Domov Audio Tipy a triky: Letné doplnky pre smartfóny

Tipy a triky: Letné doplnky pre smartfóny

Zdielať

Na trhu je veľa príslušenstva a periférií, ktoré sú určené pre mobilné zariadenia. Pozreli sme sa na doplnky od značky Hoco.

Keďže mnohé smartfóny nemajú v balení slúchadlá, zaujímavou voľbou môžu byť bezdrôtové špuntové slúchadlá Hoco ES48.  Tie možno ľahko pripojiť cez Bluetooth 5.0 a ponúknu frekvenčný rozsah 20 – 20000 Hz. Najjednoduchšie pripojenie je pritom s iPhonom, ktoré sme v praxi otestovali. Stačí držať slúchadlá v blízko smartfónu a ten ich detekuje. Jedným kliknutím sú potom spárované a pripravené na použitie. V našom prípade sa však počas používania stalo, že jedno zo slúchadiel zrazu nehralo. V tomto prípade bolo nutné slúchadlá odpárovať, znova ich vyhľadať, opäť spárovať a všetko fungovalo opäť tak ako má.

Priamo na slúchadlách sú zabudované tlačidlá pre dotykové ovládanie. Možno ním nastaviť hlasitosť, pozastaviť prehrávanie, či prijímať hovory, keďže im nechýba mikrofón. Vďaka malým rozmerom sú vhodné na každodenné nosenie: na cesty, do školy, alebo do práce. Slúchadlá sa dodávajú v jednoduchom nabíjacom puzdre, ktoré na dobíjanie používa rozhranie Lightning, keďže tieto biele slúchadlá výrobca smeruje ako cenovo dostupnú konkurenciu pre Apple AirPods. Kapacita nabíjacieho doku je 300 mAh a postačí na prehrávanie hudby alebo hovorov po dobu tri hodiny. To je síce oveľa menej ako ponúka konkurencia (napríklad špunty od Honoru – Choice True Wireless Earbuds, ktoré ponúkajú podobné vlastnosti ale vyššiu výdrž na batériu). V balení sú tri druhy nášníkov.

Kvalita reprodukcie je vcelku dobrá, hoci mohla byť aj lepšia. Veľmi dobrým bonusom je však funkcia hands-free, vďaka ktorej je snímanie hlasu kvalitnejšie ako na telefóne, najviac počuť rozdiel pri platformách ako je WhatsApp, Signal, alebo Skype. Cena slúchadiel je 45 eur a ide o zaujímavú voľbu, najmä pre fanúšikov Apple zariadení, keďže sa snaží AirPods priamo imitovať. Pri párovaní nám ich dokonca smartfón ukazuje ako názov zariadenia „Apple AirPods Pro“ a pritom ide o Hoco ES48. Špunty sú síce vhodné na šport, nemajú však zvýšenú odolnosť voči vode a prachu. Ich hmotnosť je 57 gramov. V balení nabíjačka chýba, ale pre používateľov Android smartfónov, ktorí nemajú iPhone, výrobca pribalil kábel USB-Lightning.

Ďalšími testovanými doplnkami sú dve powerbanky. Obe majú 10000 mAh, ale jedna z nich (Hoco S16) „vytŕča“ z davu. Ponúka totiž možnosť nabíjať mobil bezdrôtovo pomocou štandardu Qi. Možno ju použiť nielen na bežné nabíjanie pomocou kábla, ale aj na bezdrôtové nabíjanie. Ak smartfón podporuje bezdrôtové nabíjanie, stačí ho k powerbanke iba priložiť, stlačiť tlačidlo na zistenie stavu batérie (čím sa powerbanka zapne) a nabíjanie začne automaticky. S16 zvládne nabíjanie troch zariadení naraz, má zabudované technológie rýchleho nabíjania PowerDelivery (PD) aj Qualcomm, čo znamená, že sa nabíjané zariadenia nabijú rýchlejšie. Páči sa nám, že powerbanku možno využiť ako stojan na telefón, vďaka malému výklopnému stojanu. Zostávajúcu kapacitu batérie zobrazujú zabudované LED diódy, avšak ide iba o orientačnú kapacitu (100-75%, 74-50%. 49,25%, 24-0%). Cena je 40 eur.

