Domov Novinky Prvé podrobnosti o novom čipe Qualcommu sú známe

Prvé podrobnosti o novom čipe Qualcommu sú známe

Zdielať

Nový Snapdragon 8 Gen 4 sa objaví vo vlajkových lodiach v roku 2025.

Práce na mobilnom vlajkovom čipsete Qualcommu sú v plnom prúde. Spoločnosť potvrdila, že novinka bude podľa očakávania niesť názov Snapdragon 8 Gen 4. Predstavená bude na každoročnej konferencii na Havaji v októbri tohto roka. Očakávania sú veľké, okrem tradičného zvýšenia výkonu sa zlepšia mnohé iné aspekty čipu. Zaujímavá je úprava architektúry jadier Oryon, kde výrobca doteraz nepoužíval plne vlastný dizajn.

V oznámenej novinke predstaví jadrá, ktoré budú plne vlastný návrh. V minulosti si firma licencovala ARM jadrá a pridala zopár vlastných technológií, pričom jadrá zostali pod značkou Kryo. Neskôr s Oryon jadrami, výrobca už priamo využíva licenciu pre architektúru ARM. Tu využije inštrukčnú sadu od ARM a vytvorí si na základe toho svoje vlastné jadrá pre procesory, čo okrem iného umožňuje oveľa vyššiu flexibilitu, napríklad pri vývoji nových generácií.

Spoločnosť týmto v podstate kopíruje cestu Apple a jej ARM čipov zo série A (ktorá sa používa v iPhonoch a niektorých modeloch iPadov). Aj keď v minulosti používala jadrá s vlastným dizajnom, posledný model čipu s takýmito jadrami bol Snapdragon 805. Vďaka akvizícii Nuvia v roku 2021, je opäť Qualcomm schopný navrhnúť si vlastný dizajn jadier, niektorých čipov a iných technológii.

Staršia generácia čipu (Snapdragon 8 Gen 3) mala maximálnu taktovaciu frekvenciu na úrovni 3,39 GHz. Podľa úniku z čínskeho zdroja bude mať nový čip maximálny takt na úrovni 4,3 GHz. To je značný rozdiel, čo bude viesť k vyššej spotrebe energie z batérie, a výrobca sa taktiež bude musieť vysporiadať s lepším chladením.

Vlastný návrh prinesie Qualcommu konkurenčnú a technologickú výhodu, a výrazne sa priblíži k úrovni čipov Apple Silicon. Výrobca taktiež vyvíja vlastné čipy aj pre klasické, hlavne prenosné počítače, ktoré by mohli pomôcť väčšiemu presadeniu sa ARM čipov v desktopových počítačoch, kde mimo platformy Apple stále dominuje architektúra x86, čiže procesory hlavne od Intelu a AMD.

Zdroj