Domov Periférie Tipy a triky: Vhodný hardvér pre počítač

Tipy a triky: Vhodný hardvér pre počítač

Zdielať

Otestovali sme viacero zariadení, ktoré predstavujú vhodné príslušenstvo pre počítač. Predovšetkým dva interné pevné disky do počítača – 500GB WD Blue SN500 250GB a WD Black (WDS250G2X0C). K vhodným doplnkom možno pridať aj redukcie od českej firmy Axago – PCEM2-DC a PCEM2-S.

Western Digital poznáme skôr ako výrobcu klasických pevných diskov, či už interných alebo externých. Už dlhšie však patrí do portfólia tejto spoločnosti aj SanDisk, predtým samostatná spoločnosť, ktorá sa dlhodobo zaoberá výrobou SSD. Nami testované disky sú na trhu predávané pod značkou WD a držia si klasické farebné označenia – Blue a Black. Na test diskov sme použili redakčnú zostavu, pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz), grafickej karty Gigabyte GeForce GTX 1080 G1 Gaming 8GB, základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4, systémového disku Samsung 960 EVO M.2 NVMe 1TB so systémom Microsoft Windows 10 Enterprise 64-bit SK (1903). Výbavu dopĺňa vodné chladenie Alphacool Eisbaer 360 CPU, PC skrinka Phanteks Enthoo Evolv X a zdroj Seasonic Prime Ultra 850W Titanium.

WD Black aj WD Blue sú disky novej generácie, ktoré používajú technológiu NVMe a pripájajú sa priamo do základnej dosky, do M.2 slotu. Hoci disky s touto technológiou sú už na trhu nejaký čas, stále patria do segmentu high-end. A to najmä preto, lebo ponúkajú vysoké rýchlosti, ktoré sú mnohonásobne vyššie ako bežné SATA SSD. Western Digital uvádza najlepšie modely pod sériou Black, modely Blue sú z nižšieho štandardu a to najmä pokiaľ ide o rýchlosť v porovnaní so sériou Black, ktorá patrí do prémiového segmentu výrobcu. Keďže naša základná doska v redakčnom počítači má iba jeden slot na M.2 disk, kde máme nainštalovaný operačný systém so všetkými nastaveniami a dátami, potrebovali sme otestovať disk reálne aj v praxi, na čo nám poslúžil Axago PCEM2-DC a PCEM2-S.

Pripomeňme, že PCEM2-DC je interný adaptér pre dva M.2 SSD do stolného počítača, ktorý nie je vybavený M.2 slotom (alebo používateľ potrebuje navýšiť počet M.2 slotov). Za azda jedinú nevýhodu tejto redukcie považujeme fakt, že podporuje iba jeden M.2 disk typu M-key (čo je práve prípad NVMe diskov, ktorých je na trhu veľa). Druhý slot je totiž pre M.2 disk typu B-key (to sú M.2 SSD disky typu SATA III), čiže rýchlostne sú na tom úplne rovnako ako 2,5“ SSD disk pripojený cez SATA konektor. Čerešničkou na torte je ventilátor, ktorý ochladzuje disk a možno ho odpojiť. A aby sme nemali skreslené hodnoty diskov, spôsobené ventilátorom, po celý čas sme ho mali odpojený. Ďalším zaujímavým doplnkom, avšak iba pre jeden M.2, je adaptér Axago PCEM2-S. Doň možno vložiť jeden disk typu M-key (teda disk NVMe ktoré testujeme). Má menšie rozmery a svoju funkciu plní na jednotku.

Prvým testovaným diskom je WD Blue SN500, ktorý ponúka rýchlosti 1700/1450 MB/s (čítanie/zápis). Má kapacitu 500GB, používa technológiu NVMe a M.2 2280 typu M-key. Všimli sme si už po rozbalení, že všetky súčiastky sú na jednej strane dosky plošných spojov (DPS), zadná strana je prázdna. Blue používa PCI Express x2, to sa síce odráža na nižších rýchlostiach, čo výrobca kompenzuje tak, že časť svojej NAND slúži ako vyrovnávacia pamäť SLC (single-level cell) na urýchlenie zápisu. Dáta sa totiž najprv zapisujú do blokov SLC, aby sa maximalizoval výkon, ale v prípade, že je vyrovnávacia pamäť SLC plne použitá, údaje sa môžu zapisovať priamo do zvyšku NAND. Pripomeňme, že pri testovaní disku sme mali aktualizované ovládače aj BIOS, disk sme používali ako druhý (nesystémový), disk bol nanovo naformátovaný a plne pripravený na test.

