Domov Periférie Recenzia: Synology DiskStation DS415play

Recenzia: Synology DiskStation DS415play

Zdielať

Štvordiskový NAS server DS415play od spoločnosti Synology je vhodný pre používateľov s rozsiahlou multimediálnou knižnicou. Cez DLNA ponúka možnosť rýchleho zdieľania videí so smart TV, sieťovým prehrávačom, telefónmi a tabletmi aj s počítačom. Miesto pre štyri disky pojme množstvo dát, najmä pri plnom využití priestoru.

Synology DiskStation DS415play 01

Výhodou úložiska na sieti je v možnostiach ukladať, zdieľať a zabezpečovať súbory a pristupovať k nim odkiaľkoľvek – či už z rôznych zariadení v lokálnej sieti, alebo aj mimo nej. Možností ako sa k zariadeniu pripojiť je viac, buď cez počítač, alebo mobilné zariadenia. Synology má k dispozícii aj aplikácie pre Android a iOS.

Synology DiskStation DS415play 02

Zariadenie je spracované z plastu so zdrsneným povrchom v čiernej farbe. Hmotnosť predstavuje 2013 gramov a rozmery sú 165×203×233,2 mm. Na prednej strane sa nachádza vypínač s modrou LED diódou a päť LED diód, ktoré indikujú stav zariadenia, diskov a siete spolu s USB portom. Na zadnej strane sú dva ventilátory, gigabitový Ethernet RJ45, napájací konektor, zámok Kensington a štyri USB porty, pričom dva z nich sú USB 3.0.

Synology DiskStation DS415play 03

Oceňujeme prítomnosť USB 3.0 portov, čo pomáha k rýchlejším prenosom medzi NAS a externými diskami. Vhod prídu tiež aj pre DVB-T tuner, zdieľanie tlačiarne a USB kľúče. Hoci celkovo päť portov bohato stačí, vďaka podpore USB rozbočovačov možno počet pripojených zariadení navýšiť niekoľkonásobne.

Synology DiskStation DS415play 04

Predný odnímateľný kryt je lesklý a zachytáva otlačky. Na odňatie krytu nie je potrebný skrutkovač, kryt je zaistený štyrmi gumenými stykmi k NASke. Pod ním sú šachty na disky, ktoré sa dajú vybrať stlačením. Vloženie diskov do šuplíkov je ľahké a zvládne to každý. Oceňujeme ľahkú a jednoduchú inštaláciu diskov, ktorú možno realizovať aj počas prevádzky.

Synology DiskStation DS415play 05

Kvalita konštrukcie je veľmi dobrá, použité plasty sú dostatočne pevné, chladenie je tiché a takmer nepočuteľné. NAS sme osadili dvomi diskami Western Digital Red s kapacitou 4 TB. DS415play má výrobcom udávanú hlučnosť 20 dB, disky majú podľa parametrov hlučnosť 25 ÷ 28 dB. Celkovo je však NAS tiché a prakticky nepočuteľné zariadenie.

Synology DiskStation DS415play 06

Testované NAS nie je štandardne osadené žiadnym diskom, tie je nutné dokúpiť zvlášť. Štyri šachty na 3,5“ pevné disky maximálne podporujú kapacitu 6 TB na disk. Pri výbere treba zvážiť vhodné produkty do takýchto zariadení. Western Digital má pre ne v ponuke disky s označením „Red“, ktoré sú určené na to, aby „fičali“ nonstop (24/7).

Synology DiskStation DS415play 07

Maximálna kapacita, ktorú možno dosiahnuť je 24 TB (4× 6 TB). Veľkosť úložiska však záleží od použitého diskového poľa. Medzi podporované patrí Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10 a Synology Hybrid RAID (SHR). Zatiaľ čo JBOD nezrkadlí disky a možno s ním dosiahnuť 24 TB, SHR zrkadlí dáta na druhý disk.

Synology DiskStation DS415play 08

Hardvérovým základom DS415play je dvojjadrový procesor Intel Atom, taktovaný na 1,2 GHz. Doplnený je o operačnú pamäť 1 GB DDR3. Operačný systém DiskStation Manager je nainštalovaný vo svojej najnovšej verzii DSM 5.1-5022 Update 4. Rýchlosť systému je veľmi dobrá, reakcie sú plynulé a počas testovania sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou.

Synology DiskStation DS415play 09

Prvé spustenie prebieha jednoducho. Do internetového prehliadača stačí zadať adresu find.synology.com a chvíľu počkať. Pri testovaní sme nezaznamenali problém a NAS bol nájdený takmer ihneď. Inštalácia systému je rýchla a automatizovaná.

Synology DiskStation DS415play 10

Vhodné je tiež nastaviť funkciu QuickConnect, pomocou ktorej sa dá ľahko pripojiť na NAS aj mimo lokálnej siete. Prihlásiť  sa možno z rozhrania internetového prehliadača alebo pomocou mobilných aplikácii. Vďaka tomu si možno prehrávať video a hudbu z multimediálnej knižnice kdekoľvek na cestách prostredníctvom smartfónu alebo tabletu.

Synology DiskStation DS415play 11

Prostredie DSM je jednoduché a intuitívne, v štýle Linuxu ponúka lištu v hornej časti a plochu s ikonami aplikácií, ktorých nie je veľa. Možností rozšírenia je však dostatok vďaka ponuke „Centrum balíčkov“, kde je dosť aplikácií, ktoré možno nainštalovať do NAS. Oceňujeme plnú lokalizáciu do češtiny a možnosti miniaplikácii (widgetov), ktoré možno pridávať na plochu. Ide napr. o stav systému, sledovanie zdrojov a úložiska.

