Domov Novinky iPhony získajú nové AI funkcie. Od Googlu

iPhony získajú nové AI funkcie. Od Googlu

Zdielať

Funkcie založené na AI z Google Fotiek získajú aj majitelia iPhonov.

Aj keď sa už dlhšie šíria zvesti že s iOS 18, ktorý bude prvýkrát oficiálne predstavený 10. júna na WWDC 2024, prídu do operačného systému rôzne funkcie založené na umelej inteligencii, konkurencia nespí a ponúka pre svoje zariadenia a systémy rozličné pokročilé nástroje už teraz. Výnimkou nie je ani Google, ktorý už teraz na svojich smartfónoch zo série Pixel ponúka rozličné užitočné funkcie na úpravy fotografií. V oznámení z minulej stredy sa spoločnosť vyjadrila, že tieto funkcie rozšíri na prakticky všetky zariadenia, ktoré majú dostatočnú hardvérovú vybavenosť.

Okrem explicitne zmienených smartfónov a tabletov Pixel, sú na zozname aj smartfóny od Apple s konkurenčným iOS. Dobrou správou je, že väčšina funkcií nevyžaduje predplatné a limitom je naozaj len hardvér v smartfónoch. Základná požiadavka je iOS minimálne vo verzii 15 a zariadenie musí mať aspoň 3GB RAM. Android zariadenia zas musia mať Android vo verzii 8.0 alebo vyššej, a v prípade použitia Chromebooku Plus sa vyžaduje ChromeOS 118 alebo vyšší.

Nástroje založené na AI sa začnú postupne sprístupňovať jednotlivým používateľom od 15. mája a celý proces bude zrejme trvať niekoľko týždňov. Základné nástroje, ktoré nebudú vyžadovať predplatné, zahŕňajú funkcie ako Photo Unblur na vylepšenie rozmazaných fotiek, Portrait Light na vylepšenie osvetlenia na ľudských postavách v portrétoch a Magic Eraser na pokročilé odstránenie nežiaducich predmetov vo fotografiách. Funkcia Magic Editor, ktorá umožňuje komplexné úpravy vo fotografiách, ako premiestňovanie objektov alebo veľké zmeny v pozadí, už bude platená.

Aj keď pôvodne mala byť funkcia určená exkluzívne pre smartfóny Pixel, dostane sa na každý iPhone, ktorý má aspoň 4GB RAM. Používatelia Google Fotiek si síce môžu funkciu vyskúšať, ale budú si môcť uložiť len desať takto upravených fotografií za mesiac. Výnimkou sú len predplatitelia prémiového Google One plánu s 2TB úložiskom, ktorých sa tento limit netýka. Spoločnosť pôvodne plánovala všetky tieto prémiové AI funkcie pre iPhony sprístupniť za poplatok, v kontexte udalostí spolu s klebetami o vlastnom riešení od Apple sa však rozhodla veľkú časť z nich uvoľniť bez ďalšieho poplatku.

Zdroj