Domov Periférie Recenzia: ROCCAT Leadr

Recenzia: ROCCAT Leadr

Zdielať

Spoločnosť ROCCAT má v portfóliu veľa herných myší. V redakcii sme testovali model Leadr, ktorý na prvý pohľad zaujme dokovacou stanicou a štýlovým spracovaním. Čo prináša?

Zaujímavé je netradičné balenie a tvar krabice. V nej je samotná myš, ktorá je dostupná v čiernej farbe, spolu s manuálmi. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, pričom oceňujeme matnú povrchovú úpravu, ktorá je príjemná na dotyk. Funkčné tlačidlá sú taktiež čierne, na ktorých neostávajú viditeľné odtlačky a nečistoty. Čierna farba je veľmi príjemná na pohľad, myš padne veľmi dobre do ruky. Hmotnosť väčšiny herných myší sa pohybuje okolo 160 gramov. Oceňujeme, že Leadr má 134 gramov, čo je pri priamom porovnaní s konkurentmi cítiť.

Trio tlačidiel – ľavé, pravé a koliesko – dopĺňajú dve tlačidlá na ľavej strane ľavého tlačidla, ktorými používateľ mení citlivosť (DPI). Na pravom tlačidle sú dve tlačidlá na prepínanie jednotlivých profilov. Pod kolieskom uprostred je smerový prepínač, ktorý slúži ako horizontálny posuvník (napríklad pri prehliadaní webu, či listovanie v tabuľke excelu). Ďalšie programovateľné tlačidlá sú potom na ľavej strane myšky zboku. Je tu celkovo 14 tlačidiel, z toho je 12 programovateľných (používateľ si môže ich funkciu nastaviť v softvéri ROCCAT Swarm).

Koliesko myši je spracované z titánu, pričom časť, ktorá vystupuje von, je spracovaná z kvalitného plastu. Samotné koliesko je príjemné a ani pri rýchlom točení nie je hlučné. Pri scrollovaní má príjemnú odozvu a drážkovanie, nezasekáva sa a kladie ideálny odpor. Listovanie medzi dokumentmi, na webe či v hre je preto veľmi dobré a nemáme k nemu žiadne pripomienky. Na chrbte myši je logo spoločnosti, ktoré je podsvietené. Myš má celkovo dve zóny podsvietenia, je tu možnosť nastavenia jednej farby na koliesko a inú zvoliť pre samotné logo. Farby sú živé a prirodzené, nerušia okolie počas používania.

Pokiaľ však ide o výbavu, to čím Leadr vybočuje z bežných štandardov herných myší, je univerzálnosť. Používateľ môže používať myš bezdrôtovo – zapojiť prepojovací 1,8 metra dlhý USB kábel do dokovacej stanice, ktorá je súčasťou balenia a myš je s ňou už spárovaná. V tomto prípade komunikuje Leadr bezdrôtovo, stanica ukazuje aj LED diódami stav batérii v myšky. Ak sa vybije, stačí myš uložiť do dokovacej stanice, kde sa nabíja. Kábel má 1,8 metra, je poflexovaný, pričom USB port je zvýraznený nápisom ROCCAT Leadr. Podľa nás ide o veľmi zaujímavý bonus, ktorý príde vhod najmä pre používateľov, ktorí majú v počítači desiatky USB káblov a nevedia ich rozlíšiť.

Druhou možnosťou pripojenia je klasické drôtové pripojenie. Je to jednoduché, kábel s microUSB konektorom stačí odpojiť z dokovacej stanice a pripojiť priamo do myšky. Vtedy je dokovacia stanica neaktívna (nie je zapojená) a myš komunikuje s počítačom pomocou pripojeného USB káblu priamo, pričom vtedy sa zároveň aj dobíja. Ak teda potrebuje hráč hrať hru a myš sa vybije, stačí ju prepojiť priamo a hrať ďalej. Toto riešenie považujeme za veľmi šikovné a páči sa nám 🙂 Pre úplnosť dodávame, že batéria má kapacitu 1000 mAh a vydrží 20 hodín.

Porovnanie dvoch herných myší. Naľavo ROCCAT Kone EMP, ktorú sme si zamilovali a v redakcii ju používame dlhodobo – Napravo ROCCAT Leadr, veľmi zaujímavá bezdrôtovo/káblová herná myš

Na prispôsobenie citlivosti myši ako aj nastavenie farieb podsvietenia slúži dodávaný softvér ROCCAT Swarm. V aplikácii možno nájsť všetky aktuálne pripojené periférie do počítača (myšky, klávesnice), ktoré možno meniť a personalizovať podľa potrieb používateľa. Po otvorení softvéru sú už na prvej stránke najdôležitejšie nastavenia – päť profilov, rýchlosť ukazovateľa, prepínanie DPI v piatich úrovniach aj dve zóny podsvietenia. DPI na myške možno zvoliť ľubovoľne v rozsahu 100 až 12000.

Možností podsvietenia je neúrekom, keďže je k dispozícii celé spektrum RGB (16,5 milióna farieb), vďaka čomu si používateľ môže meniť farby počas behu a podľa svojich preferencií. K dispozícii sú však aj rôzne druhy blikania, čo poznáme už aj z konkurenčných riešení (k dispozícii je teda fully lit, breathing, či blinking). Mnohí tiež ocenia možnosti nastavenia obnovovacej frekvencie myši, ktorá je nastavená na 1000 Hz, je možné však zvoliť aj nižšie hodnoty. Aplikácii nemáme čo vytknúť – je prehľadná a jednoduchá, ponúka množstvo nastavení a  úprav, pričom je možné aj upgradovať firmvér priamo z aplikácie.

Herná myš ROCCAT Leadr nás zaujala možnosťou konektivity (či už hráte bezdrôtovo, alebo po kábli), veľmi kvalitným spracovaním a tiež zaujímavým podsvietením. Páči sa nám aj dizajn a dokovacia stanica, ktorá nezaberie veľa miesta. Počas dlhodobého testu sme ju mali meter od myšky a prenosy boli bez oneskorení. Žiaľ to, čo myške vyčítame, je vysoká cena, keďže sa priemerne pohybuje na úrovni 160 eur, čo je naozaj veľa už aj za hernú myš. Napriek tomu však Leadr odporúčame, nás zaujala 🙂

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 129×81×46 mm
Hmotnosť: 134 gramov
Rozhranie: bezdrôtové/drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Prevedenie: pre pravákov
Podsvietenie: RGB, 16,5 milióna farieb
Technológia: optické, Owl-Eye
Počet programovateľných tlačidiel: 12 ks
Citlivosť: 100 – 12000 DPI
Podpora: Windows, Mac OS X, Linux, Android

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Bezdrôtovo/káblové pripojenie
+ Dizajn a kvalita prevedenia
+ Nízka hmotnosť, rozmery
+ Príjemné držanie v ruke
+ Výborná ergonómia myšky
+ Decentné RGB podsvietenie
+ Kvalitný optický senzor a tlačidlá
+ Prehľadný softvér ROCCAT Swarm

Mínusy
– Potešila by nás nižšia cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Roccat Leadr, ROC-11-852 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ROCCAT