Domov Novinky Musk sprístupnil svoj AI projekt Grok s veľkým potenciálom

Musk sprístupnil svoj AI projekt Grok s veľkým potenciálom

Zdielať

Vizionár nedávno splnil svoj sľub a zverejnil zdrojový kód pre Grok s 314 miliardami parametrov.

Elon Musk, považovaný za jedného z najvýznamnejších podnikateľov súčasnosti, neustále rozširuje svoje pôsobenie naprieč rôznymi odvetviami. Nezaháľa ani v prípade svojej firmy xAI, pod ktorú spadá projekt umelej inteligencie Grok. Musk verí, že tento model môže v niektorých aspektoch predčiť populárny ChatGPT od OpenAI. Okrem toho otvorene kritizuje tie spoločnosti, ktoré sa rozhodli nezdieľať svoje zdrojové kódy. Vývoj podľa vyjadrení trval približne štyri mesiace a je určený na použitie v oblastiach tvorby kódov, kreatívne písanie či generovanie odpovedí.

Kľúčom k úspechu modelu AI je jeho schopnosť rýchlo a presne reagovať na rôzne požiadavky používateľov. Aby bolo možné dosiahnuť takúto flexibilitu, je potrebné modely neustále zdokonaľovať. Na rozdiel od mnohých firiem, ktoré pracujú na svojich modeloch samostatne, xAI pod vedením Muska sa rozhodla ísť cestou spolupráce. Ešte 11. marca Musk oznámil, že xAI zverejní zdrojový kód Groku. Umožní tým prístup nezávislým vývojárom, ktorí môžu svojimi znalosťami prispieť k ďalšiemu vylepšeniu modelu a zvýšiť tak jeho konkurenčnú výhodu.

Musk vo svojej transparentnosti pokračuje a kritizuje firmy, ktoré nezdieľajú zdrojové kódy svojich AI modelov, vrátane OpenAI, ktorú pomohol založiť. Teraz ju obviňuje z porušenia zakladateľskej dohody týkajúcej sa open-source modelu. Niektorí vývojári síce zverejňujú zdrojové kódy svojich modelov, aby získali rýchlu a presnú spätnú väzbu pre ďalšie zlepšovanie, no väčšina populárnych modelov zostáva buď úplne uzavretá, alebo je k dispozícii len v obmedzenom rozsahu.

Firma na svojom blogu objasňuje, že vydanie obsahuje základnú štruktúru a sieťovú architektúru Groku-1, model Mixture-of-Experts s 314 miliardami parametrov. Zdrojový kód vychádza z verzie, ktorá bola dokončená už v októbri predchádzajúceho roku, a nezahŕňa žiadne špecifické úpravy pre konkrétne aplikácie. Grok publikovaný pod licenciou Apache 2.0, umožňujúcou jeho komerčné využitie. Nie sú však súčasťou ani údaje použité pre jeho trénovanie, ani možnosť získavania dát v reálnom čase z externých zdrojov.

1 , 2 , 3 , 4