“ panel má rozlíšenie 3440×1440 pixelov (Quad HD), 180 Hz obnovovaciu frekvenciou a dobu odozvy 0,4 ms. Je teda dosť rýchly. Podsvietenie je na úrovni 420 cd. Páči sa nám farebné podanie a rozhodne oceňujeme kvalitu farieb aj obrazu (97,7% sRGB, 84,5% Adobe RGB, 91,8% DCI-P3). Vďaka zakriveniu 1500R je model úzky ako väčšina ultra širokých monitorov. Pokiaľ ide o jemnosť jednotlivých bodov, tie sú na výbornej úrovni. Všetko je jasné a detailné. VA panel síce nemá tak verné a jasné farby ako IPS panely, avšak pri nich sa často objavujú IPS glow, čo sme naopak pri VA paneli nezaznamenali. Jeho používanie je veľmi jednoduché, stačí monitor vybaliť z krabice a začať používať.

Ultraširoký 34“ monitor má obraz s rovnakou výškou akú možno nájsť na mnohých iných 27“ monitoroch. Je to šírka, ktorá ho odlišuje od konkurentov s klasickým pomerom 16:9. Ide o vhodné riešenie pre používateľov, ktorí sú zvyknutí mať otvorených viacero aplikácií naraz. Monitor má štyri videovstupy s automatickou aj manuálnou voľbou medzi nimi, nemá však funkciu obraz v obraze (PiP), ktorá by pomohla využiť väčší priestor pracovnej plochy.

OSD monitora na personalizáciu nastavení. Kliknutím na fotku zobrazíte plný náhľad

Keďže monitor je zameraný na hráčov, používa aj technológiu AMD FreeSync Pro, ale s NVIDIA G-SYNC nie je kompatibilný. Pri renderingu náročnej hernej scény je rýchlosť jej vykresľovania premenlivá. Jednoduchšiu scénu dokáže grafika vykresliť rýchlejšie, počas hry sa teda fps mení podľa náročnosti danej scény a monitor, ktorý pracuje na konštantnej frekvencii sa musí „zosynchronizovať“ s grafickou kartou.

Celý „zázrak“ spočíva v presnej synchronizácii vykresľovania obrazu medzi monitorom a grafickou kartou. Ak by teda poklesol počet snímok generovaných grafikou v počítači, zníži sa automaticky aj obrazová frekvencia tak, aby sa každý hotový frame vykreslil presne v danom reálnom čase. Naopak, ak sa zrýchli činnosť grafickej karty, zvýši sa aj rýchlosť zobrazovania na monitore. Práve preto sa na trhu objavili riešenia ako je NVIDIA G-SYNC a neskôr AMD FreeSync. Rozhodne tiež oceňujeme technológie zamerané na hráčov aj multimédiá ako napríklad HDR, ktoré sú prínosom pre testovaný monitor.

OSD monitora na personalizáciu nastavení. Kliknutím na fotku zobrazíte plný náhľad

iiyama G-Master GCB3480WQSU je rozhodne zaujímavý monitor, ktorý stojí za pozornosť. Páči sa nám kvalita zobrazovania farieb aj možnosti pripojenia (hoci tu by sme uvítali, ak by výrobca pridal USB-C port a funkciu dokovacej stanice). Púta takisto moderným dizajnom takmer bez rámčekov. Monitor je vhodný pre používateľov, ktorí hrajú hry, sledujú videá, používajú ho na náročnejšiu kancelársku prácu, alebo len tak surfujú internetom. Preto ho považujeme za vhodný na prácu i zábavu vďaka veľkej pracovnej ploche, ktorá nájde mnoho využití. Monitor ponúka dobrú ergonómiu a flexibilitu vrátane nastavenia výšky.

Zapožičal: iiyama