Domov Periférie Recenzia: E-blue Mazer Mechanical 729

Recenzia: E-blue Mazer Mechanical 729

Zdielať

Na trhu je veľa klávesníc pre hráčov s mechanickými spínačmi. Spoločnosť E-blue bola založená v roku 1999 skupinou nadšených hráčov z japonskej Osaky a z Hong Kongu. Nami testovaný produkt Mazer Mechanical 729 ponúka desať profilov nastavenia podsvietení a tiež aj česko-slovenskú lokalizáciu kláves.

Už na prvý pohľad sme si všimli vysoký profil kláves, ktorý dopĺňa hliníková základňa striebornej farby. Po dlhšom skúmaní sme zistili, že ide o skutočný hliník, výrobca sa teda nehrá s plastom imitujúcim kov. Použité materiály cítiť aj pri hmotnosti klávesnice, ktorá dosahuje 1150 gramov, pričom jej rozmery sú 475×191×43 mm. Bočná strana je podsvietená modrým LED osvetlením, zvýraznené je tiež logo Mazer.

Podsvietenie má desať profilov, je kombinované šiestimi farbami a prispôsobené tak, že pulzuje pod všetkými klávesmi a každý rad kláves má inú farbu. Výrobca umožňuje používateľom využiť päť prednastavených kombinácií podsvietenia s tým, že umožňuje aj individuálne nastavenie. Niektorým efektom možno tiež regulovať ich rýchlosť, alebo ich možno tiež úplne vypnúť, čo ocenia hráči, ktorí podsvietenie nemajú veľmi v obľube.

Jednotlivé klávesy sú veľmi dobre ergonomicky tvarované pre herné účely. Páči sa nám aj prítomnosť stojanu, ním možno nastaviť výšku sklonu pri písaní. Pre náročných hráčov sú k dispozícii aj protišmykové podložky. Klávesnica používa hnedé spínače, sú však podľa nás až príliš hlučné. Ocenili by sme aj nižší zdvih kláves a aj nižšiu hlučnosť. Pri nasadených slúchadlách používateľ nevníma hluk vychádzajúci z kláves, avšak v tichom prostredí, alebo bez slúchadiel to výrazne počuť.

Pre jednoduchú manipuláciu je pre používateľa k dispozícii 12 multimediálnych kláves. Ovládanie hlasitosti a videa je možné cez tlačidlo „Fn“ ako sekundárna funkcia. Všetky klávesy majú anti-ghosting a tiež je tu možnosť uzamknutia klávesy Windows pre zábranu nechceného stlačenia. Samozrejmosťou je zosilnený kábel, ktorého opletenie zvyšuje jeho odolnosť a životnosť. Oceňujeme aj vnútornú pamäť – po pripojení aj k iným zariadeniam sa aktivuje posledný vybraný režim podsvietenia.

Myslíme si, že výrobca by mal pracovať na softvéri, podobne ako ostatní producenti herných periférii. Pri klávesnici nám prekáža absencia akéhokoľvek softvéru na ovládanie a nastavenie. Spoliehať sa teda možno len na preddefinované profily od výrobcu. Oceňujeme spracovanie z hliníku, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva tiež klávesnici pevnosť. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku.

Kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený jedným USB portom. Nevýhodou však je absencia USB portu na zadnej strane klávesnice, ktorý by prišiel vhod na pripojenie ďalších zariadení. Konštrukčné spracovanie klávesnice je na veľmi dobrej úrovni, oceňujeme lokalizáciu popiskov kláves, čo sa tak často nevidí, najmä v segmente herných mechanických klávesníc. Uvítali by sme nižšiu hlučnosť kláves. Napriek niektorým pripomienkam, ktoré k tejto mechanickej klávesnici máme, môžeme E-blue Mazer Mechanical 729 odporúčať.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 475×191×43 mm
Hmotnosť: 1150 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,6 metra
Typ spínačov: hnedé hmatové spínače
Podsvietenie: desať profilov nastavenia a šesť farieb, preddef. výrobcom
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Rôzne možnosti podsvietenia
+ Hliníková základňa klávesnice
+ Česko-slovenská lokalizácia
+ Vnútorná pamäť na profily
+ Zablokovanie Win klávesu
+ Anti-ghosting, opletený kábel

Mínusy
– Vysoká hlučnosť klávesnice
– Vysoký profil jednotlivých kláves
– Absencia softvéru na nastavenie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu E-Blue Mazer Mechanical poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: E-blue