Domov Novinky Vrtuľník NASA úspešne dokončil 15. let na Mars

Vrtuľník NASA úspešne dokončil 15. let na Mars

Zdielať

NASA uviedla, že Ingenuity letel 128,8 sekundy a urobil niekoľko snímok zaujímavých pre vedcov.

Helikoptéra na Marse Ingenuity NASA sa po pätnásty raz vzniesla nad oblohu Červenej planéty. Vrtuľník, ktorý dorazil na Mars pripojený k bruchu roveru Perseverance, pristál v cieľovej zóne na povrchu Marsu, uviedlo Laboratórium prúdového pohonu NASA (JPL), ktoré riadi misiu Ingenuity. Spočiatku, keď NASA vrtuľník vyrábala, si agentúra nebola istá, či bude vôbec schopný letu na chladnom Marse. Pôvodne plánovala celkovo len päť letov. V tweete JPL uviedla, že Ingenuity letel 128,8 sekundy a „oportunisticky urobil“ niekoľko snímok zaujímavých pre vedcov.

Úradníci snímky a ďalšie údaje stále spracovávali. Po ich spracovaní by bolo jasné, akú vzdialenosť vrtuľník počas svojho 15. letu prekonal. Ingenuity bol navrhnutý tak, aby mohol letieť až 90 sekúnd a prekonať naraz takmer 300 metrov. Dokáže nabrať výšku približne 3-4,5 metra. Podľa NASA rotorové lietadlo lieta samostatne, pričom vopred zo Zeme vysiela len minimálne príkazy.

Po vypustení zo Zeme v júli 2020 pristáli Ingenuity a Perseverance na Marse 18. februára tohto roku v cieľovej zóne v kráteri Jezero, vyschnutom dne dávneho jazera. Podľa vedcov sa v jazere mohol pred viac ako 3,5 miliardami rokov nachádzať ekosystém marťanských mikróbov. Dúfajú, že v kráteri sa stále nachádzajú usadeniny, ktoré môžu vrhnúť svetlo na život, ktorý tam možno kedysi existoval. Ingenuity sa 19. apríla prvýkrát vzniesla z povrchu Marsu a úspešne dokončila kontrolovaný let.

Zdroj