Domov Počítače Recenzia: Noctua NH-U12S a NH-C14S

Recenzia: Noctua NH-U12S a NH-C14S

Zdielať

Chladiče rakúskeho výrobcu Noctua patria rozhodne medzi tie najlepšie. Otestovali sme modely NH-U12S a NH-C14S, ktoré sú vhodné najmä pre menšie zostavy, ktoré obsahujú výkonné procesory a vyžadujú kvalitné chladenie.

Noctua NH-U12S ponúkne jednovežovú konštrukciu, ktorá sa hodí predovšetkým do microATX a aj do väčších miniITX zostáv. Malá výška a 100% kompatibilita s vyššími operačnými pamäťami však neznamená kompromisy po stránke chladenia. Model NH-C14S je úplne ideálne do malých miniITX zostáv, kde záleží predovšetkým na výške chladiča. Neobvyklá konštrukcia tohto chladiča sa však tiež opäť nepodpísala na efektivite chladenia.

Obsah balenia oboch chladičov je úplne zhodný. Okrem návodov pre inštaláciu je v oddelenej časti balenia príslušenstvo SecuFirm 2 pre inštaláciu chladiča na Intel a AMD zostavy. V sekcii s príslušenstvom je už balení termálna pasta NT-H1, krížový skrutkovač, kovová samolepka s logom Noctua na počítačovú skriňa a nakoniec nechýba ani stišovací člen, ktorý možno pripojiť medzi základnú dosku a konektor ventilátora, čo spôsobí nižšie otáčky ventilátora a vyššiu tichosť.

Vzhľad NH-U12S nie je oproti bežným vežovým chladičom nijako unikátny a ponúkne pomerne nízky profil, ktorý umožňuje uchytenie až dvoch ventilátorov. V balení je jeden ventilátor NF-F12PWM s gumovým uchytením k radiátoru. Ten je vyvedený z hliníkových častí a od styčnej plochy s procesorom vedie po oboch stranách päť medených poniklovaných heatpipe.

Vzhľad NH-C14S zodpovedá vzhľadu písmena C. Od styčnej plochy s procesorom vedie sedem medených poniklovaných heatpipe do hliníkového radiátora, ktorý je voči základnej doske rovnobežne usadený. Takýto dizajn je ideálny predovšetkým do miniITX zostáv, kde nie je veľmi priestoru pre vyššiu chladiča. Problém však môže nastať pri malých počítačových skriniach.

Oba chladiče majú niekoľko spoločných vlastností. Okrem prítomnosti bonusových upevňovacích mechanizmov pre inštaláciu druhého voliteľného ventilátora pre zvýšenie efektivity chladenia tiež zdieľajú na prvý povrch luxusný povrch, ktorý však veľmi ľahko zachytáva odtlačky prstov – je naň priamo magnetom. Perfekcionistom preto odporúčame chladič inštalovať v rukaviciach. Ventilátory, ktoré výrobca už dodáva majú už preverené poznávacie znamenie, ktorým sú hnedé ventilátory.

Inštaláciu chladiča moženo označiť za jednoduchú. Pri našej redakčnej Intel zostave stačilo iba priskrutkovať podporný backplate na zadnú stranu základnej dosky, na neho dve ramená pre uchytenie chladiča a nakoniec chladič, ktorý sa dotiahne pomocou dodaného skrutkovača. Na koniec len stačí nainštalovať pridaný ventilátor a inštalácia je hotová. Celý postup je veľmi prehľadne zdokumentovaný v pridanom návode na inštaláciu.

S procesorom Intel Core i7-4690K na predvolenom takte 4,0 až 4,4 GHz v miestnosti s teplotou 21°C sa teploty v nečinnosti pohybovali okolo 29°C (pri modeli NH-C14S dokonca 27°C), čo je veľmi slušná hodnota a ktorá radí tieto chladiča medzi jedny z najlepších. Teploty sme kontrolovali tiež pri bežnej práci s počítačom, ktorú zahŕňa niekoľko otvorených záložiek v prehliadači Chrome, spustené Full HD video na druhom monitore a niekoľko Word dokumentov a programov na pozadí. Pri takejto práci a priemernej záťaži procesora okolo 30% a náhodným špičkám na vyššie zaťaženie sme sa pohybovali na teplotách okolo 42°C v priemere, čo sú oslnivé hodnoty.

