Domov Návody Windows Phone 8.1: Prvé dojmy

Windows Phone 8.1: Prvé dojmy

Zdielať

Notifikačné centrum: Microsoft po veľkom tlaku prináša notifikačné centrum do Windows Phone 8.1 po vzore v iOS a Androide. Notifikačné centrum má 4 respektíve 5 prepínačov. Záleží len od veľkosti obrazovky. Ako sme už spomenuli zatiaľ chýba nepochopiteľne prepínač dát. Notifikácie je možné plne ovládať, od vibrácií, cez vlastné zvuky, až po úplne vypnutie. Zatiaľ môžeme povedať, že fungujú veľmi dobre a okamžite.

Microsoft totiž kritizovali za neskoré push notifikácie,ale tu problém nie je. Musíme dodať, že na rozdiel od Androidu je priehľadnejšia. Jednoduchý dizajn priniesol vysokú efektivitu práce. V daľšej aktualizácií sa už spomína, že Microsoft oddelí SMS, Facebook  či notifikácie Twitter.. dnes sú všetky pokope. Problémy sa prejavujú akurát vo Whatsup.

Windows Phone SDK I notifikacie (Custom)

Hlavná obrazovka: Prešla malým re-dizajnom a konečne vyzerá konkurencie schopne. Napriek prvotnému veľkému skepticizmu, je len málokto, ktorý si nezapne pozadie. Vyzerá to v systéme veľmi dobre. Podobne by sa mohol išpirovať aj desktopový Windows 8.1.1. Je tu aj možnosť zapnúť viacero livetiles. Presnejšie 3 veľké vedľa seba, nie sú limitované na obrazovky HD ready (1280×720) a veľkosť aspoň 4,5“ ako sa vravelo. Za toto Microsoft jednoznačne chválime. Túto možnosť používame ako na Lumii 820 tak aj na 920. Vyskúšali sme  ju aj na 520-tke, tu však sú už livetiles veľmi malé. Lumia 620 s 3,7“ je z hry von.

Windows Phone SDK II more tiles (Custom)

Storage Sense: Microsoft po veľkom tlaku umožnil predsa len inštalovať aplikácie na SD kartu. Po pridaní Data Sense vo WP8.0 (WP7.x nemá) ešte pod iným názvom, sa v tejto aktualizácií pridáva možnosť sťahovať aplikácie a dokumenty z obchodu či Internet Exploreru na SD kartu tiež s možnosťou inštalácie. Data Sense je jednoduchý a funkčný. Na overenie sme všetky programy stiahli priamo na SD kartu. Problém sa vyskytol iba s jednou – Asphalt 8. Tu rýchlosť SD karty Class 10 nestačí. Napriek tomu, všetky ostatné hry, FIFA 14 vrátane, idú bez problémov. Asphalt 8 na SD karte spôsobuje občasné lagy zvuku a obrazu, taktiež načítavanie trvá cca 3x dlhšie.Storage Sense

Dodáme, že Asphalt 8 údajne ešte nie je na používanie vo Windows Phone 8.1 optimalizovaný, keďže problémy sa vyskytujú aj na Lumii 920 bez podpory SD kariet. Nedávno síce aktualizácia vyšla, podporu SD kariet však zatiaľ nerieši. Data Sense ale umožnuje priamo bez opätovnej inštalácie jednoduchý presun medzi pamäťou a SD kartou v oboch smeroch. Rýchlosť presunu je daná iba rýchlosťou karty. Nám sa po presune späť do telefónu žiadne lagy nevyskytli, preto očakávame, že táto hra ináč ako bez internej pamäti nepôjde, teda ak vám nerobia problém občasné lagy, kľudne si ju na karte nechajte.

Battery Sense: Po vzore Androidu zobrazuje Battery Sense spotrebu batérie jednotlivých aplikácii. Taktiež sa dajú obmedziť aplikácie v pozadí, či obmedziť rýchlosť procesora. Ináč ale v podstate nevie nič.Battery Sense

Kalendár: Ako sme už spomínali, prešiel výrazným redizajnom, je prehľadnejší, avšak Microsoft nepochopiteľne vyhodil agendu. Taktiež dokáže zobrazovať počasie.

Windows Phone SDK III kalendár (Custom)

Kamera: Nová aplikácia kamery toho dokáže skutočne dosť. Od pripnutia 5 rýchlych odkazov cez možnosti nastavenia neuložených fotografií od jedného dňa po 14 dní alebo nikdy nevymazať.

