Domov Novinky Microsoft oslavuje 48 rokov, poďme do histórie!

Microsoft oslavuje 48 rokov, poďme do histórie!

Zdielať

V roku 1975 založili dvaja muži novú technologickú spoločnosť na dosť nepravdepodobnom mieste.

Jeden zo zakladateľov mal len 19 rokov a zanechal štúdium na Harvardovej univerzite. Druhý zakladateľ vlastne presvedčil svojho priateľa, aby zanechal štúdium na Harvarde, rovnako ako on opustil Washingtonskú štátnu univerzitu. Títo dvaja muži sa presťahovali do Albuquerque v Novom Mexiku a začali podnikať. Títo dvaja muži boli Bill Gates a zosnulý Paul Allen. Dňa 4. apríla 1975 oficiálne založili Micro-Soft. Ani jeden z nich pravdepodobne netušil, že ich spoločnosť sa stane jednou z najväčších a najvplyvnejších spoločností, aké kedy vznikli.

Minulý týždeň oslávil Microsoft 48. narodeniny. Spoločnosť túto udalosť neoslavuje veľkými fanfárami, ale na svojom oficiálnom účte na Twitteri si tento deň pripomína logom v retro štýle. Tu je niekoľko ďalších zaujímavostí o založení. Pred založením Microsoftu založili Gates a Allen spolu s ďalšou osobou, Paulom Gilbertom, v Seattli v štáte Washington firmu s názvom Traf-O-Data. Gates a Allen pre ňu vyvíjali softvér a Gilbert pre ňu zostrojil počítač. Prečo bola založená spoločnosť Microsoft?

Gates aj Allen sa dozvedeli o prvom mikropočítači na svete Altair 8800 koncom roka 1974, keď si o ňom prečítali článok v časopise Popular Electronics. Vyrobila ho firma Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) v Albuquerque v Novom Mexiku. Gates a Allen si mysleli, že by mohli vytvoriť verziu jazyka BASIC, ktorá by fungovala na počítači Altair 8800. V roku 1975 sa presťahovali do Albuquerque a oficiálne založili spoločnosť Micro-Soft. Odkiaľ pochádza názov?

Názov Microsoft bol Allenov nápad, pretože si myslel, že je to dobrá kombinácia slov „mikropočítač“ a „softvér“. Kde bola spoločnosť založená? Gates a Allen založili firmu v izbe hotela Sundowner pri legendárnej ceste Route 66. Hotel Sundowner funguje, hoci v roku 2014 bol prestavaný na nízkonákladové byty. Neskôr v roku 1975 Gates a Allen presťahovali firmu do riadnej kancelárskej budovy v Albuquerque. V roku 2006 bola na toto miesto osadená pamätná tabuľa, hoci bola minimálne raz odtrhnutá od kamenného podstavca.

Prečo spoločnosť Microsoft opustila Albuquerque? Stručne povedané, Albuquerque nebolo najlepším miestom na nábor ľudí do rastúcej technologickej spoločnosti, preto sa Gates a Allen v roku 1979 rozhodli vrátiť do blízkosti svojho rodného mesta v Redmonde v štáte Washington. Všetko najlepšie k 48. narodeninám, Microsoft! Od Traf-O-Data a izby v hoteli Sundowner ste prešli určite veľmi dlhú cestu. Prajeme vám veľa ďalších osláv, vrátane vášho významného 50. výročia o dva roky.

Zdroj