Domov Periférie Recenzia: QNAP TS-231P

Recenzia: QNAP TS-231P

Zdielať

QNAP TS-231P je sieťové úložisko strednej triedy primárne určené pre malé a domáce kancelárie. Okrem kancelárskeho prostredia nájde uplatnenie hlavne ako úložisko centra domácej zábavy. TS-231P je vylepšenou verziou a nástupcom TS-231. Od predchodcu sa líši najmä výkonnejším hardvérom.

Kompaktná konštrukcia má dvoj-šachtové prevedenie (s možnosťou vložiť dva pevné disky) s možnosťou predného vyberania diskov počas behu NAS a to bez nutnosti rozoberania (ide o funkciu hot-swap). Rozmery sú 169×102×219 mm s hmotnosťou 1280 gramov (bez diskov). Tak ako pri väčšine podobných, aj tento NAS je dodávaný bez interných diskov. Osadiť je možné HDD ci SSD veľkosti 2,5“ a 3,5“. Rozhranie pre pripojenie je SATA III (6 Gbps). Balenie obsahuje okrem samotného NAS aj 65W napájací zdroj, dvojicu RJ45 Ethernetových káblov, skrutky pre montáž 2,5“ a 3,5“ diskov do navádzacieho rámika a samozrejme sprievodcu rýchlym spustením.

Maximálna podporovaná kapacita pre jeden disk je 10 TB. Z pomerne kompaktného NAS teda možno vytvoriť až 20 TB úložisko! Náradie (skrutkovač) je potrené len na priskrutkovanie diskov k plastovému rámiku. Predný panel je opticky rozdelený na ľavú striebornú časť s indikačnými a ovládacími prvkami a pravú bielu časť, v ktorej sú šachty pre disky. V ľavej hornej časti panelu je LED indikácia STATUS-LAN-USB-HDD1-HDD2, v spodnej časti tlačidlo pre zapnutie/vypnutie, tlačidlo pre kopírovanie obsahu z pripojeného USB veľkokapacitného úložného zariadenia a USB 3.0 port.

Na zadnej strane je napájací konektor, dva 1 Gbps Ethernetové porty, dva USB 3.0 porty a štrbina pre zámok Kensington. Okrem pripojenia externého disku možno USB porty využiť aj na pripojenie zdieľanej tlačiarne prípadne Wi-Fi adaptéru a pristupovať tak k NAS bezdrôtovo (podpora je však iba pre 802.11n). V zadnej časti je teplotne riadený 4000 rpm ventilátor s priemerom 70 mm, ktorý spolu s použitými diskami určuje celkovú hlučnosť zariadenia. Pri bežných interiérových teplotách a štandardnej záťaži nie je veľmi počuteľný.

Po inštalácii interného disku/diskov, pripojení do siete a prvom zapnutí je potrebné nainštalovať aktuálny firmvér (QNAP QTS). Toto možno urobiť dvoma spôsobmi. Buď NAS vyhľadať v sieti, na čo sme pri teste použili utilitu Qfinder Pro, ktorú ponúka výrobca na stiahnutie. Alebo, pokiaľ je lokálna sieť pripojená k internetu je možné inštalačný proces spustiť naskenovaním QR kódu nalepeného na samotnom NAS. Po zadaní „cloud key“ ponúkne používateľovi jednoduchý inštalačný proces. Po prihlásení do NAS je potrebné vykonať základnú konfiguráciu ako nastavenie dátumu a času, siete, povolenia poskytovaných služieb a konfiguráciu režimu interných diskov.

Po reštarte nás už privíta úvodná obrazovka (plocha) prostredia QTS. Na pracovnej ploche sa nachádzajú ikony ovládania, správy a predinštalované aplikácie. Cez App Center je prístup k inštalácii veľkého množstva podporovaných aplikácii, vďaka čomu má NAS takmer neobmedzené možnosti využitia. Medzi zaujímavé aplikácie možno zaradiť File server, ktorý slúži na zdieľanie súborov naprieč rôznymi zariadeniami a platformami. K dispozícii je aj FTP server, print server (dostupný pre maximálne tri tlačiarne), zdieľanie a streamovanie multimédií pre DLNA/UPnP server, iTunes server, AirPlay a Chromecast.

