Domov Novinky Zhrnutie noviniek na MWC 2024

Zhrnutie noviniek na MWC 2024

Zdielať

Po všetkých prípravách a predstavení zo samotného kongresu je MWC 2024 za nami.

Tento rok bol menej dejiskom predstavovania nových produktov a viac sa zameriaval na budúcnosť. Spoločnosti priniesli prototypy zariadení a výskumné projekty, ktoré by si v blízkej budúcnosti mohli nájsť cestu k spotrebiteľom. Napriek tomu došlo aj na predstavenie telefónov. Niektoré novinky práve oznamovali aj svoju globálnu dostupnosť. Tu je prehľad toho, čo sa udialo na veľtrhu MWC 2024 (Mobile World Congress). Takisto boli vyhlásené ceny MWC 2024.

Séria Google Pixel 8 si odniesla cenu za najlepší smartfón, zatiaľ čo Samsung Galaxy Tab S9 Ultra bol ocenený ako najlepšie pripojené spotrebiteľské zariadenie. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 získal ocenenie za prelomovú inováciu zariadenia. Zariadenie Honor Magic V2 RSR získalo ocenenie Best in Show. Osud dohody HMD a Nokia o značke je neistý, ale ešte nie je koniec. Nech sa deje, čo sa deje, fínska spoločnosť sa chystá uviesť telefóny pod vlastnou značkou.

Na fotografii Google Pixel 8

Prvý takýto telefón sa objavil už skôr. HMD Phone 1 sľubuje 108 MPx fotoaparát, takže nejde len o existujúci model značky Nokia pod novým názvom. Žiaľ, na ďalšie podrobnosti si budeme musieť počkať. HMD síce prišla o značku Nokia, ale uzavrela dohodu, ktorá ju spája s masívnou značkou v inej kategórii. Firma pracuje na flipovom telefóne Barbie. Spoločnosť tiež potvrdila, že sa dočkáme ďalších telefónov so značkou Nokia, pričom nová várka sa očakáva v máji tohto roka. Telefón Barbie príde v júli. Podrobnosti o oboch telefónoch oznámia neskôr.

Hoci žiaden z nich nových produktov výrobcu Honor na MWC nedebutoval, na výstave boli prítomní. Spoločnosť oznámila globálne uvedenie telefónov Honor Magic 6 Pro a tabletu Pad 9 spolu s európskymi cenami. Okrem toho spoločnosť predstavila aj štýlový Magic V2 RSR za cenu 2700 eur. Ide jednoznačne o zariadenie pre nadšencov, všetci ostatní si môžu namiesto toho pozrieť bežný model Magic V2. Infinix predstavil technológie, ktoré môžu zmeniť fungovanie telefónov. Na začiatok sa farebné prevedenie môže stať minulosťou. Technológia E-Color Shift dokáže dynamicky meniť farbu a vzhľad telefónu, dokonca dokáže robiť animácie.

Na fotografii Honor Magic 6 Pro

Praktickejší a rovnako zábavný je CoolMax. Kombinácia termoelektrického chladenia (Peltierov efekt) a ventilátora, všetko zabudované v prototype telefónu. Prototyp, ktorý so svojím čipom MediaTek Dimensity 9300 vytvoril rekord v skóre AnTuTu. Spoločnosť tvrdí, že CoolMax pomáha čipsetu pracovať o 10 °C chladnejšie. Motorola Adaptive Display Concept je zaujímavý telefón. Technicky je skladací, ale namiesto toho, aby sa zložil na plocho, je navrhnutý tak, aby vytvoril náramok, ktorý nosíte na zápästí ako nadrozmerné inteligentné hodinky.

Okrem toho Motorola oznámila partnerstvo s Corning s cieľom používať sklo Gorilla Glass aj na telefónoch základnej triedy (už ho používa na väčšine svojich vlajkových lodí a strednej triedy). Predstavená bola aj funkcia Motorola Smart Connect – funkcia kontinuity, ktorá vytvára plynulý pracovný tok medzi telefónmi, tabletmi a notebookmi Motorola a Lenovo. Zahŕňa jednotné ovládanie klávesnice a myši, synchronizáciu oznámení, zdieľanú nástenku s klipmi, rýchle prenosy súborov, používanie telefónu ako webovej kamery a ďalšie funkcie.

Na fotografii Motorola Adaptive Display Concept

Nothing nebol na veľtrhu MWC, dokonca nebola ani v Barcelone. Namiesto toho spoločnosť v Londýne ukázala obrovský model pripravovaného telefónu Nothing (2a). Nubia predstavila model Flip 5G, ktorý bude s odporúčanou cenou 600 USD jedným z najlacnejších skladacích telefónov na trhu. Samozrejme, v súčasnosti existujú aj lacnejšie flipy, napríklad Moto Razr (2023), hoci ten je po niekoľkých kolách zliav. Cena modelu Razr začínala na 700 USD. Spoločnosť potom uviedla na trh niekoľko zariadení špecifických pre daný prípad použitia.

