Domov Novinky Aká je situácia s digitalizáciou na Slovensku?

Aká je situácia s digitalizáciou na Slovensku?

Zdielať

Firmy robia len prvý krok, chýba im ďalší rozvoj.

Hoci spoločnosti na Slovensku dôležitosť digitalizácie v konkurenčnom prostredí berú vážne a investujú do automatizácie procesov, stále nedokážu naplno využiť jej potenciál v bežnej prevádzke. Chýba im nastavenie a manažovanie tzv. druhej etapy. Za desiatky rokov, sme sa konečne dostali na úroveň, keď už aj firmy na Slovensku chápu dôležitosť zjednodušenia procesov pomocou digitálnych nástrojov.

Sú schopné vyčleniť na digitalizáciu nemalé financie, nakúpia softvér, no chýba im to najdôležitejšie – prechod do tzv. druhej etapy. Práve tá je skutočným prínosom pre získanie všetkých benefitov z nových digitálnych technológií, je škoda ju nezrealizovať. Prvá etapa digitálnej transformácie je samotná kúpa a inštalácia digitálnych nástrojov a oboznámenie pracovníkov s jej funkcionalitami.

To však samo osebe nestačí, musí nasledovať zvládnutie druhej etapy. Tá zahŕňa napríklad určenie osoby zodpovednej za digitálnu transformáciu, ktorá bude mať dlhodobý tzv. ownership projektu, bude monitorovať nové procesy a navrhovať úpravy či ďalšie vzdelávanie ľudí. Kontrolu efektivity digitálnej transformácie môže určený zodpovedný pracovník robiť aj popri svojej bežnej náplne práce, málokedy je potrebné najímať nových pracovníkov.

Skutočným cieľom nie sú totiž veľké skokové zmeny fungovania firmy, ale drobné kontinuálne krôčiky, ktoré pomôžu nastaviť nainštalované digitálne nástroje správnym smerom. Vyhodnocovanie efektu digitálnej transformácie by malo byť stabilnou súčasťou aj pravidelných mítingov manažmentu. Tak fungujú aj svetové špičkové firmy, ktoré tiež digitalizáciu nezaviedli zo dňa na deň. Len začali skôr než domáce firmy.

Slovenské firmy chcú náskok dohnať rýchlo najmä jednorazovou kúpou drahých digitálnych nástrojov, no v tom tajomstvo úspešnej digitalizácie nespočíva. Nejde o dokonalosť a rýchly úspech, ale o malé postupné zlepšovania na dennej báze. Softvér a spôsob práce sa musia totiž v čase neustále prispôsobovať a nastavovať podľa meniacich sa podmienok trhu, potrieb firmy či očakávaní zákazníkov.

S posúdením efektivity, tzv. assessmentom efektívneho nastavenia digitálnych nástrojov aj s nestranným pohľadom ,zvonku‘ firmám pomáhame už dekády, no dennodenná mravčia práca je stále v ich rukách, nedá sa v celkovom procese vynechať. Digitalizácia na Slovensku sa vyvíjala tiež postupne. Pred 30 rokmi firmy riešili silu konektivity, neskôr silu mobility, potom prišli na rad aplikácie, cloudové riešenia a dnes nadstavba v podobe umelej inteligencie (AI).