Domov Recenzie Recenzia: Huawei Mate 10 Pro

Recenzia: Huawei Mate 10 Pro

Zdielať

Horúca novinka, Mate 10 Pro od čínskej spoločnosti Huawei, ktorá bola predstavená len nedávno (16. septembra), sa zaraďuje medzi najlepšie smartfóny súčasnosti. Čo všetko ponúka?

Nový predstavený model sa právom radí na samotný vrchol ponuky spoločnosti. Môže za to nielen dizajn, tvorený kombináciou kovového rámu a sklenenej prednej aj zadnej strany, ale aj extrémne malé a minimalistické rámčeky okolo 6“ displeja. Prémiové vyhotovenie dopĺňa certifikácia IP67, čím sa Mate 10 Pro stáva prvým vode odolným  telefónom Huawei. Ergonómii veľmi pomáha aj fakt, že sú hrany telefónu mierne zaoblené, vďaka čomu dobre padne do ruky.

Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá umiestnené na pravej strane, ktoré sú ľahko dostupné a to aj pri väčšom telefóne. Keďže nie sú ovládacie tlačidlá pod displejom, ale na jeho spodku, tým šetrí výrobca miesto. Pod displejom je miesto iba na malý nápis „Huawei“ a nič viac. Výhody softvérových tlačidiel sú viaceré – okrem iného aj možnosť nastaviť si ich rozloženie podľa potrieb používateľa. Hoci Mate 10 Pro by mal byť výbavou najlepší, o niečo lacnejší Mate 10 ponúkne 5,9“ s vyšším Quad HD rozlíšením (pomerom 16:9) a tiež audio jack konektorom.

Na zadnej strane je čítačka odtlačkov prstov, dvojitý fotoaparát a dvojitý LED blesk. Na spodnej strane je umiestnený nový univerzálny obojstranný USB-C v strede a mriežka reproduktora. Aj Huawei sa pridal so smartfónom Mate 10 Pro medzi „trendy“ výrobcov, ktorí neponúkajú 3,5 mm audio jack konektor. Na ľavej strane je jeden šuplík na dve SIM karty (model BLA-L29) bez možnosti použiť pamäťovú kartu microSD pre rozšírenie vnútornej pamäte. Hornú stranu dopĺňa infraport na ovládanie domácich spotrebičov.

Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na SIM a microSD karty, USB-C slúchadlá, dokumentácia a tiež originálne silikónové puzdro. Už na prvý pohľad však dominuje zadná strana telefónu, ktorá vyzerá luxusne. Keďže ide o sklo, je pokrytá (podobne ako displej) ochranným krycím sklíčkom Corning Gorilla Glass so zahnutými hranami. Zaujímavosťou je pásik v hornej časti (tzv. „Signature Line“), ktorý má iný odtieň ako zvyšok zadnej strany.

Mate 10 Pro ponúka 6“ OLED panel s rozlíšením Full HD+ (2160×1080 pixelov), ktorý má pomer strán 18:9 a hustotu 402 ppi. Smartfón má kontrast a jas na výbornej úrovni, čo platí aj o čitateľnosti na priamom slnku. Maximálny jas má maximum nastavené na 730 nitov. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré pozorovacie uhly.

Telefón ponúka možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Poteší tiež funkcia Ochrana zraku, ktorá eliminuje modré spektrum farieb a umožní tak jeho manuálne, ako aj automatické spustenie podľa času. Výhodou je výborná hodnota minimálneho jasu čo znamená, že počas noci používateľovi nesvieti displej výrazne do očí. Čerešničkou na torte je podpora HDR.

Hardvérový základ smartfónu tvorí procesor z vlastnej dielne, model HiSilicon Kirin 970, ktorý obsahuje štyri procesorové jadrá taktované na 2,4 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,8 GHz. Výkonovo sa môže porovnávať s najlepšími procesormi od ostatných výrobcov. Napríklad v porovnaní s aktuálne testovaným TOP modelom Samsung Galaxy Note 8 dosiahol v benchmarku AnTuTu zhodne po 175000 bodov. Operačná pamäť má kapacitu 6GB, vnútorná pamäť má 128GB (pre používateľa je k dispozícii 108GB).