Synology DiskStation DS415play 12

Úroveň produktivity a zábavy možno zvýšiť s mobilnými aplikáciami Synology, ktoré ponúkajú prístup k súborom a správu NAS pomocou mobilných zariadení. Vďaka aplikácii Video Station sú filmy a seriály automaticky indexované pomocou online metadát. Audio Station je vybavený modulom pre texty, podporou DLNA aj AirPlay a internetovým rádiom.

Synology DiskStation DS415play 13

Aplikácia Photo Station umožňuje bezproblémové triedenie fotografií do vlastných kategórií a albumov. S pomocou DS finder možno na cestách spustiť, vypnúť a sledovať stav NAS. V prípade zistenia udalosti vie aplikácia poslať upozornenie cez SMS alebo e-mail.

Synology DiskStation DS415play 15

NAS možno používať aj ako webový server. Sú tu dostupné redakčné systémy WordPress, Joomla a Drupal a tiež aj phpMyAdmin pre správu databáz. Okrem toho DS415play prináša kompletnú cloud službu.

Synology DSM 01Synology DSM 02

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Cloud Station umožňuje synchronizovať súbory medzi NAS serverom a zariadeniami Windows, Mac, Linux, iOS, Android a Windows Phone. Synchronizácia funguje aj medzi NAS a rôznymi cloudovými službami ako je Dropbox, Google Drive, OneDrive a Box.

Synology DSM 03Synology DSM 04

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

DS download umožňuje spravovať úlohy sťahovania, teda prechádzať, riadiť a kontrolovať údaje k jednotlivým úlohám. Taktiež možno vzdialene vyhľadávať obsah a nastavovať sťahovanie súborov priamo na NAS. V ponuke aplikácie je možnosť automatického rozbalenia komprimovaných súborov po stiahnutí. Aplikácii je dosť, ocenili by sme však, ak by jedna aplikácia zastrešovala všetky úlohy.

Synology DSM 05Synology DSM 06

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Azda najpodstatnejšie pri NAS s príponou „play“ je prekódovanie videa v reálnom čase. Ak zariadenie v domácej sieti nepodporuje niektorý formát, NAS sa postará o jeho prekódovanie do podporovaného formátu, aby ho bolo možné prehrať. Problém môže nastať pri videách vo formáte MKV, DS415play však s prekódovaním „za behu“ nemá žiadny problém, iba zaťaženie procesora stúpne asi o tretinu.

Synology DiskStation DS415play 16

NAS server Synology DiskStation DS415play spravil na nás veľmi dobrý dojem. Vo vnútri ponúka štyri pozície na disky, bohatú konektivitu – päť USB portov sa tak často nevidí a tiež gigabitový Ethernet. Ponúka prehľadný a intuitívny operačný systém DSM, nízku spotrebu, prekódovanie v reálnom čase, mobilné aplikácie pre Android a iOS čo spolu tvorí zaujímavý koncept.

Synology DiskStation DS415play 22

Môžeme mu niečo vyčítať? Azda len vyššiu cenu ku ktorej treba ešte pripočítať ceny diskov a tie sa odvíjajú najmä od typu disku a kapacity. Hoci NAS pojme maximálne disky 4× 6 TB, reálne by bola investícia do štyroch 6 TB diskov dosť vysoká. Ak nutne nepotrebujete prekódovanie videa v reálnom čase a štyri pozície na disky, môže byť vhodnou voľbou nedávno testovaný model Synology DiskStation DS213j.

Vďaka funkcionalite udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Synology DiskStation DS415play ocenenie TOP produkt

TOP Produkt


Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový, Intel Atom CE5335, 1,6 GHz
Operačná pamäť: 1 GB DDR3
Pevný disk: 2× 4 TB Western Digital Red (disky si treba dokúpiť zvlášť)
Rozmery: 165×203×233,2 mm
Hmotnosť: 2013 gramov
Operačný systém: Synology DSM 5.1-5004 Update 4
Konektivita: 1× 10/100/1000 Mbps RJ45, 2× USB 3.0, 3× USB 2.0, 1× napájací konektor, 1× zámok Kensington
Spotreba: aktívne – 28 W, spánok – 16 W
Hlučnosť: 20 dB
Systém súborov: EXT4 pre interné disky NAS; EXT3, FAT a NTFS iba pre externé disky pripojené cez USB 2.0
Diskové funkcie: Synology Hybrid RAID (SHR), Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
Podporovaní klienti: Windows XP a novší, OS X 10.3 a novší, Ubuntu 9.04 a novší
Podporované prehliadače: Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer 7 a novší, Safari 4 a novší

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Jednoduchá a rýchla inštalácia
+ Používateľské rozhranie DSM
+ Dostupných až päť USB portov
+ Prekódovanie videa v reálnom čase
+ Prítomná česká lokalizácia OS
+ Vzdialený prístup cez mobilné aplikácie
+ Synchronizácia dát, podpora cloudu
+ Tichý chod, nízka spotreba
+ Podpora diskov až do 24 TB

Mínusy
– Vyššia cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Synology DS415play poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Synology

Ďalšie odborné recenzie na NAS disk Synology DiskStation DS415play nájdete na Recenzie.SME.sk

11 komentárov

  1. Tichý, dobré ovládání. Jo, alespoň jeden thunderbolt 2, by byl moc hezký. Pro domácnost až zbytečně nadupaný NAS. Jen škoda, že po zaplnění daty nelze u tohoto typu použít rozšíření kapacity jako u vyšších modelů.