Domov Recenzie Recenzia: Apple iPhone 8, 8 Plus a X

Recenzia: Apple iPhone 8, 8 Plus a X

Zdielať

Kalifornská spoločnosť Apple predstavila minulý rok nové smartfóny. Okrem tradičných dvoch modelov však uviedla aj tretí – iPhone X. Testovali sme všetky tri postupne a medzi sebou sme ich porovnávali – iPhone 8, 8 Plus a revolučný bezrámčekový iPhone X.

Na fotografii Apple iPhone X

Prvé dva – iPhone 8 a 8 Plus sú si veľmi podobné a nadväzujú na predchádzajúce modely iPhone 7 a 7 Plus. Oba telefóny sú už typicky vo veľkosti 4,7“ pre iPhone 8 a 5,5“ pre iPhone 8 Plus. Dostupné sú v troch farebných verziách – v zlatej, vesmírne sivej a striebornej, kapacita vnútornej pamäte je buď 64GB alebo 256GB. Výročné X-ko je vyhotovením odlišné a ponúka 5,8“ displej s minimálnymi rámčekmi. Tento model je dostupný v dvoch farbách – vesmírne sivej a striebornej, pričom ponúkne takisto kapacitu 64GB alebo 256GB.

Pre úplnosť dodávame, že sme mali všetky tri telefóny zapožičané ešte koncom roka 2017 od Telekomu – demo kus iPhone 8, predajný iPhone 8 Plus a demoverziu iPhone X. V priebehu februára sme na test získali ako prví na Slovensku iPhone X od spoločnosti Alza. A to hneď v najvyššej verzii – s 256GB kapacitou. Nevýhoda predtým testovaných demo kusov je fakt, že nebolo možné naplno otestovať funkcie a inštalovať aplikácie – preto v tejto recenzii chýbajú benchmark testy z iPhone 8.

Tip: Keď dostanete nový iPhone, jedna z dôležitých vecí, ktorú chcete urobiť je kopírovanie dát zo starého iPhone na nový. Okrem aplikácie iTunes odporúčame použiť spoľahlivú alternatívu IOTransfer pre jednoduchšie a rýchlejšie prenesenie dát.

Na fotografii Apple iPhone 8 Plus

Balenie telefónov je rovnaké. Je tu prepojovací kábel, malá nabíjačka (ktorá však má výstupný prúd iba 1A), špuntové slúchadlá a redukcia z Lightning konektora na 3,5 mm audio jack konektor. Ako je totiž známe, aj tohtoročné modely nemajú audio jack a tak sa používateľ môže spoliehať buď na bezdrôtové (Bluetooth) slúchadlá, alebo použiť dodávanú redukciu. Aj kvôli tomu nemožno naraz počúvať hudbu a nabíjať smartfón.

Testované modely sú spracované výborne. Môžu za to kvalitné materiály – kov a ochranné sklo – pričom už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiové zariadenia. Za nevýhodu považujeme povrch náchylný na odtlačky prstov. Ako je pri Apple zvykom, na ľavej strane je prepínač na tichý/normálny režim dve tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Na pravej strane je vypínač a šuplík na nanoSIM kartu. Na spodnej strane je konektor Lightning a mriežky reproduktora. Zvuk však vychádza iba z pravej mriežky, ľavá tu je skôr pre dizajn.

Na fotografii Apple iPhone 8

Zadné strany smartfónov sa líšia podľa modelu. Zatiaľ čo najmenší iPhone 8 má jeden snímač fotoaparátu, mikrofón a LED blesk, väčší iPhone 8 Plus má dva snímače vedľa seba horizontálne doplnené o mikrofón a LED blesk. Najväčšie X-ko má takisto dva snímače, sú otočené vertikálne, pričom medzi nimi je mikrofón a LED blesk. Všetky iPhony na zadnej strane zdobí logo spoločnosti, nápis iPhone a tiež text „Designed by Apple in California, Assembled in China“.

Predná strana v prípade osmičiek ponúkne klasiku – domáce tlačidlo pod displejom, telefónny reproduktor, senzory a fotoaparát nad displejom. Okraje okolo displeja majú široký rám a podobne ako sedmičky plytvajú miestom. Iná situácia je pri X-ku, ktoré využíva priestor na prednej strane maximálne ako sa dá. Okraje okolo displeja sú tu minimálne, zmizla aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá je v prípade osmičiek v domácom tlačidle. Ani to tu totiž nie je. Horná časť displeja je vykrojená, keďže tu našli miesto telefónny reproduktor, predný fotoaparát a senzory. A samozrejme novinka – Face ID.