Privátny cloud slúži na ukladanie a zdieľanie dát na osobnom cloude so vzdialeným prístupom odkiaľkoľvek. myQNAPcloud je služba, ktorá zjednodušuje prístup k obsahu NAS cez internet, vytvorením osobného cloudu. Sprievodca umožňuje zadať pre NAS jedinečný názov a pristupovať k nemu cez vopred nastavenú webovú adresu a to bez nutnosti prechádzať procesom registrácie DDNS služby. Takto je možné zdieľať, pristupovať a manažovať NAS odkiaľkoľvek bez znalosti aktuálnej IP adresy.

K dispozícii je aj synchronizácia vybraných priečinkov a súborov naprieč zariadeniami – Qsync. Táto utilita zmení NAS na bezpečné dátové centrum pre synchronizáciu súborov s takmer neobmedzeným priestorom. Možno uploadovať súbory z mobilného telefónu či tabletu a pristupovať k ním na ľubovoľnom PC či laptope, ktoré sú spojené s NAS. K dispozícii je tiež aj lokálne a vzdialené zálohovanie dát, synchronizácia s Microsoft OneDrive, Google Drive, Dropbox, Amazon Drive, Yandex Disk, Box…

Prvé spustenie a inštalácia NAS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Zaujímavá aplikácia je aj web album na organizáciu, prehliadanie a zdieľanie fotografií, a videí – Photo station. Prostredníctvom aplikácie možno nahrávať fotografie, vytvárať fotoalbumy, meniť spôsob zobrazenia a zdieľať fotografie s priateľmi. Zdieľanie je možné hneď niekoľkými spôsobmi: cez e-mail, zdieľaný odkaz alebo priamy upload na známe sociálne siete (podporované sú Facebook, Google+, Twitter a Plurk). Aplikácia podporuje geo-tagging, takže prostredníctvom Google maps máte prehlaď, ktoré miesta ste navštívili. Súčasťou aplikácie je pokročilý vyhľadávač, kde možno hľadať na základe rôznych kritérií (Dátum, tagy, rozlíšenie, typ aparátu..)

Prvé spustenie a inštalácia NAS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

NAS umožňuje ukladať, zálohovať a zdieľať hudbu a podporuje stream do rôznych zariadení. Music station je jednoduché web rozhranie, umožňujúce manažovanie a prehrávanie hudobného obsahu. Aplikácia vie hudobné súbory kategorizovať podľa názvu, albumu, umelca a žánru a v nich aj vyhľadávať. Nájdete tu všetky funkcie a možnosti z bežných prehrávačov ako sú obľúbené a často prehrávané skladby, pridávanie textov piesní, príjem internetových rádií a pod. Zaujímavou funkciou je „hudobný budík“ kde je možné nastaviť skladbu, ktorá sa prehrá na definovanom zariadení v nastavenom čase.

Prvé spustenie a inštalácia NAS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Ďalšou aplikáciou je Video station. Slúži na organizáciu a zdieľanie videosúborov. Práca s týmito súbormi je obdobná ako pri aplikácii Music station. Kategorizovať video je možné ako domáce videá, filmy, TV show a hudobné videá. Na základe kritérií je možné vytvárať kolekcie, čo zjednodušuje hľadanie. Video možno prostredníctvom streamovania pozerať aj na iných zariadeniach podporujúcich Airplay, chromecast alebo DLNA. Aplikácia podporuje prehrávanie titulkov.

Podobne ako iné spoločnosti, aj QNAP má k dispozícii pre používateľov aplikáciu na sťahovanie súborov z webu priamo na NAS – Download station. Je tu podpora BT, PT (Private Trackers), Magnet link, HTTP/HTTPS and FTP/FTPS. Sieťový rekordér poteší používateľov, ktorí chcú monitorovať priestory bezpečnostnými IP kamerami. Aplikácia podporuje maximálne 25 kamier, pričom výrobca so zariadením pridáva zadarmo dve voľné licencie a ďalšie je nutné dokúpiť. Okrem aplikácii pre samotné NAS zariadenie ponúka výrobca aj množstvo mobilných aplikácii, vďaka ktorým je možné mať prístup do zariadenia a jeho správu kdekoľvek.

TS-231P sme testovali s 2 TB 3,5“ pevným diskom Western Digital Red určeným práve pre NAS servery. Výrobca udáva maximálnu prenosovú rýchlosť pre sekvenčný zápis 176 MB/s a pre sekvenčné čítanie až 224 MB/s. Tieto údaje platia samozrejme pri agregácii oboch 1 Gbps portov. Pri využití 256-bit AES šifrovania prenosové rýchlosti mierne klesnú (150/179 MB/s). Nám sa pri teste prenosu 4GB .rar súboru z PC (SSD) do NAS podarilo namerať 111,6/110,6 MB/s pri štandardnom pripojení cez jeden ethernetový port.

