Domov Novinky Žiadne slúchadlá ani HomePody nepodporujú bezstratový zvuk

Žiadne slúchadlá ani HomePody nepodporujú bezstratový zvuk

Zdielať

Apple Music včera oznámil, že od júna umožní bezstratové streamovanie zvuku pre všetkých svojich predplatiteľov bez ďalších poplatkov.

Ako sa však ukázalo, gigant v skutočnosti nepredáva slúchadlá ani reproduktory, ktoré by tento bezstratový zvuk dokázali prehrávať. Po prvé, bezdrôtové slúchadlá spoločnosti podporujú iba stratový kodek AAC (ktorý používa aj služba Apple Music), takže slúchadlá AirPods a AirPods Pro sú mimo hry. AirPods Max síce majú možnosť pripojenia pomocou kábla s 3,5 mm adaptérom, ale ani ten nefunguje. Ako vysvetľuje spoločnosť, zavádza sa tým analógový krok, po ktorom nasleduje opätovná digitalizácia signálu, a tá technicky nie je bezstratová. Apple HomePod a HomePod mini tiež nedokážu prehrávať bezstratový zvuk.

Apple Music bude na poskytovanie nového obsahu vo vysokej kvalite používať bezstratový formát ALAC. Ten začína na 16-bitovej frekvencii 44,1 kHz, teda v kvalite CD. Bluetooth potrebuje špeciálne navrhnuté kodeky, aby to spoľahlivo zvládol. Formát Hi Res Lossless to zvyšuje na 24 bitov 48-192 kHz, zabudnite na bezdrôtové pripojenie, na to budete potrebovať káblový externý DAC. Apple však zatiaľ nemá bezdrôtový kodek, ktorý by zvládal bezstratový prenos. To sa môže, ale nemusí zmeniť s blížiacim sa uvedením AirPods 3 na trh. Ďalší nový formát, ktorý prichádza do Hudby, priestorový zvuk Dolby Atmos, si môžete vychutnať na slúchadlách s čipmi Apple H1 a W1, medzi ktoré patria AirPods, ako aj viaceré bezdrôtové slúchadlá Beats, takže s ním nebudú žiadne problémy.

Zdroj