Domov Novinky Orange skončil s 3G, najnovšia 5G pre 80% populácie

Orange skončil s 3G, najnovšia 5G pre 80% populácie

Zdielať

Orange definitívne ukončil prevádzku 3G siete a investuje do modernejších sietí.

Uvádza, že vysokorýchlostnú 5G sieť sprístupní pre 80% populácie Slovenska. To sú viac než smelé plány a rozhodne dobrá správa pre zákazníkov operátora. Poskytovateľ po 18 rokoch od spustenia minulý mesiac oficiálne ukončil prevádzku svojej 3G siete. Tento strategický krok je súčasťou širšieho plánu spoločnosti na zefektívnenie využívania spektra frekvencií a zameranie sa na rozvoj pokročilých 4G a 5G technológií.

Obe modernejšie siete zákazníkom prinášajú viac možností. Dôležitou súčasťou plánu je aj zvýšenie pokrytia vysokorýchlostnej 5G siete až pre 80% populácie SR do konca roka 2024. Spustenie 3G siete v roku 2006 bolo prelomové aj vďaka službám, ktoré priniesla. Umožnila napríklad prvýkrát v histórii video telefonovanie, či využívanie internetu v mobilných telefónoch. Vďaka vyše 2000 BTS staniciam pokrývala 3G sieť Orangeu 96% populácie Slovenska. Koncom februára 2024 ale firma 3G sieť definitívne vypla.

Uvoľnené frekvenčné pásma 3G siete využije pre vysokorýchlostné 4G a 5G siete. Operátor bude pokračovať v rozširovaní 5G pokrytia v ďalších lokalitách a v roku 2024 ho plánuje zabezpečiť zo súčasných 65,6% až pre 80% populácie Slovenska. 5G sieť tak sprístupní vo všetkých slovenských mestách a obciach nad 4000 obyvateľov i v ďalších vybraných lokalitách. Okrem samotného rozširovania 5G pokrytia plánuje pokračovať aj v posilňovaní 5G kapacity v najväčších mestách.

Popri rozširovaní 5G siete nezabúda poskytovateľ ani na 4G sieť a naďalej do nej investuje, hlavne v oblasti, kde obyvatelia nemajú prístup k optickému internetu a registruje tu väčší dopyt po službe 4GNet. Vďaka zvyšovaniu kapacity dosiahol rýchlosť 200 Mbps pre takmer 80% populácie a rozšíril toto pokrytie do ďalších 33 obcí. Nové generácie sietí sú schopné dosahovať prenosové rýchlosti, ktoré boli predtým nepredstaviteľné. Napríklad, kým stiahnutie 1GB dát mohlo v 3G sieti trvať desiatky minút, v 4G/5G sieťach to dokážeme stiahnuť do minúty.