Na fotografii Apple iPhone 8

Veľa používateľov môže mať otázky, ako sa ovláda iPhone X bez domáceho tlačidla? Novinkou sú gestá, ktoré nahrádzajú absenciu domovského tlačidla. Stačí potiahnuť prstom z dolnej časti displeja nahor pre návrat na domácu obrazovku, alebo posunúť ho zospodu do ľavej (alebo pravej strany) strany a vyvolať tak multitasking. Pokiaľ ide o Face ID, veľmi milo nás prekvapil. Odomknutie podľa tváre sme testovali už pri Note 8, alebo tiež zariadeniach Xiaomi, avšak všetky majú problémy v tme. Pri doteraz testovaných zariadeniach bolo nutné použiť odomknutie cez odtlačok alebo PIN.

Funkcia rozpoznania tváre pomocou Face ID je však na úplne inej úrovni. Problém mu nerobí ani absolútna tma, grimasy, alebo tvár zababušená v šále a s kapucňou. Najmä teraz, v mínusových teplotách, to príde vhod. Rozoznanie tváre je okamžité, pre odomknutie je však nutné prejsť prstom po displeji. Rozhodne by sme ocenili, ak by sa po rozoznaní tváre telefón rovno odomkol. Aj keď ktovie, možno je to dôvod vyššej bezpečnosti.

Na fotografii Apple iPhone 8 Plus

Osmička, ktorá ponúka 4,7“ IPS displej sa drží rozlíšenia displeja z predchádzajúceho modelu – 1334×750 px. Ide o pomer strán 16:9 a hustotu 326 ppi (počet pixelov na palec). Plusko má 5,5“ a ostáva tiež verné svojmu rozlíšeniu z minulého modelu – 1920×1080 px s pomerom strán 16:9 a 401 ppi. Rovnako ako osmička, aj plusko používa IPS displej. X-ko však príjemne prekvapuje, ponúka Super AMOLED displej, ktorý poznáme zo smartfónov spoločnosti Samsung. 5,8“ displej s pomerom strán 19,5:9 má rozlíšenie 2436×1125 px (458 ppi).

Super AMOLED displej na X-ku prináša fantastické farby a v podaní farieb je na tom podobne ako panel na Note 8. Ponúka takisto aj HDR technológiu, čo ocenia najmä multimediálni nadšenci. Tú má však iba X-ko, osmičky ňou nedisponujú. Výborné podanie farieb majú aj IPS panely, avšak Super AMOLED je predsa len niekde inde. Počas testu nás potešila aj úroveň maximálneho jasu, ktorý je na vysokej úrovni. Používatelia teda nebudú mať problém ani s čítaním na priamom slnku.

Na fotografii Apple iPhone X

Hardvérová výbava testovaných modelov je rovnaká. Používajú šesťjadrový procesor Apple A11 Bionic, taktovaný na 2,39 GHz. Menší iPhone 8 má 2GB RAM, iPhone 8 Plus a X-ko majú po 3GB. Rýchlosť smartfónov, či už ide o osmičky, alebo X-ko je výborná a počas dlhodobého používania sme sa nestretli so zaváhaním, či pomalými reakciami. Všetko „fičí“ bleskurýchlo. Pri „jablčných“ zariadeniach pritom ani nie je podstatný hardvér, keďže iOS je výborne optimalizovaný operačný systém. V čase testovania sme používali vždy najnovší dostupný systém, pri teste X-ka to bola verzia 11.2.6.

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 600 Mbps. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti Telekom najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Sú tu aj navigačné technológie – americký navigačný systém GPS, ruský GLONASS, doplnený je už aj najnovší navigačný systém EÚ Galileo. Zaujímavosťou je prítomnosť QZSS – ide o regionálny navigačný systém pre Japonsko. Čínsky systém Beidou (BDS) sa tu nespomína.