Ostatné: Microsoft ďalej prepracoval NFC. Jednak NFC konečne späť premenoval a konečne je možné priamo cez NFC posielať fotky. Predtým NFC slúžilo výlučne na párovanie a posielanie fungovalo cez BlueTooth. Zmenou prešla aj elektronická peňaženka. Dúfajme, že konečne bude možné platiť cez telefón aj v našich končinách. Dôležité je aj VPN, ktorú využijete hlavne v práci. Tu však treba dodať, že zatiaľ podporuje len jeden typový profil – IKEv2. Možnosť zmeny typu VPN síce je, ale je tam len táto možnosť. Podpora má prísť čoskoro. Treba si uvedomiť, že WP8.1 je stále v preview fáze.

Minulý týždeň vydal Microsoft taktiež aplikáciu pre desktopový Windows – Project My Screen. Konečne je teda možné zobrazovať obrazovku na počítači. Dodáme, že mobil je možné ovládať taktiež cez počítač. Je to hlavne prezentačná funkcia známa už z prezentačných telefónov. Stiahnuť ju môžete TU.Windows Phone 8.1 Project My Screen

Minulý týždeň bol bohatý na aktualizácie a aplikácie od Microsoftu. Ten tiež vydal aplikáciu Remote Desktop. V počítači stačí mať aktívnu funkciu ovládania na diaľku. Túto možnosť nájdete vo vlastnostiach počítača => rozšírené systémové vlastnosti. Treba však dodať, že sa nachádza iba v Pro a Serverových verziách. Sťahovať môžete TU. Minimálne požiadavky a ako na to nájdete zasa TU.

Obchod prešiel zásadnými zmenami. Je priehľadnejší a aplikácie sa aktualizujú automaticky. Microsoft však pridal aj tlačidlo “Vyhladať aktualizácie“. Je to tlačidlo, ktoré prinúti aktualizácie spustiť okamžite. Aplikácie zdieľané pre desktopový Windows a Windows Phone 8.1 sa pridávajú a migrujú postupne. Netreba tak aplikáciu už kupovať dvakrát.

Čo sa týka API, to prešlo zásadnými zmenami. Microsoft čiastočne ruší sandboxovaný prístup zložkám a preto tu už máme aj prvé File Managery. Okrem toho len pred pár dňami vyšla aplikácia na strihanie videa priamo v telefóne. To je tiež novinka vďaka API. Okrem toho napríklad znížil interval livetile na 1 minútu. To prinieslo konečne hodiny priamo na obrazovku. Stiahnuť si môžete napríklad Clock Hub, ten však má zatiaľ trocha problém fungovať v našich končinách.

Prezentačné video môžete vidieť nižšie.

Čo dodať  na záver? Vidno, že Microsoft urobil kus dobrej práce. Množstvo vecí však stále nefunguje poriadne. Sem – tam sa neobnoví aplikácia zo spánku, alebo napríklad Game Hub mal niekoľko dní problém so zobrazovaním hier, okrem toho hry, sa hneď zobrazujú medzi všetkými aplikáciami.

Xbox Music po oddelení od Xbox Video nevyzerá zle. Po prvotných  bugoch s rýchlosťou načítavania skladieb, konečne optimalizovali jeho rýchlosť. Musíme akurát skritizovať vyhodenú funkciu posunu skladieb jednoduchým slidom doprava a doľava, či pridania malých tlačidiel na posun skladieb. Okrem toho prešiel na 14-dňový cyklus aktualizácií. Mal by dostať ešte napríklad rýchly posuvník či integráciu do notifikačnej lišty a mnoho ďalšieho. Microsoft pre neho dokonca zriadil blog, kde je možné hlasovať a podávať návrhy na novinky. Zdá sa, že chce opäť vyhovieť zákazníkom.

Len dodáme, že ak využívate aplikáciu WhatsApp, Windows Phone 8.1 sa vyhnite. Aplikácia prestala fungovať, alebo doručuje správy neskoro. Čaká sa na update koncom toho mesiaca.

Každopádne, takto má vyzerať plnohodnotný operačný systém pre mobilné telefóny a takto už mal vyzerať Windows Phone 7. Microsoft teraz musí dohánať 2 roky stratu. Na tento rok sú ohlasené aktualizácie GDR1 a GDR2, prípadne Windows Phone 8.2 a 8.5. Do budúcna sa dokonca už hovorí o emulátore Androidových aplikácií ako ho má Blackberry. Dodáme, že spustiť by malo ísť až 80% aplikácií.