Domov Novinky Prehliadač Seznam.cz expanduje do ďalších krajín, čo prináša?

Prehliadač Seznam.cz expanduje do ďalších krajín, čo prináša?

Zdielať

Cez prehliadač Seznam.cz sa tento rok v máji každý deň vydalo surfovať po internete takmer pol milióna ľudí, čo je až o tretinu viac ako pred rokom. Prehliadač sa tak teší z obrovského záujmu a naplnenia svojho cieľa – dať ľuďom pre surfovanie na webe prostredie, ktoré dôverne poznajú a postupne ukrajovať z podielu na trhu, ktorý donedávna patril iba globálnej konkurencii.

Od dnešného dňa je prehliadač Seznam.cz dostupný na stiahnutie aj zo Slovenska. Dnes predstavená verzia ponúka okrem nových krajín aj dvojnásobnú rýchlosť a rad funkcií v desktopovom, ale najmä v mobilnom a tabletovom variante. Tento rok v máji vyhľadávalo prostredníctvom Seznam.cz takmer pol milióna ľudí každý deň. Prehliadač od Seznam.cz denne používa 400000 unikátnych používateľov v mobilných zariadeniach a 70000 na desktope. To je oproti minulému roku nárast o 32, respektíve 51%. Za celý mesiac máj využil prehliadač necelý milión ľudí: konkrétne 832000 v mobilnom telefóne a 250000 z desktopu. V máji bol prehliadač nainštalovaný na približne 100 000 zariadeniach. Seznam.cz verí, že sa podobnej obľube dočká aj na susednom Slovensku a v ďalších krajinách.

Obidve aktualizované verzie prehliadača, ktoré sú rovnako ako tie predchádzajúce založené na open-source projekte Chromium, tím Seznam.cz od základu prepísal a optimalizoval. Práve preto je až dvakrát rýchlejší než predtým. Domovská stránka je po novom čiastočne natívna (tzn. je čiastočne súčasťou aplikácie), preto si ju ľudia zobrazia a vrátia sa na ňu omnoho rýchlejšie než v iných prehliadačoch. Prehliadač postupne za posledné obdobie získal rad nových funkcií, ktoré sú v novej verzii plne k dispozícii na desktope a v mobile. Centrom všetkého je červené esko, ktoré symbolizuje návrat na domovskú stránku Seznam.cz. Pes Krasty je pomocníkom, ktorý symbolizuje jednoduchosť, s akou sa v danú chvíľu v prehliadači zobrazia sprievodné a užitočné informácie a to skôr, než ich začne používateľ sám aktívne hľadať.

Jeho vykúkajúca hlava znamená, že prináša nejaké upozornenie alebo ponuku. Pokiaľ je používateľ na cudzojazyčnom webe, automaticky to pozná a dá mu možnosť stránku preložiť. To isté po novom spraví s emailom v cudzom jazyku. Konkrétne vie prekladať z angličtiny a nemčiny, v príprave je ruština a ďalšie jazyky budú nasledovať. Krasty tiež dohľadá relevantné články k tomu, čo si ľudia na internete čítajú a ponúka napríklad aktuálne články k najrôznejším heslám na Wikipedii. Automaticky tiež nájde otváracie hodiny, adresy a ďalšie praktické informácie na stránkach úradov či reštaurácií. K umelcom, politikom, hudobným skupinám a divadlám vie priradiť ich aktuálny program, či všetko, čo sa o nich v poslednom čase písalo.

K novým funkciám prehliadača patrí aj upozornenie v prípade mimoriadnych udalostí. Pokiaľ sa doma či vo svete stane niečo závažného, prehliadač formou notifikácie upozorní a ponúkne odkaz na spravodajské weby Seznam Zprávy alebo Novinky.cz. Nová verzia, ktorá obsahuje všetky spomínané novinky, je k dispozícii pre macOS, Windows, Android a iOS. Verzia pre Windows 10 Mobile je v režime údržby, je tak stále dostupná, avšak Seznam neplánuje do nej prinášať nové funkcie okrem nevyhnutných opráv.