Domov Recenzie Recenzia: HTC U11

Recenzia: HTC U11

Zdielať

HTC opäť tento rok predstavuje svoje nové vlajkové lode. Zatiaľ čo v prvej polovici roka išlo o nami dlhodobo testovaný model HTC U Ultra, nedávno ho nahradil vylepšený HTC U11. Dizajnovo však ide o nový koncept, keďže kovové šasi nahradilo sklenené. Už na prvý pohľad vyzerá veľmi štýlovo.

Telefón je konštrukčne urobený výborne, za čo vďačí použitiu kvalitných materiálov – kov a ochranné sklo. Páči sa nám zadný povrch, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, navyše v nami testovanej bledomodrej farbe sa farby pekne odrážajú. Problémom je však klzká zadná strana, náchylná na odtlačky a nečistoty, takže pekne sa odrážajúce farby končia hneď po zašpinení povrchu. Hrany telefónu sú mierne zaoblené, vďaka čomu veľmi dobre padne do ruky. Poteší pribalený zadný priehľadný kryt, aj handrička na čistenie v balení.

Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá, umiestnené na pravej strane, ktoré sú ľahko dostupné a to aj pri väčšom telefóne. Ovládacie tlačidlá sú pod displejom a to v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking, pričom stredné tlačidlo slúži aj ako čítačka odtlačkov prstov. Na zadnej strane je fotoaparát a LED blesk, ktorý dopĺňa logo HTC. Na spodnej strane je umiestnený nový univerzálny obojstranný USB-C v strede a mriežka reproduktora. Sú tu dva mikrofóny – jeden na hornej strane, druhý na spodnej.

Audio konektor – 3,5 mm jack však používatelia budú hľadať márne. Výrobca ide s vlnou „mainstreamu“ a pokiaľ chce používateľ počúvať hudbu, musí to robiť bezdrôtovo alebo cez pribalenú redukciu. Počas dlhodobého testu sme mali k dispozícii aj redukciu a mali sme pocit, akoby sme sa vrátili o desať rokov späť. V tom čase bolo totiž bežné, že Sony Ericsson nepoužíval 3,5 mm jack a používatelia nosili so sebou redukcie.

Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na SIM a microSD karty, slúchadlá pripojiteľné cez USB-C a tiež technická dokumentácia. Kvalita dodávaných slúchadiel prekvapí, ponúkajú totiž oveľa lepší zvuk ako pri bežne dodávaných slúchadlách. Na hornej strane je k dispozícii šuplík na dve SIM karty a microSD kartu, infraport na ovládanie domácich spotrebičov chýba.

Displej možno podobne ako v starších modeloch HTC dvojitým poklepaním prebudiť z uzamknutého stavu, dvojitým rýchlym potiahnutím prsta smerom nadol spustíme foťák, prípadne potiahnutím doľava sa dostaneme rovno na domovskú obrazovku. Páči sa nám použitý typ displeja, ktorý prináša mnoho výhod a vlastností z AMOLED panelov.

Smartfón má Super LCD 5 panel, ktorý sa vyznačuje perfektnými farbami, ostrosťou a tiež aj vysokým maximálnym jasom. U11 ponúka 5,5“ displej s Quad HD rozlíšením (2560×1440 px) a hustotu 534 ppi. Model ponúka tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme taktiež verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré 178° pozorovacie uhly. Displej, jeho rozlíšenie aj farebnosť sú výborné, nemáme tu žiadne pripomienky. Prekrytý je ochranným krycím sklíčkom Corning Gorilla Glass 5.

Zaujímavosťou tohto modelu je však funkcia Edge Sense. Je to funkcia, ktorá reaguje na silné stlačenie okrajov. Možnosť nastaviť si silu stlačenia ako aj jednotlivých akcii možno priamo v nastaveniach systému. Funkcia tiež rozlišuje možnosť dvoch rôznych reakcii – krátke stlačenie a dlhšie podržanie.