Na fotografii Apple iPhone 8 Plus

Kapacita batérie je ďalší parameter, kde sa testované smartfóny odlišujú. iPhone 8 má 1821 mAh, čo je v dnešnej dobe veľmi málo. Plusko má 2691 mAh a X-ko potom 2716 mAh. Najmenší model má jednodňovú výdrž a častokrát sme s ňou dosiahli aj menej. Veľmi nízka kapacita si skrátka pýta svoju daň. Väčšie modely sa už takmer približujú kapacitám Android smartfónov, pri striedmejšom používaní sa dá dosiahnuť aj 1,5 dňová výdrž. Všetko záleží od využitia smartfónu a tiež jasu displeja. Aktuálne modely podporujú taktiež aj bezdrôtové nabíjanie. Konečne 🙂

Premiéru duálnych fotoaparátov v prípade Apple smartfónov priniesol predchádzajúci model – iPhone 7 Plus. Menší iPhone 8 ponúka jeden 12 MPx snímač s f/1.8, zatiaľ čo Plusko a X-ko ponúknu dvojicu 12 MPx snímačov (prvý má f/1.8 a druhý f/2.4). Pri väčších modeloch je k dispozícii dvojnásobný zoom bez straty kvality. Fotoaparát, tak ako je zvykom u Apple, patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť. Dovolíme si tiež tvrdiť, že v mnohých prípadoch môže telefón používateľom nahradiť klasický fotoaparát – teda kompakt určite, zrkadlovky majú však stále navrch.

Na fotografii Apple iPhone 8

Zariadenie má podporu aj pre nahrávanie 4K videa pri 24/30/60 fps. Mnohých možno prekvapí, že 4K možno nahrávať aj pri 60 fps, čo neponúka veľa modelov. K dispozícii je LED blesk a automatické zaostrovanie, ktoré dotvárajú vynikajúce fotky. Oceňujeme aj rýchlosť zhotovenia fotografie, vďaka čomu možno stihnúť každodenné momentky. Poteší aj funkcia Live Photo, zaznamenávajúca sériu fotografií, z nich vznikne päť sekundové video, ktoré možno upravovať postprodukčne.

Pokiaľ ide o hodnotenie kvality fotoaparátov, azda každý fanúšik technológií pozná hodnotenie DxO Mark, ktoré určuje najlepšie smartfóny, určené na fotenie. Čím vyššie hodnotenie smartfón získa, tým lepšie fotografie a videá zhotoví. Aktuálne sú najlepšie hodnotené telefóny nasledovné: 99 bodov pre Samsung Galaxy S9 Plus, 98 bodov pre Google Pixel 2, 97 bodov pre Apple iPhone X a Huawei Mate 10 Pro, 94 bodov pre Apple iPhone 8 Plus a tiež Samsung Galaxy Note 8 a 92 bodov pre iPhone 8. Pokiaľ teda vychádzame aj z hodnotení DxO Mark, nami testované modely patria medzi špičku.

Na fotografii Apple iPhone X

Testovaná trojica telefónov má rozhodne čo ponúknuť. V prvom rade je to prémiová cena. Ceny pre európsky trh sú žiaľ opäť vyššie ako tie americké: iPhone 8 – od 799 eur (64GB verzia) a iPhone 8 Plus – od 909 eur (64GB verzia). V prípade X-ka je cena pre európsky trh nad tisíc eur –  základná 64GB verzia stojí 1149 eur, najvyššia výbava v 256GB verzii priam šokuje – 1399 eur! Je paradox, že hoci sú na trhu aj čínske smartfóny a je ich čoraz viac, predbiehajú sa v čo najnižšej cene, tak americký výrobca Apple, podobne ako kórejský Samsung ceny neustále zvyšujú.

Napriek tomu, že osmičkové modely ponúkajú len malé medzigeneračné rozdiely, nás najviac zaujal iPhone X. Bezrámčekový dizajn je fantastický, nové gestá a aj Face ID sú rozhodne zaujímavé funkcie, prečo si kúpiť X-ko. Rozmerovo ide pritom stále o prijateľný formát, nový pomer strán a technológia displeja nás zaujala. Apple teda podľa nás po dlhej dobe vyrobil revolučný smartfón – iPhone X. Odnáša si od nás aj ocenenie TOP produkt.

