Domov Novinky Dávid vs. Goliáš: Apple vs. Smartflash, súd o patenty

Dávid vs. Goliáš: Apple vs. Smartflash, súd o patenty

Zdielať

Nie nadarmo sa hovorí, že niektoré veci sú možné len v Amerike. O rôznych súdnych sporoch to platí dvojnásobne a pre úplnosť treba dodať, že tých v oblasti IT je v poslednej dobe viac než dosť. Zatiaľ posledný sa týka Applu, ktorý si vypočul rozsudok texaského súdu, povinnosť zaplatiť 532,9 miliónov dolárov spoločnosti Smartflash za využívanie ich troch patentov bez povolenia.

Apple

Tím právnikov zo Smartflash pôvodne žiadali 852 miliónov, zatiaľ čo Apple tvrdil, že majú maximálnu cenu 4,5 miliónov dolárov a Smartflash na ne nemá nárok, nakoľko ich v Apple vyvinuli sami. Patenty sa týkajú digitálnych práv, prístupu a sťahovania cez platobný systém. „Smartflash nemá produkty, nemá zamestnancov, neponúka prácu,…“ vyjadrila sa hovorkyňa Applu.

Apple ale nemal na výber a musel ísť na súd. Smartflash žije len z patentov, ktoré prenajíma a vyzerá to tak, že ide o typickú fitmu, ktorá zneužíva patentový systém. Je to teda firma patentových trollov. Stojí za ňou Patrick Racz a okrem Applu si už stihol znepriateliť aj Samsung, Goole a Amazon, ktoré by sa s ním mohli súdiť tiež. Teraz je len otázne, ako dopadne odvolanie Applu.

Zdroj: Livemint.com