Domov Novinky Ohrozí zemetrasenie na Taiwane dodávky čipov?

Ohrozí zemetrasenie na Taiwane dodávky čipov?

Zdielať

Nedávne udalosti dramaticky poukázali na krehkosť technologických dodávateľských reťazcov.

Keď Taiwan postihlo ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7,4 (minulú v stredu ráno o 7:58 miestneho času, 0:58 stredoeurópskeho času), zrejme to malo okamžitý dopad na technologický priemysel, ktorý je pre globálnu ekonomiku kľúčový. Zemetrasenie si vyžiadalo životy deviatich ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia. Okrem toho, že zasiahlo obyvateľstvo, zemetrasenie ohrozilo aj kritické časti dodávateľského reťazca pre polovodiče, pričom Taiwan je v tomto odvetví globálnym lídrom.

V hĺbke takmer 34 kilometrov a iba niekoľko kilometrov od mesta Hualien epicentrum zemetrasenia spôsobilo vážne obavy o stabilitu výrobných operácií. Prvotné správy naznačili, že zemetrasenie spustilo automatické bezpečnostné opatrenia v technologických závodoch, vrátane tých, ktoré patria spoločnostiam ako TSMC a UMC. Tie sú základnými stavebnými kameňmi pre produkty od gigantov ako Apple a NVIDIA, a preto akékoľvek výpadky vo výrobe majú potenciál pre rýchly dopad na celosvetové dodávky elektroniky.

V Hsinchu a Tainane, kľúčových mestách pre výrobu čipov, automatické bezpečnostné systémy zareagovali príkladne, čím ochránili zamestnancov i zariadenia. Napriek tomu, že niektoré wafery boli ovplyvnené, UMC hlásila, že väčšina operácií bola obnovená bez významnejších prerušení. Analytici predpokladajú, že hoci táto udalosť môže mať krátkodobé dôsledky, nepovedie k rozsiahlym dlhodobým problémom v dodávateľskom reťazci, aké sme videli pri iných prírodných katastrofách, ako boli napríklad záplavy v Thajsku.

Taiwan má robustnejšiu infraštruktúru a rýchlejšie reakčné mechanizmy, ktoré by mali pomôcť minimalizovať dopad na celosvetovú produkciu a distribúciu technologických zariadení. V tejto chvíli je prioritou zabezpečenie bezpečnosti všetkých zamestnancov a zhodnotenie škôd, aby sa mohlo čo najrýchlejšie obnoviť plné výrobné kapacity. Tento incident nám pripomína, ako sú globálne ekonomiky závislé od stabilného a bezpečného fungovania technologického priemyslu a aký význam má pružná a odolná infraštruktúra.

Zdroj