Vďaka inováciám udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Apple iPhone X ocenenie TOP produkt

Parametre a špecifikácie – porovnanie smartfónov:

 

 

Parameter iPhone 8 iPhone 8 Plus iPhone X
Chipset Apple A11 Bionic
Procesor šesťjadrový, 64-bitový, 2,39 GHz
Grafika Apple GPU
Pamäť 2GB RAM + 64GB alebo 256GB ROM 3GB RAM + 64GB alebo 256GB ROM
Operačný systém iOS 11.2.6
Displej 4,7“ 1334×750px 5,5“ 1920×1080px 5,8“ 2436×1125px
Zadný fotoaparát 12 MPx, f/1.8, blesk duálny 12 MPx, f/1.8 & f/2.8, LED blesk
Predný foťák 7 MPx, f/2.4, záznam Full HD videa pri 30 fps
Rozmery 138×67×7,3 mm 158×78×7,5 mm 144×71×7,7 mm
Hmotnosť 148 gramov 202 gramov 174 gramov
Batéria 1821 mAh 2691 mAh 2716 mAh
Frekvencie GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos Bluetooth 5.0, Wi-Fi ac, NFC (iba Apple Pay), Apple Lightning
Formát SIM 1× nanoSIM (single SIM)
Ostatné GPS, GLONASS, Galileo, zvýšená odolnosť vIP67, bezdrôtové nabíjanie, stereo repro, redukcia na 3,5 mm jack v balení

 

Apple iPhone 8

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi dobrý hardvérový výkon a rýchlosť
+ Podpora pre bezdrôtové nabíjanie Qi
+ Veľmi dobrý IPS displej, 4K video pri 60 fps
+ Zvýšená odolnosť, špičkový fotoaparát
+ Kompaktný fotomobil, reprodukcia zvuku

Mínusy
– Málo zmien oproti iPhone 7
– Vysoko nastavená cena zariadenia
– 2GB RAM, nízka výdrž na batériu
– Absencia jacku, iba 1A nabíjačka
– Široké rámy okolo HD displeja
– Zadná strana zachytáva nečistoty

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Apple iPhone 8 64GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Apple iPhone 8 256GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

( nie sú k dispozícii – demo kus na recenziu )

Apple iPhone 8 Plus

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Výborný hardvérový výkon a rýchlosť
+ Podpora pre bezdrôtové nabíjanie Qi
+ Veľmi dobrý IPS displej, dlhá výdrž
+ Zvýšená odolnosť, špičkový fotoaparát
+ Kvalitné stereo reproduktory

Mínusy
– Málo zmien oproti iPhone 7 Plus
– Vysoko nastavená cena zariadenia
– Absencia jacku, iba 1A nabíjačka
– Široké rámy okolo, vysoká hmotnosť
– Zadná strana zachytáva nečistoty

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Apple iPhone 8 Plus 64GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Apple iPhone 8 Plus 256GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Apple iPhone X

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Špičkové a prvotriedne spracovanie
+ Výborný hardvérový výkon a rýchlosť
+ Displej s bezrámčekovým dizajnom
+ Návykové gestá, špičkový fotoaparát
+ Podpora pre bezdrôtové nabíjanie Qi
+ Vynikajúci Super AMOLED displej
+ Zvýšená odolnosť voči vode IP67
+ Kvalitné stereo reproduktory
+ Dlhá výdrž, špičkové Face ID

Mínusy
– Extrémne vysoko nastavená cena
– Absencia jacku, iba 1A nabíjačka
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Apple iPhone X 64GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Apple iPhone X 256GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Telekom, Alza

2 komentárov

  1. Kiež by sa dalo spojiť to najlepšie z iPhonu s tým najlepším z Androidu a vznikol by fakt skvelý telefón. Na iPhone mi vadí, že na ňom neexistuje klasické „back“ tlačidlo veľa hlavného tlačidla. Prečo ho tam sakra nedajú? Veď to miesto je absolútne nevyužité a hodne by to spríjemnilo ovládanie.

    • Dobrý deň,
      ak mám povedať za seba, roky som zvyknutý na Android a tiež by som privítal tlačidlá späť a multitasking. Treba však vziať do úvahy, že iOS je iný operačný systém a teda aj ovládanie môže mať odlišné. Mne sa na iPhone X veľmi páčili gestá, prídu mi návykové, hoci prvé týždne si na to človek musí trochu viac zvykať.
      Je sto ľudí a sto chutí, každý si vyberá platformu, ktorá mu vyhovuje. Niekto zvolí Android, niekto iOS. A zopár expertov (ale to len mizivé percento) Windows Phone / Windows Mobile 😀