Domov Periférie Recenzia: TP-Link TL-WR702N

Recenzia: TP-Link TL-WR702N

Zdielať

Stále viac zariadení sa dnes spolieha na pripojenie k internetu prostredníctvom Wi-Fi. Pri cestovaní možno však stále naraziť na prípady, keď je k dispozícii len pevný kábel. Práve v takýchto prípadoch pomôže vreckový router od TP-Linku, ktorý má kompaktné rozmery a pritom ponúka porovnateľné funkcie ako jeho väčší príbuzní.

tp-link-tl-wr702n-01

Bez Wi-Fi pripojenia sa už dnes mnoho používateľov na cestách nezaobíde, avšak nie vždy majú hotely potrebnú bezdrôtovú infraštruktúrou alebo dostatočné pokrytie. Zariadenie od TP-Linku si však dokáže s týmito problémami pomôcť. Miniatúrna krabička síce funguje primárne ako bezdrôtový router alebo prístupový bod, dokáže ale pracovať aj v ďalších režimoch a funkciami rozhodne nezaostáva za svojimi väčšími súrodencami.

tp-link-tl-wr702n-02

Produkt je zbalený v malej a štýlovej krabičke obsahujúci samotný router a praktický skladný prepojovací sieťový kábel, microUSB kábel, ktorý slúži pre napájanie a tiež nabíjačku s USB konektorom. Súčasťou je aj krátky papierový návod a malé CD s podrobným manuálom v PDF. Potešia miniatúrne rozmery 57×57×18 mm a hmotnosť len 34 gramov. Dizajn je jednoduchý, zariadenie vyzerá ako malá škatuľka s rohmi zaoblenými po stranách.

tp-link-tl-wr702n-03

Páči sa nám prevedenie, pozostáva z bieleho plastu, horná strana je svetlomodrá. Na spodnej strane sú umiestnené základné údaje pre bezdrôtové pripojenie a vstup do nastavenia. Ethernetový konektor, microUSB pre napájanie aj resetovacie tlačidlo sú na boku vedľa seba. Na hornej strane výrobca umiestnil modrú indikačné diódu, ktorá by však nemusela pri prevádzke žiariť a blikať tak jasne.

tp-link-tl-wr702n-04

Sprevádzkovanie je jednoduché, stačí zapojiť USB kábel pre napájanie a pripojiť sa k bezdrôtovej sieti alebo prostredníctvom kábla. Nastavovanie prebieha podobne ako pri iných sieťových prvkov prostredníctvom webového rozhrania po zadaní adresy v prehliadači. V niektorých prípadoch môže byť ešte potrebné ručné nastavenie adries v počítači podľa manuálu.

tp-link-tl-wr702n-05

Ethernetový port pracuje v 100 Mbps režime, Wi-Fi podporuje štandardy v pásme 2,4 GHz 802.11b/g/n pri využití 40 MHz kanála dokáže pracovať s rýchlosťou max. 150 Mbps. Vzhľadom k tomu, že ide o starší model, podporu pre 5 GHz pásmo, či najnovší štandard 802.11ac tu nehľadajte. K dispozícii sú však aj obvyklé možnosti zabezpečenia, od nešifrovanej siete, cez WEP až po WPA/WPA2. Samozrejmosťou je aj zabezpečenie prostredníctvom filtra sieťových MAC adries.

tp-link-tl-wr702n-06

Páči sa nám, že v predvolenom stave má zariadenie nastavené šifrovanú sieť, údaje pre pripojenie sú v spodnej časti zariadenia. Ani podrobnejších nastaveniach sa však zariadenie nijako nelíši od možností klasických domácich routerov a rozhranie je vzhľadom podobné s porovnateľnými modelmi. Bezdrôtový miniatúrny router dokáže nahradiť viacero zariadení a dokáže poslúžiť okrem klasického Wi-Fi routeru tiež ako prístupový bod, most, klient alebo opakovač.

tp-link-tl-wr702n-07

Zariadenie funguje spoľahlivo bez problémov a ťažkostí. Dosah Wi-Fi signálu je v porovnaní s klasickým domácim routerom vybaveným externé anténou slabší. V bežnom panelákovom byte nebol s nikde s dostupnosťou bezdrôtovej siete problém, nemusíte teda vždy sedieť len na dohľad od zariadenia. Pre určitých používateľov môže byť nevýhodou len anglická lokalizácia webového rozhrania, to je však medzi aj medzi inými výrobcami podobných zariadení zatiaľ obvyklý postup.

tp-link-tl-wr702n-09

Miniatúrny router TP-Link TL-WR702N je zaujímavým riešením pre cestovateľov, ktorí narážajú na problémy v hoteloch, kde je internet dostupný predovšetkým pevným káblom a Wi-Fi je nekvalitná alebo úplne chýba. Malý prenosný router je v tejto situácii praktickým riešením a umožní ľahko sprístupniť pripojenie nielen na počítači ale aj ďalších zariadeniach. Nevýhodou voči bežným routerom je prítomnosť iba jedného Ethernetového portu a tiež slabší dosah siete. Daňou za starší model je aj absencia 5 GHZ pásma a štadanrdu 802.11ac.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 57×57×18 mm
Hmotnosť: 34 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n
Lokálny prenos dát: Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), 2,4 GHz
Zabezpečenie: WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Ďalšie výhody: miniatúrne rozmery, pripojenie cez USB, pekný dizajn

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Extra malé rozmery
+ Veľmi pekný dizajn
+ Jednoduchá inštalácia
+ Skvelý pomer cena/výkon
+ Kvalitné spracovanie
+ Pripojenie cez microUSB
+ Možnosť napájania z PC

Mínusy
– Slabý dosah Wi-Fi siete
– Absencia 5 GHz aj 802.11ac
– Príliš výrazná modrá LED dióda
– Absencia SK/CZ lokalizácie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu TP-Link TL-WR702N poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: TP-Link