Domov Recenzie Recenzia: Nokia Lumia 720

Recenzia: Nokia Lumia 720

Zdielať

Smartfón sa predáva vo viacerých farebných prevedeniach – v čiernej, červenej, žltej, bielej a modrej. Nokia Lumia 720 má rozmery 128×68×9 mm a hmotnosť 128 gramov. Vďaka unibody je smartfón pevný. Na ľavej hrane nájdeme len slot pre pamäťovú kartu, ktorá je v hornej časti. Pravá hrana disponuje tlačidlom na reguláciu hlasitosti, napájania a tlačidlom fotoaparátu. Tlačidlá sú ľahko dostupné, či už pre pravákov alebo ľavákov. Horná hrana disponuje 3,5 mm audio jackom a slotom na microSIM kartu. Dolná hrana obsahuje klasický microUSB port a mikrofón. Vo vnútri smartfónu sa nachádza 2000 mAh batéria, ktorá vydrží pri bežnom používaní dva dni.

Nokia Lumia 720-3Nokia Lumia 720 -5

Zadná strana obsahuje 6,7 MPx fotoaparát s autofókusom, ktorý ponúka kvalitné fotografie vďaka objektívom Carl Zeiss. Fotoaparátom je možné nahrávať HD videá v rozlíšení 1280×720 pixelov pri 30 fps. Vedľa fotoaparátu je LED blesk, ktorý poslúži v prípade fotenia v zhoršených svetelných podmienkach. Pod fotoaparátom sa nachádza názov spoločnosti a v dolnej časti je reproduktor. Nachádzajú sa tu aj tri kontaktné plôšky určené na pripojenie  príslušenstva, ako sú prídavné kryty s podporou bezdrôtového nabíjania.

SONY DSC

V aplikácii fotoaparátu je možné pridať ďalšie fotonástroje k tým, ktoré už sú v smartfóne. Taktiež sme pri testovaní Lumia 720 vyskúšali aplikáciu s názvom HERE City Lens, ktorá za použitia fotoaparátu ukáže, čo sa okolo vás nachádza. Či už hľadáte nejaký hotel, obchod atď. Ďalšou aplikáciou, ktorá využíva fotoaparát, je PhotoBeamer. Odporúčame túto aplikáciu pre tých, ktorí chcú rýchlo zdieľať fotografiu na svojom počítači. Stačí ísť na photobeamer.com, kde sa zobrazí QR kód, ktorý sa po spustení aplikácie a výbere fotografie odfotí a už len posúvate ďalšie obrázky na vašom smartfóne a obrázky sa automaticky zobrazujú na počítači.

Nokia Lumia 720-6

Predná hrana disponuje 4,3 palcovým IPS LCD displejom. Technológia ClearBlack zabezpečuje výborný kontrast a farebné podanie, hlavne čo sa týka čiernej farby. Displej má rozlíšenie 800×480 pixelov, čo je pomerne málo v dnešnej dobe. Pod displejom sa nachádzajú tri dotykové tlačidlá, ktoré sú podsvietené. Tlačidlá slúžia na návrat o krok späť, návrat na domácu obrazovku a na vyhľadávanie cez Bing. Nad displejom sa nachádza reproduktor, 1,3 MPx fotoaparát, ktorý slúži na videohovory, potom tu je senzor priblíženia a senzor jasu.

Zariadenie „fičí“ na dvojjadrovom procesore Qualcomm Snapdragon S4, ktorý je taktovaný na 1 GHz, s grafikou Adreno 305 a 512 MB RAM. Aj napriek nižšej operačnej pamäti je smartfón svižný a nepostrehli sme žiadne náznaky trhnutia. Je to aj preto, že operačný systém Windows Phone 8 nie je náročný na prevádzku. Čo sa týka vnútornej pamäte smartfónu, je tu k dispozícií 8 GB, ale je možné ju rozšíriť pomocou microSD karty až do veľkosti 64 GB. Pri zakúpení zariadenia ešte dostanete zadarmo 7 GB úložného priestoru v cloudovej službe SkyDrive.

Nokia Lumia 720-7

Domovská obrazovka sa skladá z dlaždicových okien, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť podľa vlastných predstáv do troch veľkostí: 1×1, 2×2 alebo 4×2. Posunutím domácej obrazovky doľava sa dostanete do menu, kde sú všetky aplikácie  nainštalované v smartfóne. Nastavenia smartfónu ponúkajú veľa možností. Pri bežnom používaní sa nám  stalo, že smartfón začal svojvoľne zapínať vyhľadávač Bing. Takéto chyby je možné nahlásiť spoločnosti priamo zo smartfónu cez nastavenia v možnosti spätná väzba pre spoločnosť Nokia.

Po stiahnutí a nainštalovaní najnovšej aktualizácie Black sú k dispozícii ďalšie novinky, ako napríklad Glance 2.0 – ponúka prehľad hodín a upozornení na displeji, aj keď sa smartfón prepne do pohotovostného režimu. V nočnom režime je možné nastaviť čas, kedy sa zníži jas displeja, a súčasne je možné nastaviť farbu času a notifikácií. Na výber sú 3 farby: červená, zelená a modrá. Taktiež je možné nastaviť, aby sa čas zobrazil len pohybom ruky nad smartfónom, alebo aj prerušovane, aby sa šetrila batéria. Je tu aj možnosť trvalého zapnutia, ale tým sa skráti životnosť batérie. Ďalšia novinka je možnosť prebudenia smartfónu dvojitým ťuknutím po displeji. Taktiež bola o do multitaskingu pridaná funkcia „X“ pre vypnutie danej aplikácie, ktorá je spustená.

Nokia Lumia 720-4

Po tejto aktualizácii sa opäť zariadenia Nokia Lumia dostali do povedomia používateľov a už sa môžeme tešiť na ďalšie aktualizácie, ktoré budú nasledovať. Tento rok pravdepodobne príde ďalšia aktualizácia v podobe Windows Phone 8.1. Nokiu Lumiu 720 odporúčame pre tých, ktorí chcú cenovo dostupný smartfón s operačným systémom Windows Phone 8.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Windows Phone 8
Chipset: Qualcomm Snapdragon S4
Procesor: dvojjadrový, 1 GHz
Grafika: Adreno 305
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 900/2100 MHz
Rozmery: 128×68×9 mm
Hmotnosť: 128 gramov
Displej: IPS LCD, ClearBlack, 800×480 pixelov, 217 ppi,  4,3 palcov, Gorilla Glass
Fotoaparát: 6,7 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie HD videa (1280×720 pixelov, 30 fps), tlačidlo spúšte
Predná kamera: 1,3 MPx s HD videom
Pamäť: 512 MB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 64 GB) + 7 GB v cloudovej službe SkyDrive
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 3.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n), NFC
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, Glonass, Java, akcelerometer
Batéria: Li-Ion 2 000 mAh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Rýchly a stabilný operačný systém
+ Fotoaparát
+ Glance 2.0
+ Displej
+ Konštrukcia smartfónu
+ Zaujímavé aplikácie Nokia
+ Farebné prispôsobenie dlaždíc
+ Cena

Mínusy
– Malá, aj keď postačujúca RAM

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Nokia Lumia 720 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Nokia Lumia 720 - AnTuTuNokia Lumia 720 - BaseMark OSII
Nokia Lumia 720 - PhoneMark
Nokia Lumia 720 - PhoneMark-2
Nokia Lumia 720 - PhoneMark-3
Nokia Lumia 720 - WP BenchNokia Lumia 720 - WP Bench-2
Zapožičal: Nokia