Pri zapnutí funkcie Link agregation sa prenosová rýchlosť prakticky nezmenila. V tomto prípade ide o limit 1 Gbps pripojenia počítač – router. V bežných podmienkach bude pri sekvenčnom čítaní/zápise limitom práve pripojenie klientskeho počítača (či už pôjde o LAN kábel, alebo bezdrôtové Wi-Fi), pri náhodnom zápise zase použitý pevný disk. Vysokú prenosovú rýchlosť však oceníme práve pri viacnásobnom prístupe z viacerých zariadení. Dva sieťové porty nám okrem možnosti zvýšenia rýchlosti ponúkajú samozrejme aj zálohu pripojenia.

Spotreba pristroja je približne 8,5 W v stand-by móde (HDD vypnutý). V stave činnosti je celková spotreba závislá hlavne na počte a type použitých diskov (výrobca udáva 15,6W pri 2×1 TB HDD). NAS podporuje základnú správu napájania, čiže je možné zvoliť dobu, po ktorej sa interné disky vypnú alebo zadať plánované zapínanie a vypínanie celého úložiska. Samozrejmosťou je podpora zapnutia cez sieť (Wake on LAN). Škoda, že NAS nepodporuje režim spánku pre zníženie spotreby v nečinnosti (S3). Toto je pravdepodobne dané použitým procesorom.

Hardvérový základ tvorí dvojjadrový procesor Annapurna Labs Alpine AL-212 s taktom 1,7 GHz. Dopĺňa ho 1 GB operačná pamäť DDR3. TS-231P má oproti staršiemu TS-231 výkonnejší procesor a vyšší takt, ale aj dvojnásobnú kapacitu operačnej pamäte (keďže predchodca mal len 512 MB RAM). Mechanické prevedenie je takmer bez zmeny. NAS patrí do produktovej série TS-x31P, v ktorej sa okrem nami testovaného dvoj-šachtového modelu nachádza aj štvor-šachtový a najjednoduchší jedno-šachtový model.

Poteší „One touch“ tlačidlo slúžiace pre kopírovanie obsahu. Je na prednom paneli a možno ho nastaviť na sťahovanie aj odosielanie súborov, či zložiek alebo pre zálohu NAS na externý disk. Konkrétna funkcia je voliteľná a plne manažovateľná v „Backup station“. Hoci výrobca zaraďuje TS-231P najmä pre SOHO využitie, ide o univerzálne, dostatočne výkonné úložisko, so širokou škálou možného multimediálneho využitia. Vďaka jednoduchej konfigurácii a grafickému prostrediu je vhodný aj pre menej skúseného používateľa, ale naopak pokročilé funkcie a veľa možností operačného systému uspokoja aj skúsenejších používateľov. V danej kategórii a určení NAS nie je výrobcovi čo vyčítať. Predajná cena sa pohybuje tesne pod hranicou 200 eur, po doplnení o dva pevné disky dostatočnej kapacity nejde už ale o zanedbateľnú čiastku.Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový, Annapurna Labs Alpine AL-212, 1,7 GHz
Operačná pamäť: 1 GB DDR3
Pevný disk: 2× SATA III 6 Gbps pre HDD alebo SSD (nie sú súčasťou balenia)
Rozmery: 169×102×219 mm (v/š/h)
Hmotnosť: 1280 gramov
Operačný systém: QTS 4.2 (embedded Linux)
Konektivita: 2× 1Gb Ethernet RJ45, 3× USB 3.0, 1× napájací konektor
Spotreba: 8,46W (HDD standby), 15,6W (2× 1 TB HDD v činnosti)
Hlučnosť: 19,2 dB(A)
Systém súborov: EXT4 pre interné disky, EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+ pre externé disky cez USB
Diskové funkcie: RAID 0/1, JBOD, single
Podporovaní klienti: Windows 7/8/10, Windows Server 2003/2008 R2/2012/2012R2, Apple OS X, Linux
Podporované prehliadače: Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox 8+, Apple Safari 4+, Google Chrome

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Jednoduchá a rýchla inštalácia
+ Používateľské rozhranie QTS
+ Prítomné dva Ethernetové porty
+ Prítomná česká lokalizácia systému
+ Vzdialený prístup cez mobilné aplikácie
+ Tichý chod, podpora diskov až do 20 TB
+ Synchronizácia dát, podpora cloudu

Mínusy
– Nepodporuje režim spánku celého NAS

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu QNAP TS-231P poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: QNAP