Operačný systém Android 8.0 Oreo je doplnený o nadstavbu Emotion UI v8.0, ktorá v základe neponúka menu aplikácii a tie sú umiestnené na domovských obrazovkách, ktoré možno ľubovoľne usporadúvať a presúvať do jednotlivých zložiek. Už od piatej verzii nadstavby však pribudla možnosť rozhodnúť sa, či chce používateľ využívať doterajší systém aplikácii na obrazovkách – alebo či chce aplikácie klasicky v zozname aplikácii a plochu len s vybranými. Oreo však prináša aj zmeny rozloženia jednotlivých možností, ktoré sú inak usporiadané a poprehadzované.

Telefón ponúka v základe tri dotykové navigačné tlačidlá na displeji – Späť – Domov – Multitasking, ktoré možno schovať. Stačí ísť do Nastavenia – Inteligentná pomoc – Systémová navigácia – Navigačný panel a zapnúť ju. Potom sa naľavo od tlačidla Späť zobrazí tlačidlo na skrytie ovládacích prvkov. Potiahnutím prsta zospodu smerom k obrazovke telefón opäť zobrazí dotykové tlačidlá. Túto osvedčenú možnosť schovania lišty používa čínsky výrobca už dlhodobo a môžeme povedať, že nám sa funkcia páči. Je super, že sa dá kedykoľvek aktivovať alebo deaktivovať v nastaveniach, tlačidlá potom možno skryť, alebo aj nechať zobrazené.

Možnosť schovať navigačné tlačidlá dopĺňa aj možnosť zapnúť aj tlačidlo na stiahnutie notifikačnej lišty. To sa pri zapnutí zobrazí napravo od tlačidla Multitasking a podľa nás ide taktiež o veľmi praktickú funkciu na zjednodušenie ovládania, najmä pokiaľ má Mate 10 Pro veľký 6“ displej. Oceňujeme možnosti nastavenia upozornení, kde si možno zvoliť, ktoré aplikácie nebudú môcť a ktoré budú môcť upozorňovať na notifikácie vo výsuvnej lište alebo priamo na displeji. Za často otravné notifikácie považujeme, že telefón upozorňuje, ktorá aplikácia spotrebováva veľa energie.

Zaujímavý trend badať aj pri prepájaní smartfónu s monitorom. Zatiaľ čo pred časom prišiel Microsoft so svojou dokovacou stanicou pre smartfóny Lumia, postavené na OS Windows, tento rok svoju technológiu predstavil Samsung v podobe DeX stanice, ani čínsky Huawei nezaostáva. Avšak pôvodný koncept a technológiu výrazne vylepšuje. V prípade, ak chce používateľ prepojiť smartfón s monitorom a zobrazovať tak obsah, už nepotrebuje žiadnu dokovaciu stanicu.

Prostredie systému Huawei EMUI Desktop na pripojenom monitore

Použitie telefónu ako počítača je jednoduché. Stačí do Mate 10 Pro priamo do USB-C portu pripojiť monitor a prenos signálu môže začať. My sme počas nášho týždenného intenzívneho testovania použili Quad HD monitor BenQ BL2420PT, ktorý sme pripojili cez HDMI vstup (vďaka redukcii USB-C na HDMI). Počas prenosu signálu sme nezaznamenali problém, všetko prebiehalo hneď a v reálnom čase – hoci párkrát sme zistili mierne zaváhanie. Výhodou je tiež automatické rozpoznanie rozlíšenia monitora a obraz sa tak roztiahne po celej ploche. Na prácu s oknami možno využiť displej v telefóne, ktorý slúži ako virtuálny touchpad.

