Domov Periférie Recenzia: Netgear Nighthawk AX4 RAX40

Recenzia: Netgear Nighthawk AX4 RAX40

Zdielať

Otestovali sme dvojpásmový Wi-Fi router, ktorý podporuje najnovší štandard 802.11ax (Wi-Fi 6) – model Nighthawk AX4 RAX40.

Napriek nižšej cene v tomto segmente, ktorá začína od 80 eur (rozptyl cien je pomerne veľký), má RAX40 zaujímavý a netradičný dizajn. Je spracovaný z plastu, pričom samotná  konštrukcia má určité rezervy. Model má dve napevno pripojené antény na každej strane, ktoré pôsobia voľne v smere dozadu. Možno ich otáčať pre úpravu smerovania (a tým aj lepšie pokrytie), alebo aby bol router menej objemný. Na zadnej strane sú štyri obvyklé gigabitové porty LAN a jeden gigabitový port WAN. Najvyššia rýchlosť, ktorú možno očakávať, je teda 1 Gbps. K dispozícii je aj USB 3.2 na pripojenie externého disku alebo USB kľúča.

Aj tento nami testovaný model má rovnaký proces nastavenia ako ostatné routery od výrobcu. Má webové používateľské rozhranie, do ktorého sa možno dostať nasmerovaním prehliadača na pripojenom počítači na adresu 192.168.1.1 (alebo routerlogin.com). Pri prvom spustení sa používateľ stretne s úvodným sprievodcom nastaveniami, ktorý krok za krokom užívateľa prevedie celým procesom. Prekvapením pre nás bolo, že hneď po zapojení internet nefungoval. Sprístupnil sa až po odsúhlasení podmienok používania a po prvotnom nastavení routra.  Výčitku pri jednoduchom nastavovaní máme k pomalým reakciám zariadenia – trvalo takmer tri minúty po zapnutí, kým sa iniciovala úvodná obrazovka na nastavenie zariadenia. Aj doba reštartu po aktualizácii trvala viac, než by sme očakávali.

Samotné web rozhranie zariadenia je intuitívne a prehľadné, poteší tiež lokalizácia do slovenčiny. Oceňujeme, že výrobca ho zjednodušil a použil menší počet animácií. V minulosti sme pri modeli Nighthawk Pro Gaming XR500 kritizovali pomerne obsiahle a „prehnané“ rozhranie s príliš veľa animáciami. Pri aktuálne testovanom modeli je rozhranie síce jednoduché, ale aj tu by mohli byť animácie o čosi rýchlejšie. Okrem tejto možnosti na nastavenie a správu možno použiť aj mobilnú aplikáciu Netgear Nighthawk, ktorá umožňuje spravovať sieť na diaľku bez konfigurácie služby Dynamic DNS.

Webové rozhranie Wi-Fi routra Netgear Nighthawk AX4 RAX40

Rozhranie ponúka dostatok možností sieťových nastavení, ktoré väčšine používateľov postačia na konfiguráciu domácej siete podľa ich predstáv. K dispozícii sú funkcie aj pre dynamické DNS, presmerovanie portov, rezervácie IP a VPN. USB na zariadení možno použiť iba pre pamäťové zariadenia ako sú externé disky a USB kľúče, zdieľaná tlačiareň, žiaľ, nie je podporovaná. Po pripojení disku do portu možno zdieľať úložný priestor s osobami v rámci lokálnej (LAN) siete a cez internet prostredníctvom známych aplikácií Netgear ReadyShare. Z ďalších funkcii chýba podpora zálohovania Apple Time Machine. Čo sa týka nastavení Wi-Fi, model RAX40 je rovnaký ako väčšina routerov Netgear. Nie je toho veľa, čo by sa dalo nakonfigurovať.

Každé pásmo možno nastaviť tak, aby pracovalo rýchlosťou do 2400 Mbps (5 GHz pásmo) a 600 Mbps (2,4 GHz), v súčte teda 3000 Mbps. Toto nastavenie je trochu zbytočné, keďže neexistuje dôvod, prečo by používateľ zvolil nižšie ako maximálne prenosové rýchlosti, čím by si prenosy cez router umelo znižoval. Okrem toho možno vybrať len to, na ktorom kanáli bude každé pásmo pracovať (alebo automaticky) a výkon Wi-Fi pre každé pásmo (v rozsahu od 25% do 100%). Opäť nevidíme dôvod, prečo by používateľ zvolil nižší výkon. Nás však zaujímalo, ako je na tom stabilita a rýchlosti prenosu zariadenia?

RAX40 sme testovali rovnako, ako ostatné routere Wi-Fi 6. Realizovali sme obvyklé testy. V 5 GHz pásme, v tesnej vzdialenosti tri metre sme namerali na zariadení s Wi-Fi 6 štandardom prenosové rýchlosti na úrovni 790 Mbps, pri vzdialenosti 12 metrov sme dosiahli 710 Mbps. Horšie na tom je 2,4 GHz pásmo, kde výrobca deklaruje 600 Mbps, v praxi sme dosiahli iba tretinu. V porovnaní s využitím štandardu Wi-Fi 5, kde sme dosahovali rýchlosti blížiace sa k 700 Mbps na 5 GHz, tak možno konštatovať, že v tomto modeli sú rýchlosti novšej generácie Wi-Fi siete takmer identické so staršou. Ide teda o akúsi „vstupenku“ do najnovšieho štandardu Wi-Fi 6 (ax).

Webové rozhranie Wi-Fi routra Netgear Nighthawk AX4 RAX40

Netgear Nighthawk AX4 RAX40 je cenovo dostupný Wi-Fi router, ktorý má však aj svoje limity, napríklad pri pevnosti konštrukcie v porovnaní s inými (drahšími) modelmi výrobcu. Napriek tomu považujeme router za zaujímavé riešenie pre domácnosti a menšie firmy, či menej náročných používateľov, ktorí chcú najnovší štandard a majú obmedzený rozpočet. Vzhľadom k cene ponúka zariadenie solídne prenosové rýchlosti aj stabilitu (najmä v 5 GHz pásme).

Zapožičal: Netgear