Domov Návody Tipy a triky: Ako správne nabíjať telefón?

Tipy a triky: Ako správne nabíjať telefón?

Zdielať

Akumulátory sú bezpochyby jednou z najdôležitejších súčastí telefónov. K čomu je veľká však RAM, obrovská vnútorná pamäť alebo osemjadrový procesor, keď sa batéria nečakane vybije? O ich nabíjaní a výdrži koluje rad mýtov a poloprávd. Poďme sa preto na niektoré z nich pozrieť.

Nabijanie 01

Rad mýtov o nabíjanie akumulátorov mobilných telefónov ide na vrub technologickému pokroku – jednoducho povedané, čo platilo pre staršie typy batérií, pre tie nové už platiť nemusí. Používatelia však ťažko zabúdajú na niečo, čo pre nich bolo dlhé roky každodennou nutnosťou.

Od niklu a kadmia k lítiu

Prvým typom batérií, ktoré mobilné telefóny využívali, boli nikel-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory. Na jednej strane boli tieto akumulátory veľmi efektívne, pretože dosahovali veľký počet nabíjacích cyklov, na strane druhej však boli náchylné na výkyvy teplôt a trpeli postupným vybíjaním. Nástupcom Ni-Cd bol nikelmetalhydridový akumulátor (Ni-MH). Výhodou oproti predchádzajúcemu typu batérie bola väčšia kapacita, aj tento druh však trpel na samovybíjanie, hoci už menej ako jeho predchodca.

Batérie s obsahom niklu pozvoľna nahradili batérie s lítiom. Tie sa delia na dva druhy – lítium-iónové (Li-Ion) a modernejšie lítium-polymérové (Li-Pol). Tieto akumulátory už netrpia efektom samovybíjania, ako ich dvaja predchodcovia a značne sa predĺžila aj ich životnosť. U Li-Ion batériou je to asi 40% nárast, u Li-Pol potom ešte viac. V oboch prípadoch sa jedná o takzvané smart batérie, ktoré majú zabudované senzory strážiace proces nabíjania.

Nabijanie 02

Nový akumulátor je potrebné niekoľkokrát vybiť a zase nabiť doplna

Jeden z tradičných mýtov sa týka nových akumulátorov a ich uvedenie do prevádzky. Mnohí z tých, ktorí majú skúsenosti s mobilnými telefónmi už od čias nezničiteľnej Nokie 3310, vám povedia, že je potrebné novú batériu niekoľkokrát úplne vybiť a potom nabiť doplna. To platilo u akumulátorov s obsahom niklu, ktoré sa na svoju maximálnu kapacitu dostali zhruba po troch až piatich takých cykloch. Cyklom sa rozumie práve vybitie batérie na 0% kapacity a jej následné nabitie na 100%.

Li-Ion a Li-Pol akumulátory už taký iniciačný proces nevyžadujú. Pri prvom použití je ale vhodné batériu úplne nabiť, následne odpojiť od nabíjačky, nechať asi hodinu odpočinúť a potom znovu na chvíľu pripojiť k nabíjačke. Tým sa dosiahne maximálne nabitie batérie.

Nabijanie 03

Nabíjajte vždy do plna

Ďalší z mýtov sa týka doby nabíjania akumulátora. Podľa neho je najlepšie nechávať akumulátor pokiaľ možno skoro vybiť a následne ho nabíjať na maximálnu kapacitu. Pôvod tohto častého omylu možno vysledovať opäť k Ni-Cd a Ni-MH akumulátorom. Tieto články totiž priamo vyžadovali, aby sa nabíjali pokiaľ možno vždy do plna, inak totiž hrozila strata kapacity.

Moderné Li-Ion a Li-Pol batéria už ale týmto nešvárom netrpia a vybíjanie a nabíjanie do sto percent kapacity im dokonca nesvedčí. Čím viac celých cyklov totiž lítiová batéria absolvuje, tým je bližšie k okamihu, kedy už nepôjde sprevádzkovať. Ideálne je preto telefón v priebehu dňa niekoľkokrát dobíjať a držať kapacitu batérie okolo 20 až 90%. Každým úplným nabitím sa totiž skracuje životnosť akumulátora o jeden cyklus. Dobrú kondíciu má batéria do 500 nabíjacích cyklov, potom sa začnú jej vlastnosti výrazne zhoršovať.

Nabijanie 04

Nabíjanie cez noc batériu neprospieva

Li-Ion a Li-Pol sú takzvané smart akumulátory. Aj keď k ich nabitiu na maximálnu kapacitu stačí spravidla dve až tri hodiny, pripojenie k sieti po celú noc im príliš nevadí – samy sa prestanú nabíjať, keď dosiahnu sto percent. Aj tak je ale mýtus čiastočne pravdivý. Ako už totiž bolo povedané, novým druhom batérií nabitie do plna príliš nesvedčí a preto, ak chcete ich životnosť čo najviac predĺžiť, nabíjajte ich radšej cez deň a častejšie.

Pozor na teploty – extrémy akumulátorom nesvedčia

S čím si nové akumulátory príliš nerozumie, sú vysoké teploty. Mierne zahriatie článku pri nabíjaní je bežný jav. Mali by sme sa ale vyvarovať činností, ktoré môžu teplotu ešte zvýšiť. Nie je preto napríklad vhodné dávať telefón na noc pod vankúš – či už sa nabíja, alebo nie – alebo počas parného leta za okno auta. Pri nabíjaní je tiež dobré vyberať telefón z obalu, ktorý sám o sebe teplo príliš dobre neodvádza.

Nabijanie 05

Batériám mobilných telefónov nesvedčí ani opačný extrém. Jedna z nebezpečných rád, ktoré sa čas od času objaví na internete, je vložiť dosluhujúcu batériu v igelitovom sáčku do mrazničky. Nemusíte to ani skúšať, rovno prezradíme, že táto metóda vedie k zničeniu batérie.