Domov Novinky TikTok zakázaný na vládnych zariadeniach v Kanade

TikTok zakázaný na vládnych zariadeniach v Kanade

Zdielať

Tento krok podčiarkuje rastúcu lobby proti TikToku, ktorý vlastní čínska firma ByteDance, kvôli obavám z jeho blízkosti k Pekingu.

Kanada v pondelok oznámila zákaz používania aplikácie pre sociálne médiá vlastnenej Čínou vo vládnych zariadeniach s tým, že predstavuje „neprijateľnú“ úroveň rizika pre súkromie a bezpečnosť, čo prispieva k rastúcej roztržke medzi oboma krajinami. Tento krok podčiarkuje rastúcu lobby proti apke, ktorú vlastní čínska firma, pre obavy z jej blízkosti k Pekingu a z držby údajov používateľov na celom svete. Premiér Justin Trudeau novinárom povedal, že jeho vláda starostlivo skúma, ako zabezpečiť bezpečnosť Kanaďanov na internete. „Toto môže byť prvý krok, môže to byť jediný krok, ktorý musíme urobiť,“ povedal s odkazom na opatrenia. Keďže vláda zakazuje aplikáciu na služobných telefónoch,“ mnohí Kanaďania, podniky a súkromné osoby sa zamyslia nad bezpečnosťou svojich vlastných údajov a možno sa následne rozhodnú,“ povedal.

Podľa vyhlásenia kanadského ministerstva financií, ktoré dohliada na verejnú správu, by mal zákaz platiť od utorka a federálni zamestnanci by mali mať zablokované sťahovanie aplikácie aj v budúcnosti. Metódy zhromažďovania údajov v aplikácii poskytujú značný prístup k obsahu telefónu, uviedla vo vyhlásení prezidentka Treasury Board Mona Fortier. „Hoci sú riziká používania tejto aplikácie jasné, v tejto chvíli nemáme žiadne dôkazy o tom, že by boli ohrozené vládne informácie,“ uviedla. Spoločnosť TikTok najprv uviedla, že je rozhodnutím sklamaná, ale neskôr vydala ďalšie vyhlásenie, v ktorom konštatovala, že je „zaujímavé“, že Kanada pristúpila k zablokovaniu aplikácie až po podobných zákazoch v Európskej únii a USA. Zákaz bol vydaný „bez toho, aby sme uviedli nejaké konkrétne bezpečnostné obavy alebo nás kontaktovali s otázkami“, uviedol hovorca  v e-mailovom vyhlásení.

Európska komisia zaviedla podobný zákaz minulý týždeň, zatiaľ čo americký Senát v decembri schválil zákon, ktorý zakazuje federálnym zamestnancom používať aplikáciu na zariadeniach vo vlastníctve vlády. India zakázala TikTok v roku 2020. Konanie Kanady predstavuje ďalší potenciálny tŕň v čínsko-kanadských vzťahoch, ktoré boli v posledných rokoch z rôznych dôvodov napäté, naposledy kvôli obvineniam Ottawy, že sa Čína pokúšala ovplyvniť jej voľby a že vykonávala letecký a námorný dohľad. Peking tieto obvinenia popiera a vyzval Ottawu, aby prestala s tým, čo označila za neoprávnené špekulácie a očierňovanie. Ottawa tiež v minulosti vylúčila čínske firmy z kanadských odvetví kritických nerastných surovín a telekomunikácií, pričom sa odvolávala na riziká pre svoju národnú bezpečnosť.

V novembri nariadila trom čínskym spoločnostiam, aby sa zbavili svojich investícií do kanadských kritických nerastných surovín, a predtým zakázala používať zariadenia 5G vyrobené firmami Huawei a ZTE. Minulý týždeň kanadské federálne a tri provinčné regulačné orgány pre ochranu osobných údajov uviedli, že spoločne vyšetrujú TikTok v súvislosti s obavami týkajúcimi sa zhromažďovania, používania a zverejňovania osobných údajov na tejto platforme. Ministerstvo financií vo svojom vyhlásení uviedlo, že rozhodnutie používať aplikáciu alebo platformu sociálnych médií je osobnou voľbou. „Usmernenie Kanadského centra pre kybernetickú bezpečnosť (Canadian Centre for Cyber Security) Communications Security Establishment dôrazne odporúča, aby Kanaďania pred rozhodnutím, aké nástroje budú používať, pochopili riziká a sami sa informovane rozhodli.“

Zdroj