Domov Novinky Vianočná klasika Sám doma vedie pirátske štatistiky

Vianočná klasika Sám doma vedie pirátske štatistiky

Zdielať

Online pirátstvo tradične dosahuje vrchol počas sviatkov.

Extra voľný čas podnecuje vyhľadávanie bezplatnej zábavy vrátane vianočných filmov, ktoré zažívajú každoročný nárast dopytu. Z analýzy nedávnych štatistík pirátstva vyplýva, že najobľúbenejšou klasikou medzi pirátmi je Sám doma, po ktorom nasleduje Grinch. Ak sa blíži obdobie sviatkov, mnohí ľudia si vyberajú vianočné filmy, aby sa naladili na sviatočnú atmosféru. Vzhľadom na to, že niektoré z nich sú považované za klasiku samy o sebe, nie je prekvapením, že decembrové sledovanie sa stalo obľúbenou tradíciou mnohých rodín. Vo väčšine prípadov sa vianočné filmy sledujú prostredníctvom legálnych kanálov. Za záclony niektorých domácností sa však sviatočná zábava dostáva prostredníctvom balíkov TCP a The Pirate Bay, úhľadne zabalená v kontajneri MP4.

Hoci sú už Vianoce za nami, prezradíme, ktoré vianočné klasiky sú medzi používateľmi služby BitTorrent najobľúbenejšie. S pomocou IKnow sme prehľadali milióny stiahnutých súborov a našli obľúbené filmy pirátov. Údaje boli zozbierané počas víkendu pred Vianocami a mali by reprezentovať priemernú pirátsku aktivitu v tomto období. Pri pohľade na výsledky nebolo ťažké určiť víťaza. Pôvodný film Sám doma (1990) sa nesporne dostal na prvé miesto. Ako vidno nižšie, do prvej päťky sa dostalo aj pokračovanie Sám doma 2: Stratený v New Yorku (1992) na druhom mieste. Tretí diel Sám doma sa však do rebríčka nedostal. Grinch (2008) je ďalšou obľúbenou vianočnou klasikou a Ako Grinch ukradol Vianoce (2000) za ním príliš nezaostáva. Top 5 uzatvára komédia Elf z roku 2003.

Poradie Film
1 Home Alone
2 Home Alone 2: Lost in New York
3 The Grinch
4 Elf
5 How the Grinch Stole Christmas

 

Ak sa na to pozrieme z väčšej perspektívy, celkové počty stiahnutí sú pomerne skromné. Sám doma bol jediným titulom v prvej stovke najsťahovanejších filmov vo vzorke, a to na konci tohto rebríčka. Môžeme však jasne vidieť, že záujem o tieto vianočné klasiky zvyčajne prudko stúpa v decembri. Keď sa pozrieme na údaje z minulého roka, vidíme, že film Sám doma mal počas leta niekoľko tisíc odhadovaných stiahnutí denne, pričom na Vianoce vystrelil až na 37-tisíc. Nárast na konci roka určite súvisí s Vianocami. V nasledujúcom grafe je porovnanie stiahnutí filmu Sám doma vo vzorke počas jedného týždňa v auguste a jedného v decembri, pričom ako kontrola je uvedená klasika Hľadá sa Nemo bez vianočnej tematiky.

Piráti samozrejme nemajú záujem len o staršie vianočné klasiky. Dobre sa darí aj novým vydaniam. Spirited je zďaleka najsťahovanejším vydaním a jediným, ktoré má viac stiahnutí ako Sám doma. Christmas Bloody Christmas a The Boss Baby: Vianočný bonus nasledujú s úctyhodným odstupom. Všetky tu uvádzané údaje vychádzajú zo vzorky miliónov stiahnutí z torrentov z uvedeného víkendu. Tieto čísla nie sú presné a nezahŕňajú ani iné formy pirátstva, ako napríklad online streamovanie a priame sťahovanie. Celkovo možno konštatovať, že stále existuje veľa ľudí, ktorým nevadí porušovať zákony, aby podporili sviatočnú náladu. Hollywoodu sa táto škandalózna mentalita určite nepáči, ale väčšina pirátov bude pravdepodobne vnímať „zdieľanie ako starostlivosť“. Napriek tomu, v prípade sledovania Vianočných filmov, ale celkovo filmov, či seriálov odporúčame používať predplatné Disney+, HBO Max, prípadne Netflix, či slovenské obdoby ako sú JOJ Play a Voyo.

Zdroj