Prostredie systému Huawei EMUI Desktop na pripojenom monitore

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v4.2 je tu aj NFC. Poteší podpora pre najrýchlejšie LTE siete štandardu Cat18, ktorá prináša pre používateľa rýchlosť až 1200/150 Mbps (sťahovanie/odosielanie) a tiež aj podporu VoLTE (volanie cez LTE sieť) pre obidve nanoSIM karty. Túto technológiu sme testovali na SIM kartách Telekomu a funguje bezchybne. K dispozícii sú aj tri navigačné technológie – americký GPS, ruský GLONASS a u nás menej známy čínsky Beidou. Najnovší navigačný systém Európskej únie (Galileo) spoločnosť neponúka, napriek tomu, že predchodca Mate 9 ho ponúka. Tri navigačné systémy sú však viac než dosť na pohodlné a bezchybné navigovanie.

Prostredie systému Huawei EMUI Desktop na pripojenom monitore

Modelový rad P10 už ukázal, že Huawei to skrátka vie aj v oblasti fotografovania. Mate 10 Pro má duálny fotoaparát, na ktorého vývoji spolupracoval nemecký výrobca Leica. Teraz však došlo k ďalšiemu posunu vo vývoji a zlepšeniu optických vlastností. Zatiaľ čo RGB snímač má rozlíšenie 12 MPx, druhý monochromatický má 20 MPx. Ponúknu pritom perfektnú svetelnosť f/1.6. Dvojica šošoviek je umiestnená vertikálne a mierne vystupuje z tela telefónu.

Prostredie systému Huawei EMUI Desktop na pripojenom monitore

Nami vyhotovené testovacie snímky sú výborné azda vo všetkých smeroch a myslíme si, že aj náročný používateľ bude veľmi spokojný. Najmä nočné zábery sú veľmi dobre prekreslené a nami testovaný telefón sa dokáže dobre vyrovnať so silnejšími zdrojmi svetla, ako je napríklad pouličné osvetlenie. Milovníkov selfie poteší 8 MPx predný fotoaparát (f/2.0), ktorý takisto zhotovuje kvalitné snímky a nemáme mu čo vyčítať.

Prostredie systému Huawei EMUI Desktop na pripojenom monitore

Pokiaľ ide o hodnotenie kvality fotografií a videa, azda každý fanúšik technológií pozná hodnotenie DxO Mark, ktoré určuje najlepšie smartfóny, určené na fotenie. Čím vyššie hodnotenie smartfón získa, tým lepšie fotografie a videá zhotoví. Aktuálne sú najlepšie hodnotené telefóny nasledovné: 98 bodov pre Google Pixel 2, 94 bodov pre Samsung Galaxy Note 8 a tiež pre Apple iPhone 8 Plus a 92 bodov pre iPhone 8. Huawei Mate 10 Pro získal 97 bodov, čo ho podľa aktuálneho rebríčka zaraďuje na druhú priečku v hodnotení medzi foto mobilmi.

Testovaný Mate 10 Pro získal 100 bodov pri fotografiách a 91 bodov pri videách. V prípade statických obrázkov má päť hviezdičiek za dobre zachytené detaily a nízku hladinu šumu, široký dynamický rozsah a chvályhodné detaily pri dvojnásobnom priblížení. Tím z DxO oceňuje aj režim Wide aperture Mate 10 Pro, ktorý považuje za lepší než portrétový režim iPhone 8 Plus.

Mate má nevymeniteľnú batériu a ponúka kapacitu 4000 mAh. Vzhľadom k rozmerom zariadenia (154×75×7,9 mm) a hmotnosti 178 gramov ide o fantastickú hodnotu. Výdrž na jedno nabitie je už za predchádzajúcich predpokladov výborná, čo potvrdzujú aj naše testy. Pri aktívnom používaní sme sa dostali na dva dni čo je pri takto výkonnom smartfóne s veľkou batériou veľmi dobrý výsledok. Oceňujeme prítomnosť rýchleho nabíjania ktoré zabezpečí, že počas 30 minút možno dobiť telefón o 58%.

