Domov Periférie Recenzia: iiyama G-Master GCB4580DQSN

Recenzia: iiyama G-Master GCB4580DQSN

Zdielať

Testovali sme zaujímavý 45“ herný monitor. Je panoramatický zakrivený s pomerom strán až 32:9 a duálnym Quad HD rozlíšením (5120×1440 pixelov).

Najväčším ťahákom sú veľké rozmery monitora 1090×409×275 mm (Š×V×H), pričom jeho hmotnosť je 11,5 kg. Je to tzv. ultraširokouhlý monitor, je ešte širší ako širokouhlý. V kategórii štandardných monitorov je ich pomer strán 16:9, širokouhlé majú 21:9 a ultraširokouhlý 32:9. Je teda dvojnásobne širší ako štandardný model. To je hlavná výhoda tohto typu obrazovky. Vďaka tomu má používateľ k dispozícii pracovnú plochu dvoch monitorov pri zabratí menšieho miesta na pracovnom stole. Je tu len jedna základňa a jedna sada káblov. Nad pracovným stolom je šírka displeja ako pri dvoch obrazovkách mínus okraje uprostred.

Pri 45“ uhlopriečke a šírke 1090 mm predstavuje testovaný model ekvivalent približne dvoch 24“ obrazoviek. Ďalšou výhodou je rozlíšenie displeja, ktoré dosahuje 5120×1440 pixelov, teda dvojnásobok Quad HD (2560×1440). Prináša to o niečo vyššiu hustotu pixelov ako typický 24“ monitor a viac možností pracovnej plochy. Monitor s jedným QHD má o 77% viac pixelov ako obrazovka s rozlíšením Full HD, takže testovaný monitor používateľom v porovnaní s typickým displejom poskytne o viac ako 150% viac pixelov pracovnej plochy.

Hoci ide o prvý ultraširokouhlý model v ponuke výrobcu, zachováva si jeho typický dizajn. Spracovanie monitora je celoplastové, doplnené o kovové výstuhy. Kovový stojan v tvare trojuholníka je pevný a stabilný, ale monitor má vzhľadom k veľkej ploche tendenciu mierne sa hýbať po silnom zatlačení. Testovaný model je atraktívny vďaka zakrivenej obrazovke a modernému vzhľadu. Nemožno ho otáčať, čo však vzhľadom na jeho veľkosť nie je potrebné. Na zadnej strane je logo G-Master a zvislý pretekársky pruh cez stojan. Svojím výzorom je decentný, absentujú kontrastné prvky, LED diódy aj závesný mechanizmus na slúchadlá.

Rozhodne poteší aj jednoduchá inštalácia. Monitor možno tiež zavesiť na stenu alebo použiť držiak na monitory so systémom VESA 200×150 mm. Konštrukčné spracovanie monitora je na veľmi dobrej úrovni a nemáme k nemu pripomienky. Model GCB4580DQSN má zakrivený panel VA 1500R, ktorý sa môže pochváliť statickým kontrastným pomerom 3000:1 a 8-bitovou farebnou hĺbkou. Nastavenia možno ovládať pomocou OSD (On Screen Display). Na to neslúži tlačidlo, ale joystick, podobný ako je štandardom pri smart TV. Posunmi do strán sa používateľ pohybuje v menu monitora a prispôsobuje si nastavenie podľa vlastných predstáv. Priamo v tlačidle joysticku je LED dióda.

Portová výbava monitora iiyama G-Master GCB4580DQSN

Konektorová výbava zahŕňa 2× HDMI v2.1, 1× DisplayPort v1.4. Ku monitoru možno pripojiť naraz dve zariadenia. Ďalej je k dispozícii 1× USB-C pre pripojenie notebooku s nabíjaním (do 80W) a 3× USB-A 3.0, ako aj jeden USB-B. Funkcia KVM umožňuje vybrať si medzi USB-C a USB-B pre pripojený notebook alebo počítač. Konektivitu dopĺňa sieťový konektor RJ45 s podporou 1 Gbps a 3,5 mm audio konektor pre pripojenie externých reproduktorov. K dispozícii sú aj vstavané reproduktory 2x 3W. Pri USB-C je rýchlosť prenosu dát na úrovni štandardu USB 2.0 (480 Mbps). Ak ho používateľ v ponuke zmení na štandard USB 3.0, rozlíšenie monitora cez USB-C je obmedzené na 3840×1080 pixelov.

Počas testovania sme použili pripojený notebook cez redukciu (USB-C na DisplayPort) pri nastavenej frekvencii 165 Hz, aby sme využili jeho plný potenciál. Ultraširokouhlý 45“ panel má dobu odozvy 0,4 ms, je teda dosť rýchly. Podsvietenie je na úrovni 420 cd. Páči sa nám veľmi dobré zobrazenie farieb a rozhodne oceňujeme aj kvalitu obrazu (100% sRGB, 81,9% Adobe RGB, 91,9% DCI-P3). Vďaka zakriveniu 1500R je model úzky ako väčšina ultraširokouhlých monitorov. Pokiaľ ide o jemnosť jednotlivých bodov, tie sú na výbornej úrovni. Všetko je jasné a detailné.