Druhá powerbanka je tiež vcelku netradičná. Hoco J13 s nápisom „Be the person your dog thinks you are“ (v preklade Buďte tým, za koho vás váš pes považuje). Dizajn je netradičný – s motívom psíka. Nie je to teda žiadna nudná placka, ale veselý a praktický doplnok, ktorý zrejme budú radi ukazovať na oči iným najmä milovníci psov. Iste, je tu najdôležitejšia funkcionalita (a testovaný model ju aj spĺňa), ale na trhu je veľký počet „tuctových“ modelov a tento sa snaží byť trochu iný a ponúknuť niečo zaujímavé a originálne. Zameraním môže ísť o zaujímavý tip pre ženy, ale tiež pre teenagerov. Powerbanka má zabudované dva USB a jeden USB-C. Jej rozmery sú 155×74×20 mm a hmotnosť 228 gramov. Cena je 30 eur.

Ďalšími praktickými doplnkami sú rýchle nabíjačky. Prvá z nich, Hoco C80A ponúka dva výstupy (USB a USB-C) s pribaleným nabíjacím káblom (na oboch stranách USB-C). Vďaka dvom výstupom tak možno naraz nabíjať napríklad smartfón aj headset. Nabíjačka podporuje rýchle nabíjanie, má zabudované protokoly PD3.0, QC3.0, QC2.0, rFCP pre Huawei a tiež AFC pre Samsung. Celkový výkon je 18W, rozmery sú 85×46×25 mm a hmotnosť 46 gramov (resp. 72 gramov spolu s metrovým káblom). Druhá nabíjačka, Hoco C71A má podobné vlastnosti – výkon 18W, podpora pre rýchle nabíjanie, ale so zameraním na iPhony. To znamená metrový USB-C/Lightning kábel, celkovú hmotnosť 71 gramov a rozmery nabíjačky 83×39×26 mm. Jej cena je 15 eur.

Poslednými testovanými produktami sú dve selfie tyče. Hoco K10A je 2v1 bezdrôtový tripod a selfie tyč so svetlom. Možno s ním zachytiť fotky scenérií, selfies, skupinové fotky s kamarátmi, či rodinou a dokonca aj natočiť video. K10A obsahuje odnímateľný bezdrôtový ovládač, ktorý slúži na ovládanie na diaľku, vďaka čomu sa na fotku, či video možno vopred pripraviť. Snímač jednoducho stlačíte vtedy, keď bude všetko pripravené. Je vhodný pre smartfóny s výškou do 165 mm. Vďaka teleskopickej tyči so  siedmymi dĺžkovými polohami si možno výšku tripodu, resp. vzdialenosť selfie tyče, prispôsobiť tak, ako to používateľovi vyhovuje. Cena je 30 eur.

Druhá selfie tyč, Hoco LV01 je stolný držiak s ring light svetlom. Praktický doplnok je dobrým pomocníkom pri fotení, točení videí, osvetlení záberov a tiež živom vysielaní. Používateľ ho ocení vtedy, ak si chce spraviť selfie s dobrým svetlom, natočiť video tutoriál, alebo taktiež pri streamovaní live videí na sociálnych sieťach. V prípade, že sa stolný držiak rozhodnete využiť na živé vysielanie, možno k nemu pripojiť tri smartfóny naraz, čo znamená, že streamovať video môžete na troch platformách súčasne (napríklad Facebook, Instagram, YouTube). Cena tohto zariadenia je 80 eur.

Leto je plnom prúde a my sme otestovali a ponúkli výber zaujímavého príslušenstva pre smartfóny. V tomto spektre si vyberie azda každý, či už cestovateľ, ktorý rád počúva hudbu a telefonuje bez nutnosti mať pri uchu priložený telefón, či ten, kto potrebuje aj dobíjať svoje zariadenia, alebo, hráč, ktorý si neustále potrebuje dobíjať smartfón. Na svoje si prídu aj selfie maniaci, či streameri na sociálne siete.

Zapožičal: Hocostore