Domov Novinky Vyberáme päť smartfónov s malou uhlopriečkou

Vyberáme päť smartfónov s malou uhlopriečkou

Zdielať

Na trhu je množstvo smartfónov, už ale aj tie najlacnejšie modely majú veľký, väčšinou 5“ displej. Pri práci je veľká obrazovka nespornou výhodou, skladnosť je ale na tom horšie. Niekomu ale takýto veľký smartfón nevyhovuje a radšej by si zaobstaral menší, s uhlopriečkou maximálne do 4-4,5“. Aj keď sa také dajú nájsť aj v dnešnej ponuke mnohých výrobcov, veľakrát ale ide o lacné Android zariadenia.

Telefonovanie

Pripravili sme preto krátky zoznam zariadení zoradených od najlacnejšieho po najdrahší, ktoré majú malý displej, sú dostupné na našom trhu a aj keď nejde vždy o najnovšie zariadenia, určite nikoho nesklamú a poskytnú dokonalý zážitok v malom tele.

Microsoft Lumia 532

Prvý náš adept je od spoločnosti Microsoft s modelom Lumia 532. Ide o mierne vylepšenú verziu Lumia 530, oproti ktorej zaznamenala len minimum zmien. Displej s uhlopriečkou 4“ je vyrobený technológiou TFT, takže kvalitou sa nebude zaraďovať medzi špičku. O chod sa stará štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 200, ktorého jadrá sú taktované na 1,2 GHz, spolu s grafickým akcelerátorom Adreno 302.

Lumia-532

Z výbavy môžeme spomenúť 8 GB vnútorné úložisko (rozšíriteľné o microSD karty do 128 GB), 1 GB operačnej pamäte, 5 MPx hlavný fotoaparát, 1560 mAh batéria, najnovší Windows Mobile 8.1 s aktualizáciou Lumia Denim a budúcou aktualizáciou Windows 10. Ako bonus je podpora dvoch SIM kariet či softvérové bonusy od Microsoftu.

Smartfón môžeme odporučiť nenáročným používateľom, ktorí chcú mať malý smartfón s plynulým a svižným systémom, jednoduchým ovládaním a nemajú potrebu porovnávať papierové výkony.

Graf ceny produktu Microsoft Lumia 532 Dual poskytuje server Heureka.sk

Samsung Galaxy S4 Mini

Ďalší adept už patrí do Androidovej rodiny. Aj nami recenzovaný S4 Mini je zmenšeninou vlajkovej lode S4 z roku 2013, avšak dodnes sa dá bez problémov kúpiť za celkom priaznivú cenu. Kvalitný 4,3“ displej s rozlíšením 960×540 pixelov chráni ochranné sklíčko Gorilla Glass 2. V útrobách nájdeme dvojjadrový Qualcomm Snapdragon 400 taktovaným na 1,7 GHz spolu s grafickým čipov Adreno 305.

samsung galaxy s4 mini

Operačná pamäť s kapacitou 1,5 GB je aj na dnešné pomery prijateľná, čo sa prejaví aj v plynulosti Androidu 4.4 KitKat. Ďalšie špecifikácie zahŕňajú 8 GB vnútorné úložisko (rozšíriteľné o 64 GB pomocou microSD karty), 8 MPx hlavný fotoaparát s autofokusom a LED diódou, 1900 mAh batériu, podpora LTE či NFC.

Samsung Galaxy S4 Mini je klasika určená pre masy, ktorá nikoho neurazí a poskytne dostatok výkonu, Android „obohatený“ o TouchWiz, hardvérové tlačidlá pod displejom a podporu nových technológií.