OSD monitora na personalizáciu nastavení. Kliknutím na fotku zobrazíte plný náhľad

Veľa používateľov má dva monitory umiestnené tesne vedľa seba. Takto sa snažia rozšíriť zobrazovanú plochu svojich aplikácií, resp. potrebujú zobraziť viac okien aplikácií vedľa seba, alebo potrebujú zobraziť väčšie tabuľky či grafy. Zobrazenie na takomto ultraširokouhlom monitore dáva zmysel a je prínosom v mnohých prípadoch. Monitor má štyri videovstupy s automatickou aj manuálnou voľbou medzi nimi, má aj funkciu obraz v obraze (PiP), ktorá pomáha využiť väčší priestor pracovnej plochy. VA panel síce nemá tak verné a jasné farby ako IPS panely, avšak pri nich sa často objavujú IPS glow, čo sme pri VA paneli nezaznamenali. Jeho používanie je veľmi jednoduché, stačí monitor vybaliť z krabice a začať používať.

Na ovládanie a prispôsobenie možno použiť joystick monitora. Na jednotlivé položky pri výbere reaguje svižne, ale vďaka čiernobielej farebnej schéme pôsobí trochu staromódne. Možnosti prispôsobenia cez toto menu monitora sú viac než dostatočné, umožňuje nastavenie obrazu, farieb, reguláciu panelu, OSD, jazyka, voľbu vstupov, ale tiež aj nastavenia zvukov. Vstavané reproduktory postačujú na systémové notifikácie a tiež základné činnosti, ale na hudbu ich neodporúčame. Je lepšie použiť slúchadlá alebo samostatné reproduktory. Tento monitor si však nekupuje používateľ pre jeho hudobné kvality, ale kvôli práci a tiež multitaskingu, kde rozhodne boduje.

OSD monitora na personalizáciu nastavení. Kliknutím na fotku zobrazíte plný náhľad

Ultraširokouhlý panel monitora je ideálny na hranie hier, pri ktorých hráčom široké zorné pole pomôže ponoriť sa do hry. Vhodný je na pretekárske hry. Dobre sa však hodí aj na dobrodružstvá v otvorenom svete alebo strieľačky. Vysoký kontrast obrazu zaručuje, že hry na ňom budú vyzerať dobre, pri vysokých FPS s rýchlou reakciou 165 Hz panelu. Pri hraní v natívnom rozlíšení treba zvážiť výkonnú grafickú kartu. Počet pixelov sa blíži k rozlíšeniu 4K Ultra HD. Alternatívou je ustúpiť od zvýšenia rozlíšenia pomocou AI (DLSS, FSR) alebo znížiť rozlíšenie. V hrách, ktoré podporujú širokouhlý pomer strán, to však prináša pekný, pohlcujúci zážitok.

Niet pochýb o tom, že jeden ultraširokouhlý monitor je výhodnejší ako dve samostatné obrazovky. Najmä v kombinácii s PowerToys, ktoré sú dostupné prostredníctvom obchodu Microsoft Store. Túto sadu nástrojov odporúčame používateľom, ktorí chcú zo systému Windows vyťažiť viac, a to vďaka funkcii FancyZones. Pomocou nej možno rozdeliť veľkú obrazovku na virtuálne zóny a presúvať okná pomocou štandardných klávesových skratiek (Windows + kurzorové klávesy).

OSD monitora na personalizáciu nastavení. Kliknutím na fotku zobrazíte plný náhľad

Pomocou tejto kombinácie možno pripnúť aplikácie na pevné miesto rovnako rýchlo ako pri dvoch samostatných obrazovkách. Aj bez PowerToys je vďaka veľkej pracovnej ploche monitoru od spoločnosti iiyama práca s viacerými programami príjemná. Monitor je viac než dostatočne jasný pre svetlé pracovné prostredie. Vysoká snímková frekvencia (za predpokladu, že ju podporuje grafická karta) zabezpečuje plynulý pohyb kurzora myši a okien.

Monitor iiyama G-Master GCB4580DQSN je rozhodne zaujímavý model, ktorý stojí za pozornosť. Cena na úrovni 810 eur je vo svojej triede konkurencieschopná. Pracovná plocha je ideálna pre používateľov zameraných na multitasking a tých, ktorí ocenia dva 24“ monitory vedľa seba v jednom monitore. Páči sa nám kvalita zobrazovania farieb aj možnosti pripojenia cez USB-C a funkcia dokovacej stanice. Monitor je vhodný pre používateľov, ktorí hrajú hry, sledujú videá, používajú ho na náročnejšiu kancelársku prácu, alebo len tak surfujú internetom. Preto ho považujeme za vhodný na prácu i zábavu vďaka veľmi veľkej pracovnej ploche, ktorá nájde množstvo rôznych možností využitia. Monitor ponúka dobrú ergonómiu a flexibilitu vrátane nastavenia výšky.

Zapožičal: iiyama