Domov Novinky Google spustil svoju Find My Device sieť

Google spustil svoju Find My Device sieť

Zdielať

Pre plné využitie všetkých funkcií bude potrebný špeciálny hardvér.

Americká spoločnosť práve spustila svoje vlastné riešenie pre hľadanie stratených zariadení a detekciu nevyžiadaných trackerov pod názvom Find My Device. Je to priama odpoveď na riešenie od Applu, ktoré funguje už viac rokov, a sľubuje aj nové funkcie, ktoré konkurencia nemá. Služba je zatiaľ dostupná len pre rezidentov v USA a Kanade, a vyžaduje minimálne Android 9.

Funkcia na zobrazenie zariadenia na mape je v podstate nezmenená, a pokiaľ má používateľ smartfón od Google, konkrétne modely Pixel 8 a Pixel 8 Pro, tak tieto modely obsahujú špeciálny čip, ktorý rozširuje možnosti klasického vyhľadávania. Vďaka „špecializovanému Pixel hardvéru“ bude možné tieto dva modely smartfónu lokalizovať aj vtedy, ak je zariadenie vypnuté a dokonca aj keď je batéria vybitá.

Funguje to na princípe podobnom ako sieť Find My na moderných iPhonoch, kde smartfón vie vysielať Bluetooth signál, ktorý môže zachytiť iné, kompatibilné zariadenie pripojené na internet a odoslať tak informácie o aktuálnej polohe iPhonu. Všetko samozrejme koncovo šifrované a pri zachovaní plnej ochrany súkromia. Novinka od Googlu obsahuje aj nové funkcie, ktoré sú pre tento ekosystém (zatiaľ) jedinečné.

V prípade, že používateľ vlastní príslušenstvo kompatibilné so sieťou Find My Device, môže jeho polohu plne zdieľať s inými používateľmi, ako napríklad s rodinou, priateľmi či kolegami v práci. Využitie to nájde pri veciach, ktoré sa bežne zdieľajú, ako je kľúčenka s kľúčmi či cestovná batožina, v ktorej je kompatibilný tracker. Ďalšia jedinečná funkcia súvisí so zariadeniami Google Nest.

V prípade, že stratená vec sa nachádza neďaleko týchto zariadení, aplikácia bude vedieť využiť Nest hub alebo smart reproduktor, a ukázať vzdialenosť stratenej veci od týchto zariadení, čo môže byť užitočné vo väčších domoch alebo na pracoviskách, kde sa ekosystém Nest používa. Google samozrejme uzatvoril dohody aj s výrobcami tretích strán, a spoločnosti ako Chipollo a Pebblebee už potvrdili, že už v máji spustia predaj prvých Bluetooth trackerov kompatibilných s touto sieťou.

Nasledovať ich budú firmy Eufy, Jio a Motorola. Spoločnosť sa samozrejme venovala aj otázke ochrany súkromia. Zjednodušene povedané, funguje to na tom princípe, že Android zariadenia iných ľudí v okolí odosielajú informácie o zariadeniach a predmetoch používateľa na servery siete Find My Device, a zároveň údaje o polohe zariadení a vecí iných ľudí sa tiež odosielajú na server cez samotné Android zariadenie používateľa.

Všetky tieto údaje sú end-to-end šifrované, a len samotný vlastník zariadenia (prípadne osoba s ktorou polohu konkrétnych zariadení zdieľa) vie, kde sa jeho zariadenia a predmety nachádzajú. Firma taktiež tvrdí, že neuchováva a ani nemá prístup k informáciám o tom, ktoré zariadenie odoslalo informácie o inom zariadení do siete.

Pre vyššiu ochranu súkromia, používateľ si môže do Google konta zadať svoju adresu, a pokiaľ sa teda nachádza v blízkosti svojho obydlia, jeho Android zariadenie sa nebude zapájať do siete. Rovnako bol implementovaný limit, ktorý určuje maximálnu frekvenciu s akou vie Android zariadenie odosielať informácie o polohe blízkych Bluetooth trackerov.

Taktiež si spoločnosť „požičala“ funkciu detegovania sledujúcich trackerov, ktoré nepatria používateľovi. Obe spomínané funkcie slúžia na to, aby sa Find My Device sieť nedala zneužiť na sledovanie konkrétnej osoby v reálnom čase. A samozrejme, existuje aj možnosť si sieť kompletne vypnúť, čím sa však v prípade straty zariadenia zvyšuje pravdepodobnosť, že stratené zariadenie sa už nenájde, resp. bude sťažené jeho nájdenie.

Zdroj