Graf ceny produktu Samsung i9195 Galaxy S4 Mini poskytuje server Heureka.sk

BlackBerry Z10

Ďalší smartfón je od trošku netradičného výrobcu, ktorý bol v minulosti vyhlásený pre dokonalý manažérsky telefón, vlnu smart zariadení ale bohužiaľ prepásol. Napriek tomu ale predstavil niekoľko samrtfónov, medzi ktorými je aj model Z10. HD displej má uhlopriečku síce 4,2“, vďaka širokým rámčekom okolo neho je ale zariadenie celkom veľké.

blackberry z10

Procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus s dvoma jadrami taktovanými na 1,5 GHz, grafický akcelerátor Adreno 225 a 2 GB RAM poskytnú dostatok výkonu pre nenáročný a plynulý operačný systém BlackBerry OS. Poteší aj 16 GB vnútorného úložiska, 8 MPx hlavný fotoaparát, 1800 mAh batéria, podpora LTE a NFC. Napriek vlastnému operačnému systému ale bez problémov spustíte aj aplikácie určené pre Android, takže nedostatku aplikácií sa netreba obávať.

BlackBerry Z10 vďaka operačnému systému trochu iný. Za priaznivú cenu dostanete manažérsky smartfón s bohatými funkciami a komfortom rýchleho operačného systému s dotykom najnovších technológií.

Graf ceny produktu BlackBerry Z10 poskytuje server Heureka.sk

Sony Xperia Z1 Compact

Tento smartfón patrí medzi minuloročné TOP modely a aj napriek prívlastku Compact poskytnú výkon, ktorý sa môže bez problémov porovnávať aj s dnešnými telefónmi. Ako sme písali v recenzii, vynikajúci 4,3“ HD displej, sklenený zadný kryt, ochrana pred vodou a prachom sú len niektoré špecifikácie, ktoré dokážu zaujať.

Nový Android 5.0 Lollipop a štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 s frekvenciou 2,2 GHz, ktorému pomáha grafika Adreno 330 a 2 GB operačnej pamäte sú skvelým základom aj pre hranie hier.

sony xperia z1 compact

Veľká 2300 mAh batéria a 16 GB vnútorné úložisko sú tiež zaujímavé, nehovoriac o vynikajúcom 20 MPx fotoaparáte s automatickým ostrením a LED diódou. Samozrejmosťou je aj podpora najnovších technológii vrátane LTE, NFC a dvojpásmové Wi-Fi. Na výber je dokonca aj niekoľko farebných variant vrátane menej tradičných ako je ružová či limetková.

Sony Xperia Z1 Compact je stelesneným výkonu vlajkovej lode v malom, štýlovom tele. Aktuálny Android, nové technológie a kvalitný fotoaparát uspokoja aj tých najnáročnejších, ktorí si potrpia na výkon aj dizajn.

Graf ceny produktu Sony Xperia Z1 Compact poskytuje server Heureka.sk

Apple iPhone 5S

Ako bolo dlho u spoločnosti Apple zvykom, smartfóny patrili medzi tie menšie a posledným „malým“ zariadením je iPhone 5S so 4“ displejom. Tento model je dodnes veľmi populárny, napriek už dostupnému nástupcovi. Kovové telo tohto telefónu je etalónom pre všetkých ostatných výrobcov, ktorý sa viac či menej inšpirujú v tomto zariadení.

Kedže ide o iPhone, podrobné hardvérové špecifikácie nemá veľmi zmysel riešiť. Spomenieme len dvojjadrový procesor, 1 GB RAM, 1560 mAh batériu, vnútorné úložisko s kapacitou až 64 GB a výborný 8 MPx fotoaparát.

Apple_iPhone_5S_05

Nový iOS 8.3 je rozhodne veľkým lákadlom, ktorý svojou rýchlosťou prekoná hociktoré iné zariadenie. Samozrejmosťou sú aj najnovšie technológie ako LTE, NFC a dvojpásmová Wi-Fi. Jedinou nevýhodou je azda len vysoká cena, ktorá sa aj dnes drží na veľmi vysokej úrovni a stále zanecháva punc prémiovosti.

Apple iPhone 5S je smartfón, s ktorým nemusíte takmer nič riešiť, len ho zapnete a používate prepracovaný a plynulý systém či takmer neobmedzené možnosti. Komu nevadí vysoká cena a nepotrebuje mať úplnú kontrolu nad zariadením, iPhone je určite prvou voľbou.

Graf ceny produktu Apple iPhone 5S 16GB poskytuje server Heureka.sk