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 835, ktorý je taktovaný na 2,45 GHz (štyri jadrá) + 1,9 GHz (ďalšie štyri jadrá). Výkonovo sa stále môže porovnávať s najlepšími procesormi, pričom rovnaký model používa veľa minuloročných vlajkových lodí. Operačná pamäť má kapacitu 4GB, vnútorná pamäť má 64GB s podporou pamäťových kariet microSD až do kapacity 256GB. O grafickú časť sa stará Adreno 540. Počas testovania sme nezaregistrovali zaváhania ani oneskorené reakcie, telefón je bleskurýchly a pracuje sa s ním veľmi dobre.

Operačný systém Android 7.1.1 Nougat je doplnený o nadstavbu HTC Sense, ktorá je v mnohom odľahčená. Rýchlosť a plynulosť systému dosiahol výrobca nielen kvalitným displejom s dobrou hmatovou odozvou, ale tiež aj tým, že duplicitné aplikácie od výrobcu a Google boli „upratané“. Znamená to, že časť aplikácii od HTC, ktoré ponúka aj Google v základe v telefóne nenájdeme. Nadstavba má dosť ďaleko od čistého Androidu a je typická svojim dizajnom už niekoľko rokov. Taktiež widget na ploche – preklápajúce hodiny, ktoré HTC používa od začiatkov Androidu, považujeme stále za rovnako štýlové 🙂

Aj vďaka minimalistickej nadstavbe výrobcu je priam radosť s telefónom pracovať. S každodenným používaním smartfónu sme nemali žiadny problém. Systém funguje plynulo. Nachádza sa tu opäť funkcia HTC BlinkFeed – plocha naľavo od domovskej obrazovky, ktorá po nastavení zobrazuje novinky zo sociálnych sietí či RSS stránok. Ponúka možnosť prispôsobiť si dizajn pomocou tém, pričom upraviť sa dá takmer všetko. V prípade, ak ju používateľ nechce používať, dá sa vypnúť v nastaveniach.

Hry, či už jednoduchšie ako Rontivity či Vector, stredne náročné ako Asphalt 8 alebo náročnejšie tituly – Dead Trigger 2, bežali plynulo, pričom pri väčšine sme hrali na najvyšších grafických nastaveniach. Maximálna hlasitosť je výborná, avšak dvojica reproduktorov aká bola pri sérii One absentuje a nahrádza ich kombinácia jedného výškového a druhého basového reproduktora.

Smartfón má nevymeniteľnú batériu a  ponúka kapacitu 3000 mAh. Konštatujeme, že výrobca nastavil kapacitu akumulátora dostatočne a to najmä vďaka technológii HTC Boost+, ktorá je dostupná len na zariadeniach HTC a ovplyvňuje výdrž batérie aj výkon pri hraní hier. Umožňuje totiž nielen kontrolovať spotrebu energie na pozadí, ale aj pri aktívnom využívaní aplikácií. Pri otvorenej aplikácii dovolí sporiť energiu znížením  rozlíšenia z Quad HD (2560×1440 px.) na Full HD (1920×1080 px.). Vizuálny rozdiel si používateľ pri väčšine aplikácií nevšimne, ale zníženie spotreby a nárast výkonu môže privítať.

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v4.2 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť v LTE sieti najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Sú tu aj navigačné technológie a prekvapivo je ich kvantum. To, že je v telefóne americký navigačný systém GPS je bežné, nechýba ruský GLONASS, ktorý dopĺňa menej známy čínsky Beidou. Veľký displej je tak vhodný nielen pre multimediálne účely, ale aj pre použitie s navigáciou. A keď sú k dispozícii tri navigačné systémy, tak azda neexistuje, aby sa používateľ niekde stratil a mal problém so zameraním.

Kvalita fotografii je na veľmi dobrej úrovni a ide o najlepší fotoaparát, aký v svojom portfóliu HTC vyrobil. UltraPixel  snímač ponúka rozlíšenie 12 MPx, doplnený o dvojitý LED blesk. Pokiaľ ide o kvalitu snímok, predbieha dokonca aj Samsung Galaxy S7/S7 Edge. Zariadenie má podporu aj pre nahrávanie 4K videa pri 30 fps, čo je vo vlajkových lodiach samozrejmosťou. Oceňujeme aj rýchlosť zhotovenia fotografie, vďaka čomu možno stihnúť každodenné momentky. Ak si používateľ nastaví rýchle spustenie cez Edge Sense, fotoaparát možno spustiť rýchlo aj pri zamknutej obrazovke.