NH-C14S ľahko trpel a teplota sa pohybovala niekde okolo 55°C, čo stále nie je zlé, ale na taký typ záťaže to už nie je najlepšia hodnota, avšak je potrebné brať do úvahy fakt, že tento chladič má tiež neobvyklú konštrukciu . Pri maximálnej záťaži pri takte 4,4 GHz sa teplota vyšplhala na 55°C, čo je na danú cenu chladiča veľmi dobrá hodnosť, avšak niektoré konkurenčné a drahšie ventilátory si už za rovnakej situácie vie viesť lepšie. Pri NH-C14S už teploty stúpli vyššie a to na hranici okolo 72°C, čo nie je najlepšia hodnota, avšak chladiče určené do tak malých zostáv sú tiež vďaka horšiemu airflow schopné dosahovať hraníc okolo 80°C, čo dáva chladiču Noctua menší náskok. Tieto hodnoty možno vylepšiť použitím druhého ventilátora.

Použitím druhého ventilátora sa dostávame k hlučnosti, ktorá je v prípade dvoch ventilátorovej zostavy o trochu vyššia, avšak bežným uchom prakticky nepočuteľný rozdiel. Aj pri maximálnej záťaži však ventilátor nebol skoro vôbec počuť a ​​hluk rotujúceho HDD  v počítačovej skrini všetko prehlušil. Aj bez použitia stišovacieho členu je však hlučnosť 41 dB a 36 dB pri maximálnej, respektíve minimálnej záťaži, hodnota, ktorá je jednou z najlepších v danej, ale aj vyšších kategóriách. Vzhľadom na použitie rovnakých ventilátorov pri oboch chladičov sú tieto hodnoty zhodné.

Oba ventilátory vo svojich kategóriách podávajú veľmi dobré výsledky. Vďaka použitým chladičom bola predovšetkým hlučnosť na veľmi dobrej úrovni, ktorú možno viac zlepšiť použitím stišovacieho člena. Ak však chce používateľ procesor trochu taktovať, ocení možnosť pridania druhého ventilátora, ktorý ešte viac zvýši efektivitu chladenia a to bez výrazného zvýšenia hlučnosti.

Za cenu 60 eur považujeme vzdušný chladič Noctua NH-U12S za veľmi zaujímavý model a výbornú náhradu za boxovaný chladič od výrobcu. To isté platí aj pre malý chladič NH-C14S, ktorý za cenu okolo 70 eur ponúkne veľmi dobrý výkon aj v malom balení, čo sa hodí pre milovníkov malých miniITX zostáv pri zachovaní výkonu a nízkej hlučnosti bez použitia vodných chladičov. Oba vzdušné chladiče od rakúskeho výrobcu odporúčame.



Parametre a špecifikácie – porovnanie chladičov:

 

Parameter Noctua NH-U12S Noctua NH-C14S
Rozmery chladiča 158×125×45 mm 115×140×163 mm
Rozmery ventilátora 120×120×25 mm 120×120×25 mm
Hmotnosť chladiča 580 gramov 820 gramov
Hmotnosť ventilátora/ov 195 gramov 195 gramov
Celková hmotnosť 775 gramov 1015 gramov
Počet ventilátorov 1 ks v balení 1 ks v balení
Rýchlosť ventilátorov 300 – 1500 RPM 300 – 1500 RPM
Kompatibilita Intel LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA2011, LGA1151 LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA2011, LGA1151
Kompatibilita AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2
Ďalšie výhody tichý chod, účinnosť tichý chod, účinnosť

 

Noctua NH-U12S

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Vysoký chladiaci výkon procesora
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Tiché ventilátory (NF-F12PWM)
+ Prehľadne zbalené komponenty
+ Plná kompatibilita s RAM

Mínusy
– Štandardne v balení nie je druhý ventilátor

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Noctua NH-U12S poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Noctua NF-F12 PWM poskytuje server Heureka.sk

Noctua NH-C14S

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Malé a kompaktné rozmery chladiča
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi tichý dodávaný ventilátor
+ Prehľadne zbalené komponenty
+ Možnosť doplniť druhý ventilátor

Mínusy
– Pri vysokej záťaži mierne vyššie teploty

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Noctua NH-C14S poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Noctua