V praxi sme overovali, či dosiahneme rýchlosti, udávané výrobcom. Ako prvý sme použili CrystalDiskMark: syntetický benchmark, ktorý testuje sekvenčné, náhodné malé a stredné prenosy súborov pomocou nekomprimovateľných údajov. Poskytuje tak rýchly pohľad na najlepšie a najhoršie scenáre pre výkon diskov. Rýchlosti dané výrobcom sme mierne prekonali a dosiahli sme 1749 MB/s pri čítaní a 1457 MB/s pri zápise. Pri záťaži sme pozorovali tiež priebeh teplôt a či počas testovania nedochádza k obmedzovaniu výkonu. To sa v praxi neprejavilo, disk je veľmi dobre optimalizovaný a hoci v porovnaní s konkurenčnými drahšími TOP modelmi (napríklad od Samsungu) dosahuje polovičné hodnoty pri čítaní a zápise, stále je to oveľa viac ako klasické SSD SATA disky. Používateľov navyše poteší najmä svojou priaznivou cenou, ktorá je na úrovni 80 eur. Presné označenie disku je WDS500G1B0C.

Druhým testovaným diskom je 250GB WD Black. Patrí do high-end segmentu výrobcu, ktorý deklaruje rýchlosti 3400/2500 MB/s (čítanie/zápis). Boli sme zvedaví aké výsledky dosiahneme pri našom testovaní. Aj druhý disk má všetky súčiastky na jednej strane DPS, je takisto NVMe a formát M.2 2280 typu M-key. Black na rozdiel od Blue používa celých PCI Express x4, prekvapí však cena za testovaný disk – 250GB za cenu okolo 80 eur. Je teda na zvážení, či chce používateľ vyššiu kapacitu a o niečo pomalší disk – alebo nižšiu kapacitu a fantastické rýchlosti. Pripomeňme, že nové SSD spoločnosti Western Digital Black sú výrazne rýchlejšie ako predchádzajúca generácia, ktorá dosahovala maximálnu rýchlosť 2050/800 MB/s pri čítaní a zápise. Prvá generácia disku, ktorý sme pred časom testovali, sa taktiež vyznačovala vysokými teplotami pri aktivite disku.

Náš terajší test v dobre známej aplikácii CrystalDiskMark ukázal, že disk WD Black dosahuje rýchlosť 3484 MB/s pri čítaní a 2852 MB/s pri zápise. Opäť sa teda ukázalo, že sme na našej redakčnej zostave dosiahli o niečo vyššie hodnoty ako tie, ktoré udáva výrobca. Poteší fakt, že pri testovaní disku sa neprejavili negatívne teploty a výkon nepokrivkával. Dokonca aj teploty sa držali v rozumných medziach. Zdá sa, že Western Digital našiel pri nových diskoch koncept na úspech. Nielen, že sú cenovo dostupné, ale zároveň veľmi konkurencieschopné. V porovnaní s našim redakčným 1TB diskom Samsungu dosiahol disk WD Black 250GB vyššie rýchlosti aj o pár stupňov nižšie teploty.

Výrobca má tiež k diskom softvér WD SSD Dashboard na monitorovanie stavu diskov, aktualizáciu firmvéru a podobne. Hoci nie je softvér priamo dodávaný v balení, možno ho stiahnuť zo stránok výrobcu. WD SSD Dashboard je pritom takmer na vlas rovnaký ako jeho „kolega“ SanDisk SSD Dashboard. Nečudo, vývoj a implementácia je realizovaná v jednej spoločnosti. Podobne ako aplikácia SanDisk, aj WD má rovnakú ponuku a možnosti. Považujeme ju za veľmi dobrý a užitočný nástroj, má jednoduché a intuitívne rozloženie prvkov a obsahuje všetko, čo by sme od obslužného softvéru očakávali. V možnostiach nám chýba azda jediné – klonovanie disku (zo starého na nový), teda napríklad pri prechode zo starého disku HDD na nový SSD.

Zapožičal: Western Digital, Axago