Modely Nubia Focus a Focus Pro sú vybavené hlavnými fotoaparátmi s rozlíšením 108 MPx, ktoré snímajú pri štyroch, resp. piatich ohniskových vzdialenostiach. Je to skôr len zoom v senzore než optika, ale nezabúdajte, že ich cena začína na 200 dolároch, čo môže byť najviac fotoaparátov za dostupnú cenu, ktorú dostane používateľ v roku 2024. Cena mobilu Nubia Neo 2 takisto začína na 200 dolároch.

Na fotografii Nubia Flip

Ide o cenovo dostupné herné zariadenie s výkonnejším čipom Unisoc T820 (oproti T760 v modeli Focus), 6,72″ Full HD+ 120 Hz displejom, stereo reproduktormi DTS:X Ultra a veľkou 6000 mAh batériou. A napokon, Nubia Music je na zadnej strane vybavená veľkým reproduktorom so značkou DTS, ktorý je o 600% hlasnejší ako typický reproduktor telefónu. Toto zariadenie má tiež dva 3,5 mm audio konektory na slúchadlá.

Od prvého pokusu OnePlus o inteligentné hodinky uplynuli tri roky. Boli to zmiešané výsledky, ale teraz to spoločnosť skúša znova. Tentoraz so systémom Wear OS a predstavila firma hodinky OnePlus Watch 2. Výrobca neukázal nové telefóny, ale potvrdil, že uvedie na trh ďalšiu vlajkovú loď Find vo všetkých krajinách, kde Oppo doteraz pôsobilo. Oznámila tiež trojročné partnerstvo so skupinou Telefónica.

Na fotografii OnePlus Watch 2

Oppo predsa len predstavil jedno nové zariadenie. Prototyp Air Glass 3 XR. Tieto okuliare majú hmotnosť len 50 gramov, ale vytvárajú zážitok z rozšírenej reality pomocou vylepšení, ktoré boli vyvinuté vo vlastnej réžii. K dispozícii je aj umelá inteligencia, ktorá beží na smartfóne, AndesGPT, ktorá bude poháňať hlasového asistenta. Samsung ponúkol ďalšie podrobnosti o Galaxy Ring: zmenšenom zariadení na sledovanie zdravia, ktoré sa dodáva v USA vo veľkostiach prsteňa od 5 do 13. Bude sledovať srdcový tep, frekvenciu dýchania, spánok a nočné pohyby.

TCL predstavil dva stredne veľké modely: TCL 50 SE a TCL 50 5G. Model 5G má lepšiu konektivitu, ale 6,6 HD+ displej ho brzdí. Model SE má väčší 6,78″ displej s vyšším rozlíšením Full HD+ (v oboch prípadoch ide o 90 Hz IPS LCD). Tecno predstavil model Camon 30 Premier s úplne novým zobrazovacím systémom Tecno PolarAce. Ide o kombináciu snímača Sony s novým čipom Sony ISP a algoritmami spracovania obrazu. Špeciálny ISP je efektívny, ale výkonný a umožňuje spracovanie celej scény v 4K videu.

Na fotografii TCL 50 SE a TCL 50 5G

Spoločnosť uviedla na trh aj tri ďalšie modely. Tecno Camon 30 Pro je podobný modelu Premier, len bez kamery s 3x periskopom a s displejom bez LTPO. K dispozícii sú aj modely Camon 30 5G a Camon 30 s nižšími cenovkami. Spoločnosť tiež uviedla na trh Pova 6 Pro, lite herný telefón. Tento telefón poháňaný procesorom Dimensity 6080 má 8-12 GB RAM a 6,78″ Full HD+ 120 Hz displej a veľkú 6000 mAh batériu so 70W rýchlym nabíjaním.

Spoločnosť tiež oznámila, že do zariadení HiOS prichádzajú funkcie umelej inteligencie vrátane novej digitálnej asistentky s názvom Ella. K dispozícii bude preklad hovorov a preklad sociálnych médií, ako aj automaticky generované titulky pre videá. Firma predviedla aj niekoľko prototypov zariadení: rolovací telefón, lepšie UTG pre skladacie zariadenia a panel na zmenu farby na prispôsobenie. Okrem toho ukázala prenosnú hernú konzolu so systémom Windows, ktorá nemá obrazovku, ale namiesto toho používa okuliare rozšírenej reality. Ďalším „out“ dizajnom bol robotický pes Dynamic 1.

Na fotografii Xiaomi 14 Ultra

Približne mesiac po odhalení modelu Vivo V30 výrobca oficiálne predstavil model Pro. Model V30 Pro obsahuje štyri 50 MPx fotoaparáty (tri na zadnej strane, jeden na prednej strane), 6,78″ 120 Hz 10-bitový displej AMOLED, Dimensity 8200 a 5000 mAh batériu s 80W rýchlym nabíjaním. A napokon, Xiaomi 14 a 14 Ultra idú do sveta (a Pro zostáva v Číne). Model Ultra má 1″ snímač s plynulou zmenou clony (f/1.6-f/4.0), 5× periskop, 3,2× teleobjektív a ultraširokouhlý fotoaparát (122°). Fotoaparáty na zadnej strane sú tri 50 MPx snímače, ktoré sú však striedmejšie: hlavný 1/1,31″, 3,2-násobný teleobjektív a ultraširokouhlý 115°. So 6,36″ displejom je tento menší ako väčšina dnešných vlajkových lodí s Androidom.

Zdroj