Domov Novinky Vyšetrujú riaditeľa firmy, ktorá špehovala Assangea

Vyšetrujú riaditeľa firmy, ktorá špehovala Assangea

Zdielať

Neznáma skupina zo Španielska sa už pred časom Assangovi vyhrážala zverejnením uniknutých záznamov zo špehovania na ambasáde. Španielsky Národný súd začal vyšetrovať firmu, ktorá mala na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne špehovať zakladateľa portálu WikiLeaks a bývalého austrálskeho hackera Juliana Assanga.

Španielska firma Undercover Global zabezpečovala budovu veľvyslanectva medzi rokmi 2012 až 2018. V roku 2015 sa mal jej riaditeľ David Morales zdôveriť svojim zamestnancom s tým, že napriek tomu, že si ich najala ekvádorská vláda, on pracoval „pre Američanov“. Údajne im mal odovzdávať dokumenty a audio a video nahrávky z Assangových stretnutí s jeho právnikmi a spolupracovníkmi. Podľa informácií denníka spolupracoval Morales s americkou tajnou službou CIA. Od svojich zamestnancov však vyžadoval, aby tento vzťah udržiavali v tajnosti.

Špehovanie Assanga sa následne zintenzívnilo po nástupe nového ekvádorského prezidenta Lenína Morena do úradu v máji 2017. Koncom toho roku dostali zamestnanci firmy príkaz od Moralesa vytvoriť špeciálny prístupový bod do novo nainštalovaných kamier, cez ktorý by mohli Američania sledovať dianie v budove v reálnom čase. Okrem toho mali zaistiť odposluch miestností zavedením mikrofónov do hasiacich prístrojov, dekoratívnych ozdôb či na ženské toalety, kde sa Assange v obave pred sledovaním spočiatku skrýval.

Nahrávanie rozhovorov aj vyhrážky

Práve vďaka tajnému prístupu dokázali Američania odhaliť Assangove plány na útek z veľvyslanectva, kde sa od roku 2012 skrýval. 21. decembra 2017 kamery zachytili rozhovor medzi Assangom a riaditeľom ekvádorskej tajnej služby Senain Rommym Vallejom o pláne presunúť Assanga do inej krajiny za pomoci diplomatického pasu. Len pár hodín po skončení stretnutia informoval o tomto pláne ekvádorské úrady americký veľvyslanec. Na druhý deň vydali USA na zakladateľa WikiLeaks medzinárodný zatykač.

Britská polícia zatkla Juliana Assanga priamo v budove veľvyslanectva v apríli 2019 po tom, čo mu ekvádorská vláda odobrala azyl. Len pár dní pred zásahom pritom portál WikiLeaks upozorňoval, že Assange je na veľvyslanectve terčom „sofistikovanej špionážnej operácie“. Jeho video a audio nahrávky, fotografie, kópie súkromných právnych dokumentov či dokonca lekárske záznamy sa objavili v Španielsku, kde za ich nezverejnenie požadovala neznáma skupina tri milióny eur.

Zdroj: Cybersec