Pokiaľ ide o hodnotenie kvality fotoaparátov, azda každý fanúšik technológií pozná hodnotenie DxO Mark, ktoré určuje najlepšie smartfóny, určené na fotenie. Čím vyššie hodnotenie smartfón získa, tým lepšie fotografie a videá zhotoví. HTC U11 má aktuálne 90 bodov čo ho zaraďuje na 7. miesto v poradí. Rebríčku dominuje s 98 bodmi Google Pixel 2, nasledovaný s 97 bodmi Huawei Mate 10 Pro a Apple iPhone X, 94 bodmi Samsung Galaxy Note 8 a tiež Apple iPhone 8 Plus a 92 bodmi iPhone 8. Pokiaľ teda vychádzame aj z hodnotení DxO Mark, nami testovaný HTC U11 je na tom veľmi dobre.

Na začiatku sme chválili dizajn, ktorý je luxusný. Okrem neho sa nám páči aj lesklé spracovanie zadnej strany, ktoré prináša zaujímavé odrazy svetla. Nevýhodou tohto riešenia s lesklým povrchom znamená, že telefón zachytáva odtlačky prstov, šmuhy a nečistoty. Chválime čítačku odtlačkov prstov, ktorá funguje perfektne a je umiestnená na ideálnom mieste –  v domácom tlačidle pod displejom. Počas dlhodobého testu sa nám nestalo, že by čítačka nefungovala –funguje veľmi spoľahlivo a U11 odomkne hneď a rýchlo bez čakania.

HTC U11 ponúka výkonný procesor, výborný displej, výborný fotoaparát a bohatú konektivitu. Malú kapacitu integrovanej batérie nahrádza technológiou Boost+. Poteší aj zvýšená odolnosť voči vode, ktorú ponúka veľa konkurenčných modelov a taiwanský výrobca ju v tomto modeli implementoval prvýkrát. Chýba nám však 3,5 mm jack, ktorý HTC v tohtoročných telefónoch neponúka. Nepoteší ani cena, ktorá sa pohybuje okolo 600 eur. Páči sa nám výborné konštrukčné spracovanie, výkonný hardvér, ale tiež plynulé prostredie systému.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 835
Procesor: osemjadrový (4× 2,45 GHz + 4× 1,9 GHz)
Grafika: Adreno 540
Pamäť: 4 GB RAM + 64 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 7.1.1 Nougat + nadstavba HTC Sense
Displej: 5,5″, Super LCD 5, 2560×1440 px, Gorilla Glass 5, 534 ppi
Fotoaparát: zadný – 12 MPx (UltraPixel 3), f/1.7, 1.4 μm pixel, dual LED blesk, 4K video (30 fps), AF (PDAF), zafírové sklíčko; predný – 16 MPx, Full HD video
Rozmery: 154×76×9 mm
Hmotnosť: 170 gramov
Batéria: Li-Ion, 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), USB OTG, WiFi Direct, DLNA
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, čítačka odtlačkov prstov, informačná dióda, HTC BoomSound Hi-Fi edition, stereo repro, zvýšená odolnosť voči vode (IP67)

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Excelentne spracovaná konštrukcia
+ Osemjadrový procesor a 4GB RAM
+ Kvalitný Quad HD Super LCD5 displej
+ Odladená nadstavba HTC Sense
+ Výborný fotoaparát, konektivita
+ Zvýšená odolnosť voči vode
+ Rýchla a spoľahlivá čítačka odtlačov

Mínusy
– Absencia 3,5 mm jack konektora
– Lesklý povrch náchylný na otlačky
– Malá kapacita integrovanej batérie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HTC U11 4GB/64GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu HTC U11 4GB/64GB Single SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: HTC