Domov Recenzie Uber – Testovali sme populárnu prepravnú alternatívu

Uber – Testovali sme populárnu prepravnú alternatívu

Zdielať

Vo veľkých mestách sa taxislužby tešia veľkej obľube, či už ide o náhradu mestskej hromadnej dopravy, alebo ako spôsob odvozu ľudí, ktorí by sa po vlastných domov ťažko dostali. Pred rokom ale na slovenský trh, presnejšie do hlavného mesta Bratislavy, prišla služba, ktorá ponúka alternatívu jazde taxíkom – Uber.

uber-01

Aký je hlavný rozdiel medzi jazdou taxíkom a Uberom? Je ich niekoľko. Jedným je, že jazdu možno pohodlne objednať cez smartfón a zaplatiť pomocou údajov z kreditnej karty, vložených v aplikácii. Druhým, možno menej badateľným rozdielom je, že ľudia, ktorí sa chcú stať vodičmi, potrebujú iba prázdny výpis z registra trestov a občiansky preukaz. Nie je potrebné absolvovať psychotesty alebo iné zdĺhavé procesy – stačí podpis zmluvy, potrebné dokumenty a poistené auto.

Proces je teda jednoduchší, hoci každý tzv. partnerský vodič musí prejsť prísnou kontrolou – vodiči musia mať daňové identifikačné číslo, potrebnú licenciu, alebo byť v procese jej získavania, musia byť poistení a mať viac ako 21 rokov, musia mať uzavreté povinné zmluvné poistenie, platný vodičský a občiansky preukaz, registráciu automobilu, osobné a zdravotné poistenie, skúma sa tiež vodičská a trestná minulosť. Následne môže šofér prijímať objednávky od používateľov aplikácie.

uber-02

Aplikácia následne počíta vzdialenosť a čas jazdy a z toho plynúcu cenu, pričom šofér dostane raz za týždeň 80% sumy, ktorú jeho zákazníci za cestu s ním zaplatili. Tu síce v malom rozsahu ide len o spôsob privyrobenia si, avšak pri väčšom množstve zákazníkov a teda aj zárobku, je potrebné dávať si pozor na zdanenie príjmov. Aj preto môže byť partnerským vodičom Uber len človek s daňovým identifikačným číslom.

Ako ale funguje samotná aplikácia z pohľadu zákazníka? Veľmi jednoducho. Stačí sa pri spustení registrovať, a to buď zadaním údajov ručne alebo cez sociálne siete. Treba tiež dbať na to, aby údaje z karty boli korektne uvedené – číslo karty, platnosť a CVC kód. Výhodou je tiež možnosť pridania viacerých platobných kariet a podľa toho ich aj tiež  zaradiť. Môže ísť o osobnú, alebo pracovnú kartu a vďaka tomu možno pri doprave vybrať, z ktorej bude účtovaná prevezená suma.

uber-03

Používateľ, ktorý ide na služobnú (pracovnú) cestu môže vybrať firemnú kreditku a v prípade, ak naopak cestuje domov, tak vyberie platbu zo súkromnej platobnej karty. Toto riešenie považujeme za veľmi zaujímavé a rozlišovanie medzi súkromnou a biznis cestou príde vhod zákazníkom, ktorým zamestnávatelia umožňujú preplácanie cesty.

Po prvom nastavení účtu je objednávanie Uberu jednoduché. Stačí otvoriť aplikáciu, mať zapnuté mobilné dáta a lokalizáciu GPS a po následnej lokalizácii sa na mape zobrazia vodiči Uberu, ktorí sú dostupní najbližšie. Nastupovanie z iného miesta ako je aktuálna poloha je samozrejme tiež možné, keďže možno zmeniť adresu vyzdvihnutia. Potom stačí už len vybrať dostupného vodiča a počkať na auto, ktoré na sebe nemá logo služby a teda vyzerá nenápadne, avšak značku, model, farbu a ŠPZ aplikácia ukáže po kliknutí na vodiča.

uber-04

V tomto bode je stále možné objednávku zrušiť, to už ale bude stáť 2 eurá, aby mohol byť pokrytý zbytočný výjazd vodiča. Cez Uber nie je možné platiť v hotovosti (žiaľ, už nemáme dobu „kešu“). Ak vodič akceptuje požiadavku zákazníka o odvoz, v aplikácii možno vidieť meno Uber šoféra, fotku, značku a typ auta, ŠPZ, hodnotenie vodiča a kontakt. Skrátka všetko, čo zákazník potrebuje. V aplikácii možno sledovať aj aktuálnu polohu, kde sa šofér nachádza a v reálnom čase vidieť, ako sa blíži.

