Domov Periférie Recenzia: Verbatim Store N Go Portable

Recenzia: Verbatim Store N Go Portable

Zdielať

Verbatim je ako výrobca periférii už dlhodobo známy, okrem pamäťových kariet a USB kľúčov má v portfóliu aj externé pevné disky. Nami testovaný pevný disk je k dispozícii už vo svojej druhej generácii a ponúka kapacitu 2 TB. Cena je pritom prijateľná vzhľadom ku kapacite.

Dlhodobo testujeme pevný disk Verbatim Store’n’Go Portable, ktorý ponúka plastové spracovanie, kapacitu 2TB dát na ukladanie a USB 3.0 port, ktorý zabezpečuje rýchly prenos dát až do rýchlosti 5 Gbps. Samozrejmosťou je spätná kompatibilita s rozhraním USB 2.0. Oceňujeme, že LED dióda, ktorá indikuje činnosť disku je malá a nerušivá. Kapacita 2TB umožňuje ukladať množstvo dát, či už ide o multimediálne súbory, fotografie a dokumenty; k dispozícii sú 5400 otáčkové platne a rýchlosť prenosu sa pohybuje bežne okolo 135 MB/s.

Tento štýlový disk s USB 3.0 konektorom bol predstavený dávnejšie, na veľtrhu IFA Berlin, ktorý sa konal od 4. do 9. septembra 2015. Disk ponúka dostatočne rýchly prenos dát, podporujúci časté zálohovanie stolových počítačov alebo notebookov. Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Verbatim zhruba jeden z piatich používateľov nikdy nezálohoval svoj domáci počítač a viac než tretina nezálohuje svoje mobilné zariadenia. Aj pre nich tak môže byť určený nami testovaný disk.

Prekvapením je FAT32 súborový systém, na ktorý je disk z výroby naformátovaný. My sme však hneď naformátovali disk na NTFS a všetky testy sme realizovali až potom. Hoci je NTFS novší súborový systém a používa sa pri pevných diskoch v PC a notebookoch, FAT32 je starší formát a je používaný skôr pri USB kľúčoch. Výhoda NTFS formátu je možnosť uložiť na prenosové médium väčší súbor ako 4GB, zatiaľ čo na FAT32 to nie je možné. FAT32 umožňuje pripájať disky a médiá k mobilným zariadeniam pomocou funkcie OTG (On-the-Go).

Mobilné zariadenia, ktoré OTG podporujú, zaručene FAT32 prečítajú, avšak podpora pri NTFS je otázna. Treba však poznamenať, že pri externých pevných diskoch FAT32 nemá veľký význam, keďže sú energicky náročnejšie ako USB kľúče a aj preto ich nemožno pri drvivej väčšine mobilných zariadení použiť. Poteší tiež softvér od výrobcu – Nero Backup Essentials, ktorý umožňuje jednoduchšie zálohovanie. Používateľ tak môže jednoducho naplánovať automatické zálohovanie a zabezpečiť tak, aby sa všetky dôležité súbory pravidelne zálohovali.

Testovaný disk je dostupný v kapacitách 500GB, 1TB a 2TB v čiernom, striebornom, červenom, modrom alebo bielom farebnom vyhotovení. Disk má štýlový, štruktúrovaný dizajn a jeho hmotnosť je 175 gramov. Prenosný disk disponuje tiež funkciou USB Rec&Play, ktorá pri televízoroch s USB portom umožňuje nahrávanie programov na externé pamäťové zariadenie a spätné prehrávanie alebo pozastavenie živého televízneho vysielania.

Verbatim Store’n’Go Portable 2TB je síce spracovaný z plastu, má však zaujímavo zaoblené diagonálne rohy a „zvlnený“ horný povrch. Ide však o veľmi dobrý externý pevný disk, na ktorý možno ukladať počas cestovania rôzny obsah. Cena okolo 120 eur je síce o niečo vyššia ako by sme očakávali, je však prijateľná. Testovaný model nemá negatíva, azda jedinou je plastové spracovanie, ktoré je však dostatočne pevné a stabilné. Pevný disk odporúčame, testovali sme ho v redakčnom PC zapojenom v prednom I/O USB 3.0 porte.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 119×81×14,5 mm
Hmotnosť: 175 gramov
Formát disku: 2,5“, externý
Kapacita disku: 2TB
Rozhranie: USB 3.0
Napájanie cez USB: áno
Rýchlosť otáčok: 5400 ot/min
Ďalšie výhody: dodávaná aplikácia Nero Backup Essentials

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Pomerne rýchly zápis a čítanie
+ Prijateľné rozmery a hmotnosť
+ Pevné konštrukčné spracovanie
+ Prijateľný pomer cena/výkon

Mínusy
– Plastové spracovanie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Verbatim Store ‚n‘ Go 2TB, 2,5″, USB 3.0, 53198 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Verbatim Store ‚n‘ Go 2TB, 2.5″, USB 3.0, 53195 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Verbatim

2 komentárov