Domov Periférie Recenzia: Zyxel Powerline PLA5236 Bundle

Recenzia: Zyxel Powerline PLA5236 Bundle

Zdielať

Spoločnosť Zyxel má na trhu veľa rôznorodých produktov, či už ide o Wi-Fi routre, ale aj extendery. V čom sú však dobré powerline a čo prinášajú? To všetko sa dočítate v našej recenzii.

Powerline, alebo tiež powerline adaptéry sa pripájajú do už existujúcej elektrickej siete a umožnia tak tok internetu v byte, alebo v dome. Nami testovaná dvojica adaptérov sa predáva ako tzv. „bundle“, teda jeden je označený ako PLA5236 a druhý PLA5206 v2. Balenie obsahuje aj konfiguračné CD a príručku pre rýchlu inštaláciu pre každý adaptér. Upozorňujeme, že v balení sú dva rozličné adaptéry – jeden menší, ktorý sa zapája do siete hneď za routerom, druhý väčší sa zapája v miestnosti, kde je počítač alebo notebook, ktoré je v zlom alebo žiadnom pokrytí Wi-Fi sieti.

Prvý je menší a má tri diódy ktoré indikujú stav zapnutého zariadenia, spojenia s ďalšími adaptérmi a aktivitu. PLA5206 v2 má dva 1000 Mbps RJ45 porty a tlačidlo na párovanie s ďalšími adaptérmi. Väčší adaptér má dva 1000 Mbps RJ45 Ethernet konektory, zabudovanú Wi-Fi, päť diód indikujúcich stav zapnutia, spojenia s ďalšími adaptérmi, aktivitu a stav Wi-Fi. Pokiaľ ide o konfiguráciu, rozhranie je podobné s klasickými Wi-Fi routrami. Možno tu teda nastaviť aj názov Wi-Fi sietí pre 2,4 a 5 GHz pásmo, názov siete (SSID), heslo, typ šifrovania atď.

Po prvom pripojení odporúčame skontrolovať verziu firmvéru a aktualizácie. Veľakrát sa stane, že možné bugy z výroby opravili neskoršie verzie. Nevýhodou je fakt, že prvý nemá Wi-Fi (adaptér, ktorý do elektrickej siete internet sprístupňuje). Pokiaľ teda chce používateľ napríklad prvý adaptér zapojiť v inej miestnosti, ako má Wi-Fi router, alebo priamy prístup k internetu, potrebuje najprv extender, ktorý Wi-Fi zachytí a cez kábel ho prenesie do prvého powerline. Presne toto bol aj náš prípad počas testovania.

Tam, kde chce používateľ šíriť signál, stačí pripojiť adaptér do elektrickej siete. Jediné, čo treba zrealizovať na začiatok je spárovanie oboch adaptérov. Prenos internetu po sieti je šifrovaný a navyše nedostane sa ďaleko. Používatelia sa nemusia obávať susedov, keďže tí určite nie sú s adaptérom spárovaní, navyše powerline sú limitované ističmi. Najlepšie je mať oba priamo v elektrickej sieti (bez predlžovačky/rozdvojky) a musia byť v jednom elektrickom obvode (v rámci jedného ističa).

Po spárovaní oboch adaptérov stačí už iba pripojiť Ethernetový kábel s počítačom (alebo notebookom). Pokiaľ ide o rýchlosť, odozvu a stabilitu pripojenia k internetu, boli sme milo prekvapení. Odozva siete je na veľmi dobrej úrovni, pričom pri našom testovaní meranie internetového pripojenia cez router dosahuje odozvu 1 ms a rýchlosť internetu 250/100 Mbps, pri meraní cez powerline adaptér, ktorý je priamo v zásuvke a druhý je v predlžovačke, pri nových medených rozvodoch dosahuje nepatrnú hodnotu 4 ms a rýchlosti 75/80 Mbps, čo je výborný výsledok na akýkoľvek powerline adaptér.

Výkonmi powerline sme veľmi milo prekvapení, keďže medzi prvým (PLA5206 v2) a druhým (PLA5236) adaptérom sú štyri miestnosti a päť dosť hrubých stien. Pokrytie Wi-Fi siete a dostupnosť internetu sa výrazne zvýšila, navyše rýchlosť a stabilita siete ostala zachovaná. Pokiaľ sme test porovnali napríklad s už existujúcim extenderom (opakovačom Wi-Fi siete) od Zyxelu, výsledky hovoria jasne v prospech powerline.

Pri powerline sme dosiahli o 55% vyššie prenosové rýchlosti (voči extenderu) a odozva siete bola vyššia o 62%. V prípade, ak používateľ nevie pre aké riešenie sa rozhodnúť a ktoré je lepšie pri veľkom byte alebo dome – odporúčame powerline. Azda jedinú nevýhodu vidíme v absencii Wi-Fi pri prvom adaptéri a technológii, ktorá nemusí byť pre menej zdatných jednoduchá. Nepoteší tiež cena – 100 eur je za predĺženie Wi-Fi siete dosť. Napriek tomu však adaptéry fungujú a ich nastavenie je veľmi jednoduché.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: PLA5236 – 125×74×40 mm, PLA5206 v2 – 93×63×30 mm
Hmotnosť: PLA5236 – 280 gramov; PLA5206 v2 – 120 gramov
Bezdrôtové štandardy: PLA5236 – Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: PLA5236 – simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: PLA5236 –400 Mbps v 2,4 GHz + 876 Mbps v 5 GHz
Zabezpečenie: PLA5236 – 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: PLA5236 – 2× RJ-45 (1 Gbps); PLA5206 v2 – 2× RJ-45 (1 Gbps)

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Výborná rýchlosť, odozva a stabilita
+ Pekný dizajn, prítomnosť dvoch RJ45
+ Funkcie a výbava powerline adaptéra
+ Pekný dizajn, podpora oboch pásem
+ Jednoduchá inštalácia, ľahký manuál
+ Vhodné pre veľké byty ale aj domy

Mínusy
– Väčšie rozmery zariadenia (PLA5236)
– Potešila by podpora Wi-Fi (PLA5206 v2)
– Vyššie nastavená cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Zyxel PLA5236-EU0201F poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Zyxel

2 komentárov

  1. Dobrý deň. Mám zakúpený Zyxel Powerline PLA5236 Bundle. Fungujú mi spoľahlivo. Chcel by som sa opýtať, či je možné ešte „rozšíriť“ o jednu powerline PLA5206? To znamená že by som v jednej miestnosti mal PLA5206 napojenú na ruoter a v druhej miestnosti cez 220V PLA5236 (wifi) a ešte v tretej cez 220V PLA5206. Ďakujem Jozef