Domov Periférie Tipy a triky: Praktické doplnky ku počítaču

Tipy a triky: Praktické doplnky ku počítaču

Zdielať

Testovali sme malé, ale dôležité periférne produkty pre hocaký počítač alebo mobilné zariadenie. Ide o dvojicu USB flash pamätí na prenos súborov (32GB Sandisk iXpand Flash drive a 16GB SanDisk Wireless Stick), ako aj malú prenosnú myš Zalman ZM-GM5. K vhodným doplnkom potom možno pridať aj redukcie od českej firmy Axago – RSS-M2SD, EEM2-U3 a ADSA-1S6.

Na prenos súborov medzi počítačom a mobilným zariadením je vhodná USB flash pamäť. Dvojica testovaných produktov je v niečom podobná a zároveň aj odlišná. Sandisk iXpand Flash drive 32GB je USB kľúč, ktorý má na jednej strane klasický USB port, ktorým sa pripája do počítača alebo notebooku. Na druhej strane je Lightning konektor, ktorým sa pripojí do akéhokoľvek iPhonu či iPadu. Nami testovaná kapacita má 32GB, čo nie je veľa, ale pri rýchlom a efektívnom presúvaní súborov padne vhod. Navyše pre staršie iPhony, ktoré majú kapacitu 32GB na všetky dáta vrátane aplikácii, je rozšírenie pamäte o ďalších 32GB taktiež vítané. Je tiež veľmi jednoduché a cenovo dostupné, keďže sa cena pohybuje na úrovni 30 eur.

SanDisk Wireless Stick ponúkne naopak používateľovi prístup k súborom odkiaľkoľvek a používateľ nie je limitovaný operačným systémom alebo zariadením. Na test sme mali k dispozícii 16GB verziu. Ponúka takisto USB port, ktorý sa pripojí do akéhokoľvek zariadenia, avšak obsah nahraný na kľúči možno zdieľať medzi zariadeniami bezdrôtovo cez Wi-Fi. Hoci nie sú prenosové rýchlosti závratné, v prípade potreby zdieľania medzi viacerými používateľmi, kľúč plní veľmi dobre svoju funkciu. Limitom je kapacita disku. Na ukladanie prezentácií, dokumentov, piesní alebo niekoľko albumov 16GB postačuje, cena je na úrovni 20 eur. K dispozícii je pritom iba v čiernej farbe. V prípade väčšieho objemu má výrobca aj kľúč s 200GB kapacitou v elegantnej bielej farbe, ktorý stojí okolo 80 eur.

Pripomeňme, že používatelia, ktorí majú SSD SATA disky s M.2 rozhraním, môžu na čo najjednoduchšie pripojenie k počítaču použiť aj adaptér Axago EEM2-U3, ktorý sa pripája cez USB kábel a možno ho ľahko pripojiť aj napríklad k notebookom. RSS-M2SD je potom interný 2,5“ box, do ktorého používateľ vloží M.2 disk a v počítači alebo notebooku ho pripojí ako klasický SATA disk pomocou napájacieho a SATA III káblu. V prípade, ak však potrebuje používateľ pripojiť disk externe, napríklad do notebooku, môže použiť externý box ADSA-1S6. Ak teda potrebuje používateľ pripojiť M.2 disk do notebooku, môže skombinovať posledné dve zariadenia. Pozor však na to, že všetky tri majú podporu iba pre M.2 disky typu B-key (to sú M.2 SSD disky typu SATAIII), čiže rýchlostne sú na tom úplne rovnako ako 2,5“ SSD disk pripojený cez SATA konektor.

Keďže každý počítač, prípadne notebook, vyžadujú ovládanie myšou, otestovali sme cenovo dostupnú myšku Zalman ZM-GM5, ktorá používa snímač PixArt A3050. Radí sa k lacným, poteší maximálne rozlíšenie 4000 DPI. Nie je však veľmi ergonomická kvôli natiahnutiu do dĺžky, navyše hmotnosť 159 gramov je dosť vysoká. Lesklý povrch sa veľmi rýchlo zašpiní, ale používatelia, ktorí hľadajú lacnú myš sa môžu potešiť. Jej cena je totiž 12 eur a ponúkne aj RGB podsvietenie.

Zapožičal: SanDisk, Zalman, Axago