Uber ponúka ešte jeden dôležitý bezpečnostný prvok – svoju trasu môže cestujúci v reálnom čase zdieľať s blízkou osobou – blízki sú teda neustále informovaní o tom, kde sa práve nachádzate a sledujú trasu, ktorou sa k nim blížite. V prípade, ak sa zákazník nevyzná v značkách áut, môže sa spoľahnúť na GPS. Čo ak vodič neakceptuje požiadavku zákazníka na objednanú jazdu? Ak sa vodič rozhodne zamietnuť zákazníkovu žiadosť, nasledujú negatívne hodnotenia, pričom časom môže byť tento šofér zo služieb Uber úplne vylúčený. Takéto situácie sa však takmer nestávajú.

uber-05

Z tohto dôvodu je Uber spoľahlivý a tiež zaujímavý, aby zaujal zákazníkov. Hodnotenie vodičov sa totiž veľmi svedomito sleduje – za zmienku stojí, že partnerskí vodiči v Bratislave majú jedno z najlepších hodnotení v celosvetovom meradle. Za nevýhodu považujeme zvýšenú tarifu počas špičiek. Práve vtedy, keď to často ľudia potrebujú počas rannej a poobedňajšej špičky, sú totiž často všetci obsadení.

Zvýšená taxa znamená, že zákazník okrem celkovej sumy, ktorá zahŕňa nástupné, cestovné podľa taxametra a tiež prevezeného času, platí aj príplatok na základe dopytu, pričom ide o sumu X-násobnú podľa situácie. Tu však platí, že pred objednávkou je zákazník informovaný, o akú sumu sa celková cena jazdy navýši a s navýšením musí súhlasiť. Aj v tejto situácii je možné zadať aj cieľovú adresu a požiadať o odhad jazdného – tak sa dopredu dozvie, čo bude približne jeho cesta stáť.

uber-06

Aplikácia ponúka aj službu zdieľania jazdného medzi viacerými registrovanými používateľmi aplikácie – po skončení jazdy tak Uber jazdné rozúčtuje medzi viacerých tak, že nie je potrebné sa na jazdu skladať a podobne. Zákazníkovi po skončení jazdy príde na e-mail, zaregistrovaný v aplikácii sumár cesty (mapa mesta s cestami, kde je vyznačená trasa začiatku a konca), dátum a čas, v ktorom sa realizoval odvoz a tiež zaplatená suma.

Aplikácia je jednoduchá a dokáže sa v nej orientovať každý. Intuitívne rozhranie poskytuje pohodlie a prehľad. Aplikácia zobrazuje vždy vzdialenosť a predpokladaný čas, kedy by mal Uber šofér k zákazníkovi prísť. Tento čas je len orientačný, preto by ste nemali byť prekvapení, ak bude šofér minútu či dve meškať alebo naopak – príde skôr. Samotní šoféri fungujú v službe Uber sami za seba a nie sú zamestnancami tejto firmy. Tá len poskytuje technologickú platformu na prepojenie klientov a vodičov.

uber-07

Pomocou tejto platformy možno tiež vodičov aj hodnotiť a teda je pre prilákanie čo najviac zákazníkov potrebné poskytnúť kvalitné služby. Keď si totiž chce klient objednať jazdu, po kliknutí na šoféra vidí hodnotenie od predchádzajúcich zákazníkov. Uber je výhodný aj z pohľadu ceny. Keď používateľ zadá v aplikácii začiatok a koniec cesty, zobrazí sa cenové rozpätie. Výsledná cena môže byť o polovicu nižšia ako jazda klasickou taxislužbou.

Uber je zaujímavý počin americkej firmy a hoci ju v niektorých krajinách zakázali, u nás funguje už viac ako rok. Z každej zaplatenej jazdy si Uber necháva pomernú časť, ktorá predstavuje poplatok partnerského vodiča za využívanie platformy, čo je vopred presne definované v zmluve. Celkovo ide o veľmi dobrú alternatívu k drahším taxislužbám a ostatným formám prepravy po meste, aj keď sa líši už v základoch.

uber-logo-02

Globálnym cieľom Uberu na celom svete je znížiť počet áut v uliciach. Koniec-koncov stále ide o prepravu z bodu A do bodu B a pokiaľ je to možné zariadiť lacnejšie, jednoduchšie a kvalitnejšie, oplatí sa, aby Uber ľudia aspoň vyskúšali. Službu môžeme odporúčať najmä vďaka jej bezpečnostným prvkom, nízkym cenám, jednoduchému ovládaniu a nastaveniu aplikácie pre smartfóny.