Domov Periférie Recenzia: Razer Cynosa Chroma

Recenzia: Razer Cynosa Chroma

Zdielať

Spoločnosť Razer je známa legendárnymi hernými mechanickými klávesnicami, teraz však prichádza s klávesnicou, ktorá má membránové spínače a podsvietenie RGB. Čo všetko prináša?

Výrobca ponúkal v minulosti herné klávesnice iba s mechanickými spínačmi, pričom jeden z ich najúspešnejších modelov bol BlackWidow Chroma V2. Spoločnosť sa zrejme rozhodla, že zameranie pre hráčov rozšíri aj o lacnejšie modely a tak vznikla klávesnica s membránovými spínačmi a cenou za cca 70 eur. Je k dispozícii v dvoch verziách – Cynosa Chroma a Cynosa Chroma Pro. Hoci v balení nie je opierka, vďaka rovnakému výrezu v spodnej strane by mala byť kompatibilná s  opierkami z iných klávesníc.

Napriek plastovému spracovaniu má klávesnica veľmi dobrú a tiež pevnú konštrukciu. V tejto cene by sme však rozhodne ocenili kovové spracovanie. Tlačidlá klávesnice sú mäkké na dotyk a majú stredne vysoký profil kláves. K dispozícii je celkovo 104 kláves a teda je tu aj plnohodnotný numerický blok, avšak multimediálne funkcie sú dostupné iba ako sekundárne funkcie pomocou tlačidla „Fn“. Zaujímavosťou je, že výrobca tvrdí, že klávesnica je odolná voči striekajúcej vode. Túto funkciu sme však radšej neskúšali.

Kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený jedným USB portom. Podsvietenie je skvelé a ľahko nastaviteľné pomocou softvéru Razer Synapse. Možno ním nastavovať farby na klávesnici od výrobcu ľubovoľne. Cynosa používa technológiu Chroma, prostredníctvom ktorej možno každému klávesu priradiť podsvietenie, pričom na výber je až 16,8 milióna farieb a množstvo rozmanitých svetelných efektov. Vlastné profily je možné vytvárať pomocou Razer Synapse, ktorý je aktuálne vo verzii beta 3.

Rovnako ako pri väčšine membránových klávesníc, hlučnosť pri stlačení je nižšia ako pri mechanických spínačoch. Testovaný model má anglické rozloženie kláves, čo je typické pre herné mechanické klávesnice a lokalizované layout modely by sme tu hľadali márne. K dispozícii je jednoriadkový ENTER so zvyčajnou veľkosťou ľavého SHIFTu, všetky klávesy sú v zvyčajných veľkostiach. Oceňujeme tiež podporu anti-ghosting, teda možnosť stlačenia viacerých klávesov naraz.

Páčia sa nám textúrované, hladko tvarované klávesy, ktoré sú pohodlné a vhodné pre hráčov. Pripomienku máme k anglickému rozloženiu, oceňujeme však prehľadnú aplikáciu Synapse, ktorou možno nastavovať nielen podsvietenie, ale aj ďalšie možnosti a nastavenia klávesnice. Za nevýhodu považujeme beta verziu aplikácie, ktorá má stále svoje „muchy“ a taktiež nám chýbajú samostatné multimediálne tlačidlá, či nastavenie hlasitosti, ktoré by sme spolu s nastaviteľnými makrami uvítali.

Konštrukčné spracovanie klávesnice je síce plastové, ale dostatočne pevné. Prišlo nám dosť otravné, keď vždy po pripojení klávesnice k počítaču vybehlo okno a výzva na nainštalovanie Synapse. Farebné RGB podsvietenie každej klávesy zjednodušuje ovládanie pri zhoršených svetelných podmienkach či večer, rôzne efekty vyzerajú pôsobivo, takisto aj oveľa tichšie membránové spínače oproti mechanickým môžu pôsobiť pre istú skupinu zákazníkov zaujímavo.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 463×154×31 mm
Hmotnosť: 948 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: membránové
Podsvietenie: 16,8 milióna farieb, RGB
Materiál: plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Nastaviteľné RGB podsvietenie
+ Možnosti nastavenia v softvéri
+ Minimalistický dizajn, ergonómia
+ Prijateľne nastavená cena

Mínusy
– Anglické rozloženie klávesnice
– Chýbajú multimediálne klávesy

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Razer RZ03-02260100-R3M1 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Razer