Domov Periférie Recenzia: TP-Link Touch P5

Recenzia: TP-Link Touch P5

Zdielať

Wi-Fi routrov je na trhu nespočetné množstvo, avšak to platí aj o rozdieloch medzi nimi. Niektoré ponúkajú jedno pásmo a základné funkcie, iné idú do výkonnostných extrémov a podobajú sa skôr na vesmírne lode. Je tu ;však aj kategória, ktorá ponúka výkonné modely so zaujímavým dizajnom. Do nej patrí aj nami testovaný Touch T5, ktorý ponúka dotykový displej na hornej strane zariadenia. Čo všetko prináša?

Balenie je typické pre routre od spoločnosti TP-Link. Zelená krabica s obrázkom zariadenia na prednej strane a popismi po stranách. Vnútri je v kartóne zabalený samotný router, adaptér, antény, manuály a inštalačné CD, ktoré ale nie je nutnosťou pri prvom nastavovaní. Keďže model má vymeniteľné antény, tie sú počas prenosu v balení pre používateľa schované zvlášť, aby zaberali menej miesta.

Konštrukcia šasi je veľmi netradičná. Ide o mierne zaoblený horný povrch so zdrsnenou štruktúrou, ktorú tvorí sústava nepravidelných štvoruholníkov.  Časť z nich je perforovaná, čo umožňuje lepšie ochladzovanie zariadenia. V strednej časti zhora je veľká čierna hladká plocha (173×97 mm) v ktorej je vsadený dotykový displej (má rozmery 124×86 mm) so širokými rámami (samotný displej má rozmery 95×53 mm). Ako aj názov zariadenia napovedá, displej je ovládaný dotykovo.

Pri všetkých modeloch po vybalení routra nastáva situácia, ktorú už zažil azda každý. Používateľ pripája adaptér, internetový kábel do portu WAN od poskytovateľa, LAN káble k počítaču, či notebooku. Následne otvára konfiguračné webové rozhranie, pre TP-Link typicky z lokálnej adresy 192.168.1.1. Avšak, prečo celý proces nastavenia Wi-Fi routra nerealizovať oveľa jednoduchšie, efektívnejšie a intuitívnejšie?

Touch T5, ktorý dlhodobo testujeme, ponúka už spomenutý šikovný dotykový displej na hornej strane. Nastavenie hesiel, názvu siete, zabezpečenia a ďalšie rôzne nastavenia možno realizovať priamo dotykmi na displeji. Ak dnes sú už typicky bežné smartfóny s dotykovým rozhraním, páči sa nám inovácia rozhrania aj pri routroch. Treba priznať, že toto bolo po prvýkrát, čo sme za celý čas testu vôbec nesiahli na webové rozhranie – všetko sme nastavili na dotykovom displeji 🙂

Hardvérové spracovanie je štýlové a veľkostne spadá do kategórie väčších modelov. Nevýhodou je plastový povrch, ktorý veľmi jednoducho zachytáva odtlačky prstov. Ani po silnom pritlačení nepočuť vŕzganie, či prehýbanie. Vďaka plastovej, ale robustnej dostatočne hrubej konštrukcii, považujeme router za výborne spracovaný. Používateľov možno prekvapí, podobne ako nás, absencia akýchkoľvek LED diód (ak nepočítame jeden veľký modrý pásik pod displejom, ktorý aj v noci svieti výrazne a pôsobí rušivo).

Na zadnej strane sú tri odnímateľné antény (ktoré možno odskrutkovať), napájací konektor, USB 2.0 port, RJ-45 WAN port na internet od providera, štyri RJ-45 LAN porty na pripájanie zariadení (10/100/1000 Mbps) a tiež tlačidlo reset na obnovenie továrenských nastavení. Z prednej strany je nenápadne ukrytý ešte jeden, USB 3.0 port. Oba USB porty možno použiť na pripojenie sieťovej tlačiarne, alebo externých pevných diskov či USB kľúčov a vytvoriť z nich tak lokálne zdieľané úložisko. Okrem neho už tu nie sú žiadne ďalšie porty.

Wi-Fi router pracuje v oboch pásmach (teda v 2,4 GHz a 5 GHz), pre používateľa je k dispozícii pripojenie podľa najnovšieho štandardu Wi-Fi 802.11ac s kombinovanou maximálnou rýchlosťou až 1900 Mbps (1300 Mbps v pásme 5 GHz a 600 Mbps v pásme 2,4 GHz). Medzi bezpečnostné protokoly patrí WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK. Okrem bezdrôtového pripojenia ponúka router aj gigabitové porty RJ45 s podporou rýchlostí 10/100/1000 Mbps. Jeden WAN na pripojenie do internetu a štyri LAN pre pripojenie zariadení.

Dvojpásmový Wi-Fi router má výhodu v tom, že každé frekvenčné pásmo môže mať iný názov (vďaka čomu používateľ vie, ku ktorému sa pripája). Tieto pásma môžu však fungovať aj pod jedným názvom (SSID), čo uľahčuje prechod medzi nimi, ale nedovoľuje vybrať si. My sme odskúšali oba varianty, pričom rýchlosť Wi-Fi siete bola počas nášho testovania stabilná a vysoká v oboch prípadoch.

Dosah je veľmi dobrý, v byte dokáže pokryť cca 30 metrový okruh, na verejnom priestranstve to bolo približne o 25 metrov viac. S narastajúcou vzdialenosťou od routra sa prirodzene internet spomaľuje. Aj v tomto aspekte je však zariadenie veľmi dobre stavané, vhodné pre domáce aj firemné účely a spomalenie sme takmer vôbec nepocítili. K lepšiemu pokrytiu prispieva aj technológia smerovania lúča (tzv. beamforming), ktorá lokalizuje koncové zariadenie a sústredí signál jeho smerom.

TP-Link Touch P5 je rozhodne zaujímavý Wi-Fi router. Už na prvý pohľad zaujme netradičným dizajnom mierne zakriveného šasi, ktorý v strede hornej plochy ponúka dotykový displej. Prostredníctvom neho môže používateľ jednoducho nastaviť viac vecí – či už ide o názvy sietí a hesiel, WPS pripojenie, či mnohé ďalšie. Za cenu cca 160 eur ponúka model veľmi dobré funkcie – rýchlosti max. do 1,9 Gbps v oboch pásmach súčasne a tiež veľmi dobrý dosah. Na modeli nám prekáža výrazný modrý pásik pod displejom, ktorý veľmi ruší (najmä počas noci) a široké rámy okolo displeja. Cena mohla byť nižšia, napriek tomu ho však rozhodne odporúčame pre domácnosti aj menšie firmy, kde si nájde svoje miesto.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 284×157×52 mm (Š×H×V)
Hmotnosť: 725 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 3× 5 dBi (vymeniteľné)
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 1900 Mbps (600 Mbps v 2,4 GHz + 1300 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie:
WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× WAN 10/100/1000 Mbps, 4× LAN, 10/100/1000 Mbps, 1× USB 3.0, 1× USB 2.0
Ďalšie funkcie: dotykový displej, rodičovská ochrana, 2× hosťovské siete

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Štýlové a netradičné spracovanie
+ Dotykový displej, zaujímavý dizajn
+ Vymeniteľné antény, 2× USB porty
+ Jednoduché zapojenie, nastavenie
+ Vysoký výkon v oboch pásmach
+ Gigabitové porty, beamforming

Mínusy
– Plast zachytáva odtlačky prstov
– Výrazný modrý pásik, ktorý ruší
– Vyššia cena zariadenia (160€)

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu TP-Link Touch P5 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: TP-Link