Pochopiteľne veľa minie aj veľký displej, ktorý je priam predurčený na multimediálne účely. S prehrávaním multimédií sme nezaznamenali žiadne problémy, všetko bolo plynulé a okamžite prehrávané. Telefón hravo zvládne aj videá vo vysokej kvalite, problém mu nerobia ani náročné hry. Pokiaľ teda ide o výkon, ten je špičkový a ide o jeden z najvýkonnejších modelov na trhu. Systém aj spúšťanie jednotlivých aplikácií je okamžitý a bleskový, počas intenzívneho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy.

Na začiatku sme chválili dizajn, ktorý je luxusný. Okrem neho sa nám páči aj lesklé spracovanie zadnej strany. Nevýhodou tohto riešenia s lesklým povrchom je, že telefón zachytáva odtlačky prstov, šmuhy a nečistoty. Chválime čítačku odtlačkov prstov, ktorá funguje perfektne. Počas krátkodobého testu sa nám nestalo, že by čítačka nefungovala – skôr naopak, funguje veľmi spoľahlivo a Mate odomkne hneď a rýchlo bez čakania.

Huawei Mate 10 Pro ponúka výkonný procesor, výborný displej s extrémne úzkymi rámikmi, výborný fotoaparát, bohatú konektivitu a vysokú kapacitu batérie. Bonusom je (konečne) odolnosť voči vode a prachu podľa certifikácie IP67. Ide pritom o prvý smartfón z dielne čínskej spoločnosti, ktorá ho ponúka. Naopak chýba 3,5 mm jack, ktorý výrobca v telefóne neponúka (našťastie modely zo série P10, predstavené tento rok ako aj nižší model Mate 10, ho ponúkajú). Páči sa nám výborné konštrukčné spracovanie, výkonný hardvér, ale tiež plynulé prostredie systému. O úspechu v tomto prípade rozhoduje aj cena, ktorá sa však pohybuje netradične veľmi vysoko (vzhľadom k čínskemu výrobcovi) a je nastavená na 800 eur.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: HiSilicon Kirin 970
Procesor: osemjadrový (štyri jadrá 2,4 GHz + štyri jadrá na 1,8 GHz)
Grafika: Mali-G72 MP12
Pamäť: 6 GB RAM + 128 GB ROM (pre používateľa 107 GB)
Operačný systém: Android 8.0 Oreo + nadstavba Emotion UI 8.0
Displej: 6,0“, OLED, HDR, 2160×1080 px., 18:9, 402 ppi, Coring Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 20/12 MPx, f/1.6, Leica dvojitý fotoaparát (farebný + čierno-biely, duálny LED blesk, autofókus, nahrávanie 4K HD videí pri 30 fps; predný – 8 MPx, záznam HD videa, f/2.0, nahrávanie Full HD videí pri 30 fps
Rozmery: 154×75×7,9 mm
Hmotnosť: 178 gramov
Batéria: Li-Ion, 4000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 2× nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, akcelerometer, informačná dióda, snímač odtlačkov, infraport, zvýšená odolnosť voči vode (IP67)

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Excelentne spracovaná konštrukcia
+ Kvalitný OLED displej, bez rámikov
+ Výkonný procesor a 6GB RAM
+ Odolnosť IP67 voči vode a prachu
+ Dlhá výdrž na 4000 mAh batériu
+ Najnovší OS Android 8.0 Oreo
+ Výborný fotoaparát, konektivita
+ Rýchly snímač odtlačkov prstov
+ Možnosť využiť smartfón ako PC

Mínusy
– Absencia 3,5 mm jack konektora
– Lesklý povrch náchylný na otlačky
– Chýba slot pre pamäťové karty
– Vysoko nastavená cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei Mate 10 Pro